مهرزاد حیاتی

مهندس مهرزاد حیاتی جعفر بیگی، موفق به دریافت گواهینامه سطح Elementary

بارها شکست خوردم اما دلسرد نشدم!

جمله معروفی است که می گوید: I will win not immediately but definitely من برنده خواهم شد نه فورا ولی حتما. مهندس مهرزاد حیاتی جعفر بیگی می گویند: « مدتی در عسلویه مشغول به کار بودم و آنجا اتباع خارجی زیادی را می دیدم، یک روز یک تبعه ی کره ای با جمله ای ساده به زبان انگلیسی از من سوالی پرسید، آن لحظه شوکه شده بودم اصلا نمی توانستم جوابی بدهم حس می کردم چیزی متوجه نمی شوم. خیلی ها را می شناختم که با تسلط کامل به زبان انگلیسی صحبت می کردند حتی بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی از من جلوتر بودند و این تسلط به زبان در حوزه کار خیلی به آنها کمک می کرد، همین موضوع انگیزه مضاعفی شد برای شروع یادگیری زبان.»

این سفر از کجا شروع شد؟

سال گذشته جذب بازار کار شدم، حالا دیگر استقلال مالی پیدا کرده بودم همه چیز داشت خوب پیش می رفت با خودم گفتم حالا دیگر واقعا وقتش رسیده فکری جدی به حال زبان بکنم، این شد که دوباره شروع کردم و اینبار روشی بهتر از جی۵ ندیدم. از پشتیبانی هایی که می شد خیلی راضی بودم، در نهایت آزمون را هم با نمره کامل گذراندم.

مهمترین دلیل این انتخاب؟

کار من به صورت شیفتی بود گاهی عصرها به سرکار می رفتم و گاهی هم شب کار بودم، این محدودیت زمانی اجازه نمی داد که بتوانم در کلاسهای زبان شرکت کنم، تهیه  SG5این امتیاز بزرگ را داشت  که اگر بعد از مدتی به این نتیجه می رسیدم کارایی ندارد می توانستم هزینه ام را پس بگیرم.

آنچه در این مسیر به دست آوردید؟

خوبی بسته زبان این بود که من دیگر وقتی برای کلاس رفتن نمی گذاشتم از طرفی خیلی ها سه روز در هفته به کلاس می روند اما مطالعه مستمر ندارند فقط شاید کمی قبل از شروع هر جلسه مطالعه کنند، اما من هرروز درگیر زبان خواندن هستم.

یک اتفاق قشنگ؟

اولش نمی داستم این بسته چطور قرار است speaking (مهارت گفتاری) من را بهبود ببخشد با خودم می گفتم من که با کسی مکالمه ای ندارم پس چطور بفهمم که دارم زبان را درست یاد می گیرم یا نه؟ تا اینکه پشتیبانم با من تماس گرفتند و گفتند برای مکالمه آماده هستید؟ تا به حال با کسی به زبان انگلیسی صحبت نکرده بودم آنقدر استرس داشتم که نتوانستم صحبت کنم، کارشناس زبان جی۵ به من قوت قلب دادند و طوری شد که یک هفته بعد خودم تماس گرفتم. آنقدر با تسلط به زبان انگلیسی صحبت کردم که خود پشتیبان هم متعجب شده بودند، می گفتند فوق العاده است شما یک هفته پیش حتی یک جمله ساده را هم نمی توانستید بگویید، این یکی از قشنگ ترین اتفاقاتی بود که در طی این مسیر برای من افتاد عملکردم عالی بود حتی بیشتر از آنچه خودم انتظار داشتم.

مهارتی که بهبود یافت؟

الان حتی مهارت) Listening شنیداری) ام هم بهتر شده و این در حالی است که یک زمان این مهارت به حدی ضعیف بود که وقتی آن تبعه کره ای سوال ساده ای از من پرسیده بود چیزی متوجه نشده بودم و نتوانسته بودم جواب بدهم .

