سعید فراهانی

جناب آقای سعید فراهانی ، همسفر جی۵ ای موفق در سفر صعود به قله تسلط به زبان

حس کردم اگر قدمی برندارم خیلی دیر می شود!

انسانهای موفق حتی زمانی که در حال کشمکش هستند، باز هم رو به جلو حرکت می کنند.بهترین گزینه ادامه دادن است. نمونه ای از این الگوهای موفق، آقای سعید فراهانی هستند که زبان خواندن را از بسته مقدماتی خودآموزهای زبان Do it شروع کرده اند و تا به امروز درست ۱۰۲ روز است که تحت هر شرایطی بی وقفه زبان خوانده اند و همچنان به پیشروی تا قله صعود به تسلط کامل به زبان انگلیسی ادامه می دهند.

مهمترین انگیزه شما برای شروع؟

اخیرا من و همکارانم در سفری با چند نفر خارجی ملاقات داشتیم، دوستانم به راحتی می توانستند مکالمه کنند و کاملا تسلط داشتند اما من نمی توانستنم و آن موقع بود که احساس کردم اگر شروع نکنم و قدمی در این مسیر برندارم خیلی دیر می شود.

مشکلاتی که در زمینه یادگیری زبان تجربه کردید؟

یکی از نارضایتی های من از آموزش زبان در مدرسه و حتی آموزشگاهی که می رفتم این بود که به جای تمرین مکالمه، تاکید زیادی بر روی قواعد و گرامر می شد. در مدرسه همه فقط می خواستند نمره ای از این درس بگیرند و خودشان را خلاص کنند کسی اهمیت زبان و اینکه صحبت کردن به یک زبان خارجی چقدر می تواند لذت بخش باشد را درک نمی کرد، اصلا بر روی مهارت شنیداری( Listening) کار نمی شد در حالی که به نظر من یکی از مهمترین راه ها برای یادگیری زبان همین شنیدن است.

حالا چرا بسته زبان  Do it ؟

بسته های زبان Do it باعث شد لذت شیرین یادگیری زبان را تجربه کنم و بیشتر از همیشه قدر جی۵ را بدانم، جی۵ به نظر من واقعا اختراع فوق العاده ای بوده، همه چیز خیلی خلاصه همراه با تمرین های جذاب وکاربردی ارائه می شود و همین که آدم علاقه دارد با این بسته ها همچنان به پیش برود خودش نشانه موفقیت آمیز بودن این روش است.

این سفر از کجا آغاز شد؟

دوستی دارم که راننده تاکسی است و در فرودگاه کار می کند،  آنقدر با تسلط کامل به زبان انگلیسی صحبت می کند که همین موضوع باعث شده درآمدش چندین برابر بیشتر از یک راننده معمولی باشد حتی مسافرهای خارجی زیادی هم دارد. او بسته های زبان Do it را به من معرفی کرد.

این خودآموزها  را چطور دیدید؟

به نظر من جذابیت بسته های Do it در این هست که زبان آموز هیچ عجله و استرسی برای یادگیری زبان حس نمی کند، بلکه با آرامش، آهسته اما پیوسته در این مسیر پیش می رود و با نتایجی که از امتحانات آنلاین و تمرینات کاربردی موجود در این بسته ها  می گیرد روز به روز پیشرفت خود را می بیند، فقط کافی است کمی تلاش کرد و وقت گذاشت، خیلی راحت نتیجه می گیریم.

موفقیت های حاصل از این سفر؟

من قبلا حتی با وجود اینکه چندسال کلاس زبان می رفتم به راحتی نمی توانستم انگلیسی صحبت کنم و یا متوجه شوم. همینکه الان می توانم منظورم را به این زبان بیان کنم خودش از جذابیت های کار با این بسته هاست.خوبی بسته های زبان Do it این هست که  آدم هرچقدر هم که خسته باشد با خواندن روزی حداقل ۳۰ جی برگ زبان می تواند جلو بیفتد و انگیزه پیدا کند.

روز خاطره انگیز دریافت مدرک؟              

روزی که مدرک را به در خانه ارسال کرده بودند، من سرکار بودم و خانواده ام مدرک را تحویل گرفته بودند، خیلی هم خوشحال بودند که تلاش های من نتیجه داده، هیچ کس نیست که  از گرفتن جایزه و مدرک خوشش نیاید، این مدرک خیلی برایم ارزشمند بود مخصوصا اینکه اطرافیانم متوجه شده بودند من کار مفیدی انجام داده ام.در کنار همه اینها دلم می خواهم بدانید که الان انگیزه من خیلی بالاتر از این حرفهاست، یعنی من برای دریافت مدرک و جایزه زبان نمی خوانم، به نظرم همین که جمله ای به زبان انگلیسی بشنوی و ۸۰% آن را متوجه بشوی خودش بزرگ ترین  لذت است.

