کبری نیکنام

خانم کبری نیکنام زبان آموز موفق به کسب مدرک پایان دوره SG5

گام هایی که این بار برداشتم بلندتر از همیشه بود!

این همسفر جی۵ ای چند سال پیش در مقطع کارشناسی ارشد،مقالاتی علمی ارائه داده بودند که در کشورهای پرتغال و یونان مورد پذیرش واقع شده بود متاسفانه چون به زبان تسلط نداشتند آن موقع موفق نشدند به این سفر بروند.هرچند یادآوری اش همیشه تلخ است اما در عین حال انگیزه ای شد برای شروع سفری دیگر، سفر یادگیری زبان. ایشان می گویند،« الان خیلی به خودم افتخار می کنم،یادگیری زبان تصمیمی بود که من بارها گرفته بودم و روشهای مختلفی را هم امتحان کرده بودم اما به هیچ کدام از آنها پای بند نمی شدم بارها از نداشتن تسلط به زبان ضربه خورده بودم. گامهایی که با خودآموزهای SG5 برداشتم خیلی بلندتر از قدم هایی بود که می توانستم با روش های دیگر بردارم.»

آنچه شما را در این مسیر تشویق می کرد؟

من از همان روزهای اولی که دخترم به دنیا آمد با خودم می گفتم چه خوب می شود من هم در این فاصله که او زبان مادری اش را یاد می گیرد قدم به قدم زبان انگلیسی را پیش ببرم. بلاخره روزی می رسد همانطور که دخترم به خوبی فارسی صحبت می کند من هم بتوانم به زبان انگلیسی مسلط شوم، این تصور تشویقم می کرد همچنان محکم به راهم ادامه بدهم.

قبل و بعد از این سفر؟

یادم هست دوران دبیرستان جدولی از کلمات را پیش رویمان می گذاشتند و می گفتند حفظش کن، اما هیچ وقت بر کاربرد کلمات تاکید چندانی نمی شد.هروقت سطح مقدماتی زبان SG5 را با زبان دوران دبیرستان مقایسه می کنم می بینم من در آن ۴ سال آنقدری زبان را یاد نگرفتم که در این مدت کوتاه با این بسته های خودآموز یاد گرفتم.

پیشرفتی امیدبخش؟

چندوقت پیش به یک سایت انگلیسی زبان مالزی برخوردم که آزمون تعیین سطح داشت من هم بدم نیامد اطلاعاتم را محک بزنم حتی ریزترین نکات گرامری که خیلی خیلی محال بود با روش دیگری بتوانم یاد بگیرم و در بسته های زبان SG5 آنها را خوانده بودم در سوالات آزمون به چشم می خورد،جالب اینکه نتیجه آزمون هم نشان می داد من سطح intermediate  (متوسطه) زبان را با موفقیت گذرانده ام و آماده ورود به سطوح بالاتر هستم.

 ابزارهای زبان که در کتاب «تیله های من» با آنها آشنا شدید؟

نمونه اش تایم دکتر حسابی « اختصاص زمان و مکان خاصی به تمرین های روزانه زبان » بود که من همیشه آن را در برنامه های دیگر زندگی ام هم رعایت می کنم مثلا تلاوت روزانه یک صفحه از آیات قرآن را به برنامه زبانم اضافه کرده ام.این ابزار شما را مقید می کند تا انتها  هدفتان را دنبال کنید.

کار با این خودآموزها چطور بود؟

این خودآموزها خیلی شگفت انگیز هستند وقتی با آنها کار می کنی حتی شده برای یک روز  یا نیم ساعت،به مرور فراتر از حد انتظارت نتیجه می گیری،نباید دست کم گرفت.

تاثیر گذارترین جی برگ الهام بخش؟

 من قبلا برای اینکه دخترم را در مهد کودک بگذارم مشکل داشتم، خیلی از کارهایم عقب افتاده بود و نمی توانستم سرکار بروم اما وقتی در یکی از جی برگ ها به اصطلاح جالب Stand on your own feet «روی پاهای خودت بایست و به کسی متکی نباش » برخوردم انگار نیرویی دوباره گرفتم به خودم گفتم راهی ندارد، خودت باید حلش کنی خیلی زود هم تاثیرش را گذاشت.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


گام هایی که این بار برداشتم بلندتر از همیشه بود!
درخشان بودن آنها برایم نماد آینده ای روشن است!
حاضر نیستم لحظه ای وقتم را تلف کنم!
گفتم راهی ندارد،باید روی پاهای خودم بایستم!
 