کمی هم از ابزارهای یادگیری زبان که در کتاب ” تیله های من” با آنها آشنا شدید بگویید؟

تایم دکتر حسابی «اختصاص دادن مکان و زمان خاصی به یادگیری روزانه زبان» آنچنان حس تعهدی در من ایجاد کرده که اگر یک روز زبان نخوانم عذاب وجدان می گیرم و در اولین فرصت سعی می کنم جبرانش کنم .

یک روز خاطره انگیز؟

اینجا در اصفهان همراه با ۵ نفر از همکارانم در خانه ای که پالایشگاه به ما داده زندگی می کنیم، روزی که مدرک برای من ارسال شده بود خانه نبودم و دوستانم آن را تحویل گرفته بودند، وقتی به خانه آمدم و خودم مدرکم را دیدم حس رضایتمندی فوق العاده ای داشتم یک راهی را انتخاب کرده بودم و به نتیجه رسیده بودم انگیزه فوق العاده ای پیدا کرده بودم که مسیرم را تا انتها ادامه بدهم.

پیامی برای دوستایی که از یادگیری زبان دلسرد شده اند؟

امروزه هرکاری را که بخواهید انجام بدهید نیاز دارید زبان بلد باشید من خودم در این راه بارها شکست خوردم اما دلسرد نشدم. سعی کنید اراده تان را قوی کنید و اگر از این مسیر دور شده اید دوباره برگردید اما اینبار با انتخاب روشی درست و مطالعه ای اصولی.

کلام پایانی؟

آدری هپبورن  می گوید: Nothing is impossible, the word itself says ‘I’m possible’! هیچ چیز غیر ممکن نیست، حتی واژه “غیر ممکن” هم می گوید “من ممکن هستم.

ورود خودآموزهای زبان SG5 به زندگی من نه تنها باعث تقویت انظباط ، تعهد و اعتماد به نفس در یادگیری زبان شده، بر تمام جنبه های زندگی ام هم تاثیر مثبت گذاشته.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


می گفت: چطور ظرف یک هفته به اینجا رسیدی؟
با خودم گفتم حالا دیگر وقتش رسیده……
بارها شکست خوردم اما دلسرد نشدم!

 

جمله معروفی است که می گوید: I will win not immediately but definitely من برنده خواهم شد نه فورا ولی حتما. مهندس مهرزاد حیاتی جعفر بیگی نیز این چنین باور دارند، چیزی به نام غیرممکن برای ایشان وجود ندارد. می گویند: « مدتی در عسلویه مشغول به کار بودم و آنجا اتباع خارجی زیادی را می دیدم، یک روز یک تبعه ی کره ای با جمله ای ساده به زبان انگلیسی از من سوالی پرسید، آن لحظه شوکه شده بودم اصلا نمی توانستم جوابی بدهم حس می کردم چیزی متوجه نمی شوم. خیلی ها را می شناختم که با تسلط کامل به زبان انگلیسی صحبت می کردند حتی بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی از من جلوتر بودند و این تسلط به زبان در حوزه کار خیلی به آنها کمک می کرد، همین موضوع انگیزه مضاعفی شد برای شروع یادگیری زبان.» این همسفر جی۵ ای که فارغ التحصیل مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی تبریز و مشغول به کار در پالایشگاه اصفهان هستند اخیرا موفق به گذراندن سطح  Elementary  خودآموزهای زبان SG5 و دریافت گواهینامه معتبر از سوی موسسه آموزشی فرهنگی جی۵ شده اند.

تنظیم از: فیروزه جمشیدی

 

رنگ سیب شخصیت شما؟

تست سیب شخصیت که در سایت جی۵ با آن آشنا شدم خیلی دقیق بود رنگ سیب  شخصیت من قرمز است یعنی کمی عجول هستم و اگر از کاری که انجام می دهم زود نتیجه نگیرم ممکن است دلسرد شوم.