کلامی با نوسفران عزیز؟

چون من خودم تجربه آموزشگاه رفتن را دارم این را می گویم، بسته های خودآموز زبان   Do itبهترین روش برای  افراد شاغل هستند. خوبی اش این است که شما هرزمانی بخواهید صبح،ظهر و یا شب می توانید در تایم دلخواهتان زبان بخوانید در حالیکه برای کلاس رفتن مجبورید برنامه زندگی تان را با تایم کلاس زبان تطبیق بدهید و این گاهی برای افراد پرمشغله شدنی نیست، با جی۵ حتی اگر نصف شب هم باشد می توانید ۲۰ جی برگ زبان بخوانید و برنامه تان را جلو ببرید.

حرف پایانی؟

در نهایت می خواهم این را بگویم که با پشتکار همه چیز ممکن است، اگر این باورها که نمی توانم، وقت ندارم و ….را کنار بگذاریم موفقیت مان حتمی می شود.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


حس کردم اگر قدمی برندارم خیلی دیر می شود!
همین موضوع باعث شده بود درآمدش چند برابر شود!
فقط می خواستند نمره ای بگیرند و خودشان را خلاص کنند!
هیچ چیز آنطوری که انتظار داشتم نبود تا اینکه…

 

انسانهای موفق حتی زمانی که در حال کشمکش هستند، باز هم رو به جلو حرکت می کنند.بهترین  گزینه ادامه دادن است. زندگی شما را به زمین می زند اما شما باید برخیزید، دوباره و دوباره و دوباره. نمونه ای از این الگوهای موفق، آقای سعید فراهانی هستند که زبان خواندن را از بسته مقدماتی خودآموزهای زبان Do it شروع کرده اند و تا به  امروز درست ۱۰۲ روز است که تحت هر شرایطی بی وقفه زبان خوانده اند و همچنان به پیشروی تا قله صعود به تسلط کامل به زبان انگلیسی ادامه می دهند. ایشان در زمینه تولید مشغول به کار هستند، پستی و بلندی های زیادی را هم پشت سر گذاشته اند اما آنطور که خودشان می گویند تا الان به تمام هدف هایی که داشته اند رسیده اند همیشه با احتیاط  تصمیم به انجام کاری می گیرند اما بعد از آن آنقدر مصمم و با پشتکار  پیش می روند که در نهایت به هدف خود می رسند. می گویند: «خیلی دوست دارم بالاخره روزی برسد که با تسلط کامل به زبان انگلیسی صحبت کنم، با ذوق و شوقی که این خودآموزها در من ایجاد کرده اند مطمئنم به زودی به خواسته ام می رسم.»

تنظیم از: فیروزه جمشیدی

مهمترین انگیزه شما برای شروع؟

در جامعه ای که ما در آن زندگی می کنیم واقعا اگر کسی به زبان تسلط نداشته باشد بی سواد به حساب می آید، من متناسب با شغلی که دارم برای خرید کالا و …زیاد به خارج از کشور سفر می کنم، خیلی دوست دارم خودم به تنهایی از عهده تمام کارهایم بر بیایم و بدون داشتن مترجم به راحتی  انگلیسی صحبت کنم، هرسوالی که دارم بپرسم و در عین حال خوب هم متوجه شوم، در غیر اینصورت همیشه حس می کنم عقب هستم. اخیرا من و همکارانم در سفری با چند نفر خارجی ملاقات داشتیم، دوستانم به راحتی می توانستند مکالمه کنند و کاملا تسلط داشتند اما من نمی توانستنم و آن موقع بود که احساس کردم اگر شروع نکنم و قدمی در این مسیر برندارم خیلی دیر می شود.