سرکار خانم کبری نیکنام،زبان آموز موفق جی۵ ای موفق به گذراندن سطوح مقدماتی تا متوسطه(Intermediate)  زبان

همیشه قرار نیست دیگران مسیر پیش رویمان را هموار کنند  ما در آن مسیر گام برداریم آنها زمینه پیشرفتمان را مهیا کنند و ما تنها نظاره گر باشیم،این خود ما هستیم که باید روی پاهایمان بایستیم و آینده را همانگونه که می خواهیم رقم بزنیم. سرکار خانم کبری نیکنام در مقطع کارشناسی ارشد عمران تحصیل کرده اند و دو سال و نیم هم تجربه شیرین مادری دارند. این همسفر جی۵ ای چند سال پیش در مقطع کارشناسی ارشد،مقالاتی علمی ارائه داده بودند که در کشورهای و پرتغال و یونان مورد پذیرش واقع شده بود متاسفانه چون به زبان تسلط نداشتند آن موقع موفق نشدند به این سفر بروند.هرچند یادآوری اش همیشه تلخ است اما در عین حال انگیزه ای شد برای شروع سفری دیگر، سفر یادگیری زبان. ایشان  اخیرا با استفاده از بسته های خودآموز زبان SG5 موفق به گذراندن سطوح مقدماتی تا متوسطه(Intermediate)  زبان و دریافت گواهینامه معتبر از مجموعه آموزشی فرهنگی جی۵ شده اند. می گویند،« الان خیلی به خودم افتخار می کنم،یادگیری زبان تصمیمی بود که من بارها گرفته بودم و روشهای مختلفی را هم امتحان کرده بودم اما به هیچ کدام از آنها پای بند نمی شدم بارها از نداشتن تسلط به زبان ضربه خورده بودم. گامهایی که با خودآموزهای SG5 برداشتم خیلی بلندتر از قدم هایی بود که  می توانستم با روش های دیگر بردارم.»

تنظیم از: فیروزه جمشیدی

تلنگری که شما را تکان داد؟

من قبلا در شرکتی مشغول به کار بودم و بارها به خاطر انجام پروژه های کاربردی در زمینه عمران مورد تحسین قرار می گرفتم، حتی یکی از اساتید برتر کشور که طرحی پژوهشی را در کشور ژاپن به راه انداخته بودند یکبار به من گفتند: شما طی چند ماه کار در این زمینه به نقطه ای رسیده اید که ما هنوز بعد از گذشت چندین سال به آن نرسیده ایم،حتما باید مقاله ای  ارائه بدهید.» متاسفانه چون سطح زبانم ضعیف بود و  وقت چندانی هم نداشتم صرف نظر کردم. اگر  آن موقع زبانم قوی بود و می توانستم مقاله ای بنویسم مطمئنا خیلی ارزشمندتر بود.

چه چیزی تاثیر این خودآموزها را برای شما باور پذیر کرد؟

من از دوران لیسانس با جی۵ آشنا بودم و اغلب در کتابخانه ی دانشگاه، کسانی را می دیدم که جی برگ به دست مشغول آماده شدن برای کنکور بودند.خودم هم مدتی استفاده کردم، خیلی از فرمول هایی را که با این روش به ذهن سپرده بودم حتی بعد از گذشت مدت ها هنوز به خاطر می آوردم و این برای من ثابت شده بود، مطمئن بودم برای یادگیری زبان هم جواب می دهد اما خبر نداشتم که برای زبان هم جی برگهای آماده تهیه شده تا اینکه نزدیک به دو سال پیش در برنامه « به خانه بر می گردیم »آقای مالکی با بیانی شیوا، این بسته ها را معرفی و در من اطمینان خاطر بیشتری ایجاد کردند.

شروع این سفر؟

طی گفت و گوی تلفنی که با مشاوران جی۵ داشتم آنها به نحو احسن تمام ترم های مختلف زبان و بسته های خودآموز مناسب برای هر ترم را برایم شرح دادند. بلافاصله بعد از دریافت توضیحات،با  اطمینانی که برایم حاصل شد بسته مقدماتی را تهیه کردم. می دانستم آن دوسالی که در خانه هستم و از دخترم نگهداری می کنم هیچ کار دیگری نمی توانم انجام دهم نه ادامه تحصیل و نه رفتن به سرکار ،بهترین کاری که در آن زمان می توانستم انجام بدهم همین زبان خواندن بود.

می توانستم با این روش وقتم را پر کنم و زبان را در حد مطلوب یاد بگیرم.       

