تفاوت جی برگ با فلش کارت

تصور کنید حسابی گرسنه هستید و سر سفره غذانشسته اید، یک نان داغ سنگک یا تافتون یا بربری، داخل سفره هست و شما می خواهید آنرا هر چه سریعتر میل بفرمایید. چه می کنید؟
بدون شک نان را برمیدارید، آنرا به قطعه های کوچکتری تقسیم می کنید و از آن قطعه، اولین لقمه را کوچکترین واحد قابل بلعیدن است در دهان می گذارید، اینکار را آنقدر ادامه می دهید تا مرکز سیری مغزتان فعال شده و آتش بس اعلام کند اگر بخواهیم مطالعه و درس خواندن را به غذا خوردن تشبیه کنیم، می توانیم چنین بگوییم که نان، همان درسی است که می خواهید یاد بگیرید، تکه های نان، فلش کارت ها هستند و لقمه هایی که در دهان می گذارید.
و اما تفاوت جی برگ ها و فلش کارت ها، جی برگ ها لقمه های یادگیری هستند که کمترین حجم مطالب و اطلاعات داخل آنهاست. طبیعتا هر چه لقمه ها کوچکتر باشند شما راحت تر هستید و بر عکس هر چه لقمه ها بزرگتر باشند شما را بیشتر به زحمت می اندازد و اگر آنقدر بزرگ باشد که در گلویتان گیر کند، شاید بطور کامل سفره را ترک کرده و بی خیال یادگیری شوید.
اولین و مهمترین تفاوت جی برگ و فلش کارت در همین است، جی برگ ها کمترین نکته یادگیری را دارند ولی فلش کارت ها لقمه های بسیار بزرگ یادگیری هستند و ممکن است ما را در هنگام یادگیری به زحمت بیندازد.
و اما اجازه دهید تا تفاوت های دیگر جی برگ ها با فلش کارت ها را بیان کنیم:

۱- اهداف متفاوت:

جی برگ ها با هدف تثبیت مطالب در حافظه بلندمدت طراحی شده اند اما فلش کارت ها بیشتر به منظور سهولت در مرور مطالب و خلاصه برداری و آرشیو کردن تهیه می شوند.

۲- تفاوت در نحوه نوشتن:

در جی برگ ها، شما فقط یک سوال را روی جی برگ می نویسید ولی در فلش کارت شاید اصلا سوال ننویبسید، در جی برگ ها جواب در پشت جی برگ نوشته شده ( چون قرار است حجم آن دقیقا اندازه یک لقمه باشد ) ولی در فلش کارت، شما می توانید مقدار مطالب بیشتری را در پشت آن وارد کنید ( در فلش کارت الزامی به اینکه حتما مطالب به صورت سوال و جواب باشد، نیست اما در جی برگ این کار لازم و ضروری است )
و اما یک نکته مهم: آزمایشات و تحقیقات در آلمان نشان می دهد که بهترین نحوه یادگیری به سبک پرسش و پاسخ است چون ( براساس آزمایشاتی که در آلمان انجام شده است ) تا سه برابر باعث افزایش یادگیری می شود.

۳- تفاوت در مکانیسم علمی:

جی برگ ها به خاطر کم بودن مطالبشان، با سرعت بیشتری وارد حافظه بلندمدت می شوند، یک علت آن هم قاعده ” نیم ثانیه کلیدی ” است که دانشمند آمریکای اقای ادوین گاترین به آن پی برده است، طبق این قاعده اگر یک چیز نابلد ( که در حافظه کوتاه مدت است مثل یک لغت جدید ) به یک چیز بلد ( که در حافظه درازمدت است مثل یک لغت قدیمی ) در نیم ثانیه متصل شود، آنگاه شانس این که وارد حافظه بلندمدت شود بسیار بیشتر می شود ؛ آن نیم ثانیه کلیدی به اندازه همان یک چشم به هم زدن است ، از همین خاصیت در جی برگ ها هم استفاده شده است .یک سوال که شما باید در یک چشم به هم زدن جواب آنرا بخاطر بیاورید ، ولی در فلش کارت مطالب انقدر زیاد است که در ۱۰۰ چشم به هم زدن هم نمی شود همه آنها راخواند و به خاطر آورد.