مشکلاتی که در زمینه یادگیری زبان تجربه کردید؟

دوران مدرسه به کلاس زبان می رفتم و حتی نزدیک به دوسال هم طول کشید اما آن زمان سن کمی داشتم و اهمیت زبان را خیلی درک نمی کردم، به همین خاطر دیگر ادامه ندادم. من شخصا عقیده دارم خیلی بهتر است یادگیری زبان را از همان سنین ابتدایی شروع کنیم تا اینکه تازه از سنین نوجوانی بخواهیم این انگیزه را در بچه ها ایجاد کنیم.یکی از نارضایتی های من از آموزش زبان در مدرسه و حتی آموزشگاهی که می رفتم این بود که به جای تمرین مکالمه، تاکید زیادی بر روی قواعد و گرامر می شد. در مدرسه همه فقط می خواستند نمره ای از این درس بگیرند و خودشان را خلاص کنند کسی اهمیت زبان و اینکه صحبت کردن به یک زبان خارجی چقدر می تواند لذت بخش باشد را درک نمی کرد، اصلا بر روی مهارت شنیداری( Listening) کار نمی شد در حالی که به نظر من یکی از مهمترین راه ها برای یادگیری زبان همین شنیدن است، من همین الان هم با وجود اینکه چندماه است مداوم زبان می خوانم، باز هم نیاز بیشتر به تمرین Listening را حس می کنم.

حالا چرا بسته زبان Do it ؟

مدتها بعد از فارغ التحصیلی وقتی وارد بازار کار شدم دلیل مهمی که تصمیم گرفتم به کلاس زبان نروم نه کمبود وقت بود و نه تکالیف کلاسی و …. تنها علتش شیوه بد آموزشی بود، یعنی احساس می کردم علاقه ای به وجود نمی آید، جذابیتی وجود ندارد که من را به یادگیری ترغیب کند، باز هم قواعد بود و یکسری لغاتی که اصلا نمی دانستم کجا و چطور باید استفاده کنم، هیچ چیز آنطوری که انتظار داشتم نبود یعنی بعد از چندین ترم زبان خواندن، هنوز نمی توانستم به انگلیسی صحبت کنم و دلسرد شده بودم. بسته های زبان Do it باعث شد لذت شیرین یادگیری زبان را تجربه کنم و بیشتر از همیشه قدر جی۵ را بدانم، جی۵ به نظر من واقعا اختراع فوق العاده ای بوده، بسته های خودآموز زبان واقعا بی نظیر هستند چون همه چیز خیلی خلاصه همراه با تمرین های جذاب وکاربردی ارائه می شود و همین که آدم علاقه دارد با این بسته ها همچنان به پیش برود خودش نشانه موفقیت آمیز بودن این روش است.

این سفر از کجا آغاز شد؟

دوستی دارم که راننده تاکسی است و در فرودگاه کار می کند،  آنقدر با تسلط کامل به زبان انگلیسی صحبت می کند که همین موضوع باعث شده درآمدش چندین برابر بیشتر از یک راننده معمولی باشد حتی مسافرهای خارجی زیادی هم دارد .یک روز از او پرسیدم که چطور اینقدر قشنگ به زبان انگلیسی صحبت می کند و او هم در جواب جی۵ و بسته های زبان Do it را به من معرفی کرد، علاقه مند شدم تا خودم این روش را امتحان کنم واقعا عالی بود یعنی هر مرحله ای را که پشت سر می گذاشتم حس می کردم واقعا دارم پیشرفت می کنم، تمریناتی که انجام می دادم و یا مواقعی که می توانستم برای خودم جمله ای را از زبان فارسی به انگلیسی بر گرداندم مطمئن می شدم که تا اینجای مسیر را درست آمده ام پس چرا ادامه ندهم؟!

این خودآموزها  را چطور دیدید؟

به نظر من جذابیت بسته های Do it در این هست که زبان آموز هیچ عجله و استرسی برای یادگیری زبان حس نمی کند، بلکه با آرامش، آهسته اما پیوسته در این مسیر پیش می رود و با نتایجی که از امتحانات آنلاین و تمرینات کاربردی موجود در این بسته ها  می گیرد روز به روز پیشرفت خود را می بیند، فقط کافی است کمی تلاش کرد و وقت گذاشت، خیلی راحت نتیجه می گیریم.

موفقیت های حاصل از این سفر؟

تا دلتان بخواهد برای من پیش می آید اخبار انگلیسی گوش می دهم، فیلمی به این زبان می بینم و متوجه می شوم و یا دوستان متنی به زبان انگلیسی برایم ارسال می کنند که با خواندن آن کلی لذت می برم، در حالی که من قبلا حتی با وجود اینکه چندسال کلاس زبان می رفتم به راحتی نمی توانستم انگلیسی صحبت کنم و یا متوجه شوم. همینکه الان می توانم منظورم را به این زبان بیان کنم خودش از جذابیت های کار با این بسته هاست.خوبی بسته های زبان Do it این هست که  آدم هرچقدر هم که خسته باشد با  خواندن روزی     حداقل ۳۰ جی برگ زبان می تواند جلو بیفتد و انگیزه پیدا کند، من خودم به جایی رسیدم که اگر یک روز زبان نخوانم عذاب وجدان می گیرم طوریکه حتما باید آن روز را حتی با ۱۰ دقیقه زبان خواندن جبران کنم، خیلی پیش می آید بعضی روزها حجم کاری ما واقعا سنگین است در این شرایط من یک ربع اول صبح یا آخر شب را به خواندن جی برگهایم اختصاص می دهم تا مبادا از برنامه ام عقب بیفتم.