این سفر از کجا شروع شد؟

من همیشه این آگاهی را داشتم که تسلط به زبان انگلیسی در دنیای امروز نقش فوق العاده مهمی دارد، دبیرستانی که بودم در شهر کوچکی زندگی می کردیم و در نزدیکی ما کلاس زبان نبود، از طرفی آن موقع آنقدر درگیر درسهای مدرسه بودم که کلاس رفتن واقعا همت می خواست. این روند تا دوران دانشگاه ادامه پیدا کرد باز هم بنا به شرایطی که داشتم نخواستم به کلاس بروم، تبلیغات SG5 را هم خیلی دیده بود حتی آن را تهیه کردم اما هنوز مدتی نگذشته بود که کنار گذاشتمش تا اینکه سال گذشته جذب بازار کار شدم، حالا دیگر استقلال مالی پیدا کرده بودم همه چیز داشت خوب پیش می رفت با خودم گفتم حالا دیگر واقعا وقتش رسیده فکری جدی به حال زبان بکنم، این شد که دوباره شروع کردم و اینبار روشی بهتر از جی۵ ندیدم. تصمیم گرفتم ادامه بدهم کم کم حس کردم دارد خوشم می آید از پشتیبانی هایی که می شد هم خیلی راضی بودم، در نهایت آزمون را با نمره کامل گذراندم.

مهمترین دلیل این انتخاب؟

کار من به صورت شیفتی بود گاهی عصرها به سرکار می رفتم و گاهی هم شب کار بودم، این محدودیت زمانی اجازه نمی داد که بتوانم در کلاسهای زبان شرکت کنم این شد که به سراغ این خودآموزها آمدم با شرایطی که داشتم بهترین گزینه ممکن بودند، آن موقع جی۵ در اصفهان نمایندگی نداشت و من که برای کاری به تهران آمده بودم سری هم به فروشگاه زدم، تهیه  SG5این امتیاز بزرگ را داشت  که اگر بعد از مدتی به این نتیجه می رسیدم کارایی ندارد می توانستم هزینه ام را پس بگیرم، از فکر و ایده ای که پشت این روش  بود خیلی خوشم آمد حس می کردم باید مفید باشد.

آنچه در این مسیر به دست آوردید؟

اوایل کار با این بسته ها  روزی ۴۰ دقیقه زبان می خواندم اما الان گاهی حتی ساعت ها پای آن می نشینم، خوبی بسته زبان این بود که من دیگر وقتی برای کلاس رفتن نمی گذاشتم از طرفی خیلی ها سه روز در هفته به کلاس می روند اما مطالعه مستمر ندارند فقط شاید کمی قبل از شروع هر جلسه مطالعه کنند، اما من هرروز درگیر زبان خواندن هستم.

یک اتفاق قشنگ؟

اولش کمی تردید داشتم می دانستم با این بسته می شود تمام مهارتهای یادگیری لغت، گرامر، خواندن، نوشتن و …را بهبود بخشید اما نمی داستم این بسته چطور قرار است speaking (مهارت گفتاری) من را بهبود ببخشد با خودم می گفتم من که با کسی مکالمه ای ندارم پس چطور بفهمم که دارم زبان را درست یاد می گیرم یا نه؟ تا اینکه پشتیبانم با من تماس گرفتند و گفتند برای مکالمه آماده هستید؟ تا به حال با کسی به زبان انگلیسی صحبت نکرده بودم آنقدر استرس داشتم و حس می کردم اعتماد به نفسم پایین آمده که هیچ کدام از چیزهایی که یاد گرفته بودم به کمکم نیامدند و نتوانستم صحبت کنم، کارشناس زبان جی۵ به من قوت قلب دادند و طوری شد که یک هفته بعد خودم تماس گرفتم. آنقدر با تسلط به زبان انگلیسی صحبت کردم که خود پشتیبان هم متعجب شده بودند، می گفتند فوق العاده است شما یک هفته پیش حتی یک جمله ساده را هم نمی توانستید بگویید، این یکی از قشنگ ترین اتفاقاتی بود که در طی این مسیر برای من افتاد عملکردم عالی بود حتی بیشتر از آنچه خودم انتظار داشتم.