قبل و بعد از این سفر؟

اغلب برای خودم این اتفاق می افتاد که مطلبی را می خواندم و اگر تکرار نمی کردم هنوز ۲۴ ساعت نشده فوری از یادم می رفت.با توجه به اینکه زبان فرار است حافظه برای نگه داشتن این همه کلمات باید خیلی قوی باشد. یادم هست دوران دبیرستان جدولی از کلمات را پیش رویمان می گذاشتند و می گفتند حفظش کن، اما هیچ وقت بر کاربرد کلمات تاکید چندانی نمی شد.هروقت سطح مقدماتی زبان SG5 را با زبان دوران دبیرستان مقایسه می کنم می بینم من در آن ۴ سال آنقدری زبان را یاد نگرفتم که طی این مدت کوتاه با این بسته های خودآموز یاد گرفتم. این بسته ها پر از نکات کاربردی و جذاب هستند، از آموزش تلفظ صحیح کلمات گرفته تا نکات ریز گرامری را در بر می گیرند. موقع جستجو  و خواندن مقالات علمی به زبان انگلیسی، احساس می کنم اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده ام.

ریسکی که ارزشش را داشت؟

یادم هست یکبار در مجله ای مصاحبه خانمی را خواندم که علی رغم مشغله و مشکلات زیاد، حاضر شده بودند هزینه ای را که برای خرید طلا کنار گذاشته بودند برای تهیه بسته های زبان صرف کنند. باور به ارزشمندی این خودآموزها و مقایسه شان با ارزش طلا تا حدی که بشود چنین ریسک بزرگی کرد برایم قابل تحسین بود.

خاطره ای جالب؟

من به جایی رسیده بودم که حاضر نمی شدم به هیچ قیمتی وقتم را تلف کنم، حتی یک روز وقتی معده درد شدیدی گرفته بودم و با همسرم راهی بیمارستان شدیم در تمام طول مسیر جی برگ هایم را بیرون آورده بودم و می خواندم. برایم همسرم خیلی عجیب بود می گفت، یعنی حتی در این شرایط هم داری جی برگ می خوانی با وجود این همه درد؟!!!

پیشرفتی امیدبخش؟

چندوقت پیش به یک سایت انگلیسی زبان مالزی برخوردم که آزمون تعیین سطح داشت من هم بدم نیامد اطلاعاتم را محک بزنم. حتی ریزترین نکات گرامری که خیلی خیلی محال بود با روش دیگری بتوانم یاد بگیرم و در بسته های زبان SG5 آنها را خوانده بودم در سوالات آزمون به چشم می خورد،جالب اینکه نتیجه آزمون هم نشان می داد من سطح Intermediate  (متوسطه) زبان را با موفقیت گذرانده ام و آماده ورود به سطوح بالاتر هستم.

تاثیر گذارترین جی برگ الهام بخش؟

یکی از اصطلاحات جالبی که در جی برگ های زبان خواندم

 Stand on your own feet بود به این معنی که روی پاهای خودت بایست و به کسی متکی نباش. من قبلا برای اینکه دخترم را در مهد کودک بگذارم مشکل داشتم، خیلی از کارهایم عقب افتاده بود و نمی توانستم سرکار بروم اما وقتی به این جمله برخوردم انگار نیرویی دوباره گرفتم به خودم گفتم راهی ندارد، خودت باید حلش کنی،خیلی زود هم تاثیرش را گذاشت.

همان اتفاقی که برای خیلی از جی۵ ایها می افتد؟

راستش آن اوایل که برای کنکور ارشد شروع به استفاده از جی۵ کرده بودم هنوز خیلی هم پای بند نبودم، حتی گاهی جی برگ هایم به خانه ۵ جعبه نمی رسیدند اما همان اندازه هم بی تاثیر نبود فوق العاده بود! مخصوصا برای فرمول های ریاضی،تحلیل سازه و …جی برگ ها سرجلسه امتحان کاملا جلوی چشمم می آمدند.

 آنچه شما را در این مسیر تشویق می کرد؟

من از همان روزهای اولی که دخترم به دنیا آمد با او صحبت می کردم،کم کم به خودم گفتم او هم هنوز نمی تواند فارسی صحبت کند درست مثل خودم که انگلیسی را بلد نیستم. پس چه خوب می شود من هم در این فاصله که دخترم زبان مادری اش را یاد می گیرد قدم به قدم زبان انگلیسی را پیش ببرم. بلاخره روزی می رسد همانطور که او به خوبی فارسی صحبت می کند من هم بتوانم به زبان انگلیسی مسلط شوم، این تصور تشویقم می کرد همچنان محکم به راهم ادامه بدهم.