از آزمون تا روز خاطره انگیز دریافت مدرک؟

من اصلا خبر نداشتم که در طول دوره، چندین امتحان آنلاین برگزار می شود چه برسد به دریافت کارنامه و مدرک. خداروشکر در تمام امتحانات نمره های خوبی کسب کردم برایم جالب بود درست مثل مسابقه دادن وقتی هر درس را تمام می کردم امتحانش را می دادم و نمره خوبی می گرفتم احساس می کردم دارم انگیزه بیشتری پیدا می کنم و تشویق می شوم. روزی که مدرک را به در خانه ارسال کرده بودند، من سرکار بودم و خانواده ام مدرک را تحویل گرفته بودند، خیلی هم خوشحال بودند که تلاش های من نتیجه داده، هیچ کس نیست که  از گرفتن جایزه و مدرک خوشش نیاید، این مدرک خیلی برایم ارزشمند بود مخصوصا اینکه اطرافیانم متوجه شده بودند من کار مفیدی انجام داده ام و بابت آن موفق به دریافت مدرک شده ام. من سالهاست که ورزش می کنم، یادم هست  هروقت مدالی می گرفتم انگیزه ام چندبرابر می شد مدرک هم همینطور است حس غرور و افتخار به همراه دارد. در کنار همه اینها دلم می خواهم بدانید که الان انگیزه من خیلی بالاتر از این حرفهاست، یعنی من برای دریافت مدرک و جایزه زبان نمی خوانم، به نظرم همین که جمله ای به زبان انگلیسی بشنوی و ۸۰% آن را متوجه بشوی خودش بزرگ ترین  لذت است.

کلامی با نوسفران عزیز؟

به نظر من کسی که می خواهد زبان یاد بگیرد در وهله اول، باید خودش علاقه مند باشد خیلی می بینم آدم های بی انگیزه ای که هرچقدر هم سعی کنی به یادگیری ترغیبشان کنی هیچ فایده ای ندارد، چون من خودم تجربه آموزشگاه رفتن را دارم این را می گویم، بسته های خودآموز زبان   Do itبهترین روش برای  افراد شاغل هستند. خوبی اش این است که شما هرزمانی بخواهید صبح،ظهر و یا شب می توانید در تایم دلخواهتان زبان بخوانید در حالیکه برای کلاس رفتن مجبورید برنامه زندگی تان را با تایم کلاس زبان تطبیق بدهید و این گاهی برای افراد پرمشغله شدنی نیست، با جی۵ حتی اگر نصف شب هم باشد می توانید ۲۰ جی برگ زبان بخوانید و برنامه تان را جلو ببرید. هماهنگی بین جی برگ های Do it واقعا فوق العاده بود، هر بخش تکمیل کننده بخش دیگری بود در هر مورد آنقدر مثال زده می شد و تمرین بود که جای هیچ ابهامی باقی نمی ماند.

حرف پایانی؟

من متناسب با شغلی که دارم بارها ریسک کرده ام مثلا پیش آمده دستگاهی را خریده ایم و ۶ ماه طول کشیده تا کار با آن را یاد بگیریم چون هیچ تجربه و اطلاعاتی نداشتیم، مدام اشتباه کرده ایم اما آنقدر مصر بوده ایم که در نهایت توانسته ایم ایده ای را که داشتیم را عملی کنیم. همیشه در بدترین شرایط مثلا کسادی بازار و ….. همیشه به خودم می گویم بدتر از این هم ممکن بود پیش بیاید، پس من باید همچنان با قدرت به پیش بروم ، می گویم به جای اینکه بنشینم تا مشتری به سراغم بیاید چرا خودم به سراغ مشتری نروم؟ در نهایت می خواهم این را بگویم که با پشتکار همه چیز ممکن است، اگر این باورها که نمی توانم، وقت ندارم و ….را کنار بگذاریم موفقیت مان حتمی می شود.

(8 votes, average: 450 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.