مهارتی که بهبود یافت؟

الان حتی مهارت) Listening شنیداری) ام هم بهتر شده و این در حالی است که یک زمان این مهارت به حدی ضعیف بود که وقتی آن تبعه کره ای سوال ساده ای از من پرسیده بود چیزی متوجه نشده بودم و نتوانسته بودم جواب بدهم .

کمی هم از ابزارهای یادگیری زبان که در کتاب ” تیله های من” با آنها آشنا شدید بگویید؟

همه ابزارهای یادگیری زبان در من حس نظم و انگیزه ایجاد کردند اما راستش تایم دکتر حسابی «اختصاص دادن مکان و زمان خاصی به یادگیری روزانه زبان» آنچنان حس تعهدی در من ایجاد کرده که اگر یک روز زبان نخوانم عذاب وجدان می گیرم و در اولین فرصت سعی می کنم جبرانش کنم .

چند قدم جلوتر؟

تصمیم دارم زبان خواندن را تا آخر این بسته ها ادامه بدهم، به عقیده من زبان انگلیسی زبان علمی دنیاست و اکثر مقالات علمی به این زبان ارائه می شوند. برای اینکه بتوانم در رشته شیمی و حرفه ای که دارم پیشرفت کنم نیاز دارم منابع به روزی که به زبان انگلیسی هستند را مطالعه کنم.

اولین ایستگاه موفقیت؟

بعد از اتمام بسته اول زبان مدام استرس آزمون را داشتم، پشتیبانم پیشنهاد دادند اول در آزمون آزمایشی شرکت کنم تا ترسم بریزد وقتی سوالات را دیدم حس کردم تسلط خوبی دارم و همین باعث شد بلافاصله وارد آزمون اصلی شوم. چندروز بعد کارشناس زبان جی۵ با من تماس گرفتند و گفتند:  به نظر خودت عملکردت چطور بوده؟ گفتم: فکر می کنم یکی دوتا سوال را اشتباه زده باشم. خندیدند و گفتند که همه سوالات را درست جواب داده ام و نمره کامل را کسب کرده ام.

یک روز خاطره انگیز؟

اینجا در اصفهان همراه با ۵ نفر از همکارانم در خانه ای که پالایشگاه به ما داده زندگی می کنیم، روزی که مدرک برای من ارسال شده بود خانه نبودم و دوستانم آن را تحویل گرفته بودند، وقتی به خانه آمدم و خودم مدرکم را دیدم حس رضایتمندی فوق العاده ای داشتم حس خیلی خوبی بود یک راهی را انتخاب کرده بودم تلاش کرده بودم و به نتیجه رسیده بودم انگیزه فوق العاده ای پیدا کرده بودم که مسیرم را تا انتها ادامه بدهم.

پیامی برای دوستایی که از یادگیری زبان دلسرد شده اند؟

امروزه یادگیری زبان واقعا ضرورت دارد هرکاری را که بخواهید انجام بدهید نیاز دارید زبان بلد باشید من خودم در این راه بارها شکست خوردم اما دلسرد نشدم. سعی کنید عزمتان را جزم کنید اراده تان را قوی کنید و اگر از این مسیر دور شده اید دوباره برگردید اما اینبار با انتخاب روشی درست و مطالعه ای اصولی.

کلام پایانی؟

ورود خودآموزهای زبان SG5 به زندگی من نه تنها باعث تقویت انظباط ، تعهد و اعتماد به نفس در یادگیری زبان شده، بر تمام جنبه های زندگی ام هم تاثیر مثبت گذاشته. جی برگ های الهام بخشی که مابین جی برگ های زبان قرار داده شده اند همیشه به من انرژی مثبت می دهند. یکی از آنها را برایتان می گویم، آدری هپبورن  می گوید: Nothing is impossible, the word itself says ‘I’m possible’! هیچ چیز غیر ممکن نیست، حتی واژه “غیر ممکن” هم می گوید “من ممکن هستم.

(8 votes, average: 488 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.