تاریخچه فکرافزار جی۵

تاریخچه فکرافزار جی۵ به قلم مهدی مالکی نژاد

ساعت حدود ١١ شب یکی از روزهای گرم تابستان سال ٧۵ در حال مطالعه کتابی در رابطه با یادگیری بودم که ناگهان ایده ای به ذهنم رسید. چرا محصولی تولید نکنیم که با آن بتوان بهتر یاد گرفت؟ همین ایده در همان شب کمی پخته تر شد و اسم آن را ” ایده ی جاکارتی ” گذاشتم، حالا دیگر کاملا هیجان زده شده بودم. در حالی که کتاب را در دست داشتم در طول اتاقم شروع به قدم زدن کردم، حسی قوی  به من می گفت این ایده سرنوشت بسیاری را تغییر خواهد داد، دیگر طاقت نیاوردم و برای اینکه این ایده را فراموش نکنم با جمله ای درشت بر روی دیوار اتاقم نوشتم ایده ی جاکارتی ” که هنوز هم عکس آن به یادگار نگه داشته ام.

جالب است! یک ایده خام که هر لحظه ممکن بود به دست فراموشی سپرده شود، اینک منشا دگرگونی بزرگی در فرهنگ مطالعه ما شده است. فرهنگی که دفترنویسی و جزوه نویسی را به جی برگ نویسی و جزءنویسیتبدیل کرده است و از رهگذر آن، روزانه میلیاردها تومان با بهره وری بیشتر، به اقتصاد ملی کمک شده است و از طرفی، انسان های زیادی اینک مطمئن هستند که اگر بخواهند نکته ای را وارد حافظه درازمدت خود کنند می توانند با اتکاء به جعبه جادویی “ جی۵ ” به این نکته دست پیدا کنند.

این اتفاق نشان می دهد که چقدر مهم است که ما هر ایده ای را جدی بگیریم و اگر به سرانجام  آن امیدواریم برای آن انرژی بگذاریم تا به نتیجه برسیم.

بر این انتشارات، در کوران راه خوشی ها و ناخوشی های بسیار آمد و رفت اما جی ۵ همچنان بر رسالت خود استوار ماند:

رسالت افزایش عمق زندگی و تصویری روشن از مطالعه و یادگیری بدون فراموشی، در غالب سفرهای یادگیری.

 و اینک انتشارات جی ۵؛ در طی حدود ۱۸ سال فعالیت، ۲۴۰ محصول و هزاران  قبولی و موفقیت و تغییر در سبک زندگی و ارائه بیش از ۵ طرح آموزشی ابتکاری را در کارنامه دارد و به عنوان متفاوت ترین و موفق‌ترین انتشارات آموزشی در زمینه ی یادگیری بلندمدت و بدون فراموشی، عمل نموده است.

انتشارات جی ۵ برای کمک به دوستانی که از روش علمی آن استفاده می کنند کلیه ی محصولات خود را به صورت جی برگ های آماده تهیه نموده است و با ایجاد و بهبود برنامه ریزی و پشتیبانی بر مبنای زمان، نیاز و قابلیت های ذهنی هر همسفر جی پنجی، گامی نو و متفاوت در عرصه ی بهبود فرآیندهای آموزشی برداشته است.

حضور فعال در نمایشگاه های کتاب، برنامه های تلویزیونی، همایشات، جشنواره ها و دوره های مختلف و نیز استفاده از سیستم بهبود مستمر و خودارزیابی از طریق ارتباط مستمر با مخاطبان از جمله دیگر فعالیت های اثر بخش این سازمان در کمک به ارتقای فرهنگ مطالعه ی صحیح و لذت بخش است.

همسان سازی تدوین محصولات و خدمات منطبق با نیاز مخاطب این انتشارات را به سمت تهیه ی محصولات خود آموز نوین و کاربردی نیز سوق داده است که سفرهای یادگیری از مقدماتی تا پیشرفته ی خودآموز زبان ، از جمله ی مهمترین و شاخص ترین آنهاست.

همراهی با مخاطب یکی دیگر از رسالت های این سازمان برای جلوگیری از رها کردن سفرهای آموزشی و یادگیری است که تا کنون بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

توفیق رفیق راهتان