احمد رهنما جی پنجی موفق کارشناسی ارشد مکانیک-تبدیل انرژی

جی۵ به زندگی ام نظم و به یادگیری ام تداوم بخشیده

این بار با جوان موفقی به گفت و گو می نشینیم که علی رغم مدت کوتاه استفاده از بسته های زبان SG5 شاهد پیشرفت قابل توجهی در سطح زبان انگلیسی اش بوده است. احمد رهنما باور دارد یکی از بهترین روش های یادگیری زبان روشی است که هر چهار مهارت گفتاری،شنیداری،خواندن و نوشتن را همگام و همزمان با هم به پیش ببرد. خوشبختانه او آنچه را که مدت ها به دنبالش بوده در جی۵ یافته است، از آن به عنوان روشی نظم دهنده نه تنها در یادگیری بلکه در تمام امور زندگی یاد می کند و می گوید،« جی۵ باعث شده خیلی دیگر از برنامه هایم روی یک روند منظم قرار بگیرند.»

برنامه ریزی با جی۵ و نتیجه آن؟

حداقل زمانی که برای خواندن بسته های خودآموزSG5 می گذاشتم روزی یک ساعت بود. ناگفته نماند جی۵ در مورد ساختار و گرامر واقعا عالی است، چون گرامر را خیلی ساده آموزش می دهد. مشکل اصلی من مکالمه بود اما در این مدتی که از جی۵ استفاده کردم، نسبت به قبل پیشرفت زیادی کرده ام. مهارت شنیداری ام هم خیلی بهتر شده جالب اینکه اغلب بعد از تماشای فیلم، وقتی به سراغ زیرنویس آن می روم تا مقایسه ای داشته باشم می بینم دقیقا با آنچه درک کرده ام تطابق دارد.

بزرگترین فایده جی۵ از نگاه شما؟

خوبی محصول زبان جی۵ برای من این بود که با آن ملزم می شدم هر روز تحت هر شرایطی مطالعه کنم. می توانم بگویم جی۵ راهی کوتاه و مستقیم برای رسیدن به هدف است آن هم با کمترین دست انداز. بزرگترین دستاوردی که جی۵ برای من داشت اول نظم بخشیدن به زندگی ام بود و بعد هم تداوم برای یادگیری زبان. ناگفته نماند اعتماد به نفس و انگیزه بیشتری هم پیدا کردم. جی۵ به جز دربرداشتن اصول علمی، تعهد به مطالعه روزانه نیز ایجاد می کند.

با وقت های مرده چه می کنید؟

جالب است بدانید من جی برگهای زبان را بیشتر در تاکسی و اتوبوس مرور می کنم و این یعنی بهترین استفاده از زمان های مرده و این احساس که در استفاده از زمان های مرده نسبت به سایرین موفق هستم برایم خوشایند است.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


جی۵،راهی کوتاه و مستقیم تا هدف
جی۵ به زندگی ام نظم و به یادگیری ام تداوم بخشیده

 

این بار با جوان موفقی به گفت و گو می نشینیم که علی رغم مدت کوتاه استفاده از بسته های زبان SG5 شاهد پیشرفت قابل توجهی در سطح زبان انگلیسی اش بوده است. احمد رهنما باور دارد یکی از بهترین روش های یادگیری زبان روشی است که هر چهار مهارت گفتاری،شنیداری،خواندن و نوشتن را همگام و همزمان با هم به پیش ببرد. خوشبختانه او آنچه را که مدت ها به دنبالش بوده در جی۵ یافته است، از آن به عنوان روشی نظم دهنده نه تنها در یادگیری بلکه در تمام امور زندگی یاد می کند و می گوید،« جی۵ باعث شده خیلی دیگر از برنامه هایم روی یک روند منظم قرار بگیرند.»

 

جی۵ چطور وارد زندگی شما شد؟

اوایل همیشه از طریق برنامه های تلویزیونی جی۵ را می دیدم اما بعدها خودم علاقه مند شدم سری به سایت جی۵ بزنم و اخبار را از آنجا دنبال کنم.

ناگفته ها از جی۵؟

راستش من خیلی هم راحت به جی۵ اعتماد نکردم طبیعی است که آدم به هرچیز جدیدی خیلی راحت اطمینان نمی کند، مصاحبه با مهندس مهداد یامی از جی۵ ایهای موفقی که به جز زبان انگلیسی به چندین زبان دیگر تسلط کامل دارد و هم اکنون دانشجوی مدیریت استراتژیک در چین است فوق العاده برایم الهام بخش بود. علاوه بر این،چیزی که در جی۵ خیلی توجه ام را جلب کرد همان حس تعهد و انضباطی بود که در من ایجاد می کرد،یعنی اگر قرار بود روزی یک ساعت زبان بخوانم به هر طریق که شده بود آن را اجرا می کردم این باعث می شد خیلی دیگر از برنامه هایم هم روند منظمی پیدا کنند.

اولین تجربه با جی۵؟

قبل از عید بود که تصمیم گرفتم برای درس زبان انگلیسی با جدیت تمام از جی۵ استفاده کنم، قبلا در موسسات مختلف دوره های زبان را گذرانده بودم اما متاسفانه