۴- تفاوت در نحوه استفاده :

به دلیل اینکه مطالب کمی درون جی برگ وارد می شود ، عملا در هر لحظه حتی هنگام تماشای سریال تلویزیونی هم قابل استفاده است . از طرفی چون واحد کوچکتری هستند تمرکز حواس لازم ندارند ،می شود حتی در فضای شلوغ مثلا در مترو ،سفر ، و مراسمی که ناچار به شرکت هستند ولی احتمالا وقت و انرژی تان در حال تلف شدن است ،قابل استفاده می باشند ، اما فلش کارت ها ، مطالب به مراتب بیشتری در خود جای داده اند و فابلیت استفاده در این شرایط را ندارند . نکته دیگر اینکه جی برگ ها طراحی شده اند تا براساس منحنی فراموشی ابینگ هاووس ، به شما کمک کنند تا تکرارهای برنامه ریزی شده منطبق به منحنی فراموشی داشته باشید ، در حالیکه از فلش کارت چنین مکانیزم علمی و هدفمندی درنظر گرفته نمی شود .

۵- ابزارهای متفاوت برای نیازهای متفاوت

اگر نیازشما این است که هرچه را یاد میگیرید وارد حافظه بلند مدتتان شود ، خواندن جی برگ ها با روش جی۵ ابزاری برای این کار است . و اگر نیاز شما جمع آوری ، دسته بندی ، و نظم اطلاعات است طبیعتا فلش کارت گزینه بهتری خواهد بود.
کمراه
کمراه مخخف کیف همراه است، کیف ساده ای است که جی۵ ها آنرا خیلی دوست دارند، اخیرا یکی از جی۵ ها ۵۰ عدد از آنرا یکجا خریدندیا جناب مهندس یامی که یک جی پنجی موفق هستند تا بحال دهها کمراه استفاده کردند، این کیف ساده چه کار می کند و چه نیازی را از ما برآورده می کند که تا این حد نزد جی پنجی ها محبوب است؟

نیازهایی که با کمراه برطرف می شوند عبارتند از:

۱- نیاز تسلط به وقت های مرده:

همه ما در طول روز زمانهای زیادی را در صف های مختلف ، در مترو و اتوبوس و پشت ترافیک هدر می دهیم، جی پنجی های موفق از لحظه لحظه های زمان بهره می گیرند و با استفاده از کمراه که پر شده از لقمه های یادگیری، یعنی همان جی برگ ها کمترین وقت مرده خود را نجات می دهند و احساس بسیار خوشایند از تسلط به زمان و زندگی خود پیدا می کنند.

۲- نیاز به حمل و نقل جی برگ ها:

برای مثال در حال رفتن به یک مهمانی هستید یا اینکه می خواهید به دانشگاه یا مدرسه بروید، طبیعتا جعبه را نمی توانید با خود حمل کنید ولی می توانید جی برگ ها را داخل کمراه ( کیف همراه ) خودتان بگذارید و به هر جا که می خواهید ببرید.

۳- نیاز به آرامش خاطر:

گاهی پیش می آید که جعبه جی۵ در روی میز مطالعه شماست و کودکی بازیگوش، از سر کنجکاوی محتویات جعبه شما را زیرورو می کند، این واقعه برای جی پنجی ها همچون کابوس می ماند چون برگرداندن نظم جی برگ ها ممکن نیست، بنابراین کمراه به ما کمک می کند تا جی برگ های لازم را از داخل جعبه برداشته و داخل آن بگذاریم و جعبه جی۵ را از دسترس دیگران دور نگه داریم و احساس امنیت و آرامش خاطر کنیم.

۴- نیاز به انعطاف پذیری در یادگیری و تکرار: جی پنجی ها نیاز دارند تا همیشه به جی برگ ها دسترسی داشته باشند، ولی حمل جعبه اگر نگویم غیرممکن، حداقل بسیار دشوار است ولی با کمراه این انعطاف پذیری ایجاد می شود که هر تعداد جی برگ ها را بتوان برای مطالعه را بتوان برای مطالعه به همراه داشت و در هر شرایطی آنها را تکرار و مطالعه کرد، به این ترتیب یادگیری شناور و انعطاف پذیر می شود.

۵- نیاز به لذت چند جانبه:

بارها از جی پنجی ها موفق شنیده ایم که برای مثال وقتی به کوه رفته بودند، در حین کوهنوردی و بطور همزمان جی برگ های خود را هم آرام آرام مطالعه می کرده اند و به این ترتیب همزمان دو لذت را با هم احساس می کردند، یکی یادگیری عمیق و دیگر هم لذت کوهنوردی.

پس بطور خلاصه:
کمراه کیف همراهی است شبیه کیف پول که برای حمل جی برگ ها طراحی شده است و ۵ نیاز اساسی را پاسخگو است:

۱– نیاز به تسلط به وقت و زندگی

۲– نیاز به حمل جی برگ ها

۳– نیاز به احساس آرامش خاطر از نظم جی برگ ها

۴– نیاز به انعطاف پذیری در یادگیری و تکرار

۵– نیاز به احساس لذت چند جانبه