جی برگ ها در مقایسه با کتاب؟

مادرانی که بچه کوچک دارند بهتر از همه می دانند، ممکن است برنامه ریزی هایتان به هم بخورد مثلا کودکتان در ساعت خاصی بیدار شود، غذا بخواهد و ….غذا دادن به بچه خیلی وقت می گیرد چون تمامش هم صرف غذا دادن نمی شود گاهی حواس بچه پرت چیزی می شود و …در همین وقت کم هم می توانی چند جی برگ زبان بخوانی، چون جی برگ برخلاف کتاب نیاز به تمرکز صد درصدی ندارد،نه از کودکتان غافل می شوید و نه وقتتان را از دست می دهید.

اشتباهی که با کمک پشتیبان ها رفع شد؟

من همیشه موقع نوشتن writing  اول ایده های خودم را به فارسی می نوشتم و بعد به زبان انگلیسی ترجمه می کردم، تا اینکه یکبار حین گفت و گو با کارشناس زبان جی۵ متوجه شدم این کار اشتباه است. ایشان پیشنهاد کردند به جای ترجمه کردن سعی کنم کتاب داستان های انگلیسی را با همان تعداد لغاتی که یاد گرفتم برای خودم به انگلیسی خلاصه کنم، و این واقعا کمک موثری بود تا حواسم را بیشتر جمع کنم و در بخش نوشتار هم دقت بیشتری داشته باشم.

یک روز فراموش نشدنی؟

بعد از تمام کردن بسته مقدماتی زبان به پیشنهاد پشتیبانم وارد سایت جی۵ شدم و آزمون دوره مقدماتی را دادم .بعد از آن منتظر نتیجه بودم می دانستم که قرار است مدرکی برایم ارسال شود، از طرفی هم قصد داشتیم به مسافرت برویم به همین خاطر درخواست کرده بودم مدرک را به محل کار همسرم بفرستند. ما از مسافرت برگشتیم و یک روز همسرم با خوشحالی تمام، مدرک به دست به خانه آمد خیلی سریع هم مدرکم را روی میز کارم گذاشت حتی بیشتر از من ذوق کرده بود،شاید بعضی ها فکر کنند مگر گذراندن سطح مقدماتی زبان اینهمه شور و شعف دارد؟ارزشی که آقای مالکی با ارسال این مدرک برای ما زبان آموزان قائل شده بودند و پشتیبانی های دلگرم کننده ایشان چنان انگیزه و شوقی در من ایجاد کرده بود که می خواستم تا آخرش زبان خواندن را ادامه بدهم، آن هم بدون لحظه ای توقف.

کمی هم از ابزارهای زبان که در کتاب «تیله های من» با آنها آشنا شدید، برایمان بگویید؟

تایم دکتر حسابی « اختصاص دادن مکان و زمان خاصی به یادگیری روزانه زبان» را در برنامه های دیگر زندگی ام هم رعایت می کنم مثلا تلاوت روزانه یک صفحه از آیات قرآن را به برنامه زبانم اضافه کرده ام.این ابزار شما را مقید می کند تا انتها  هدفتان را دنبال کنید. در کنارش تیله اندازی « ابزاری برای جلوی چشم آوردن امتیازات و تشویق خود در مسیر صعود به قله یادگیری » خیلی برای من جالب بود، می توانم بگویم هربار که به  درخشان بودن تیله ها نگاه می کنم آینده ای روشن پیش رویم نقش می بندد.

کار با این خودآموزها چطور بود؟

این خودآموزها خیلی شگفت انگیز هستند وقتی با آنها کار می کنی حتی شده برای یک روز  یا نیم ساعت،به مرور فراتر از حد انتظارت نتیجه می گیری،نباید دست کم گرفت یک  روز مطالعه به همان اندازه که ما را جلو می برد مطالعه نداشتن هم  به همان اندازه ما را عقب می اندازد.

یک خاطره؟

چندوقت پیش داشتم ضرب المثل ها و اصطلاحات زبان را می خواندم تا اینکه به جی برگ Bless you! « عافیت باشد!» رسیدم و آن را یاد گرفتم.یکبار همسرم عطسه ای کرد و من فورا گفتم Bless you!. چندروز بعدش دخترم که دو سالش است سرفه کرد و جالب اینکه خودش بلافاصله گفت ! Bless you خیلی برایم خوشحال کننده بود که دخترم هم کم کم دارد وارد این مسیر می شود و کاربرد کلمات و اصطلاحات را در زندگی واقعی یاد می گیرد.

کلام پایانی؟

در پایان دوست دارم از آقای مالکی نژاد،گروه جی۵، مخصوصا کارشناسان زبان به خاطر تمام حمایت ها و دلگرمی هایشان تشکر کنم.

(11 votes, average: 418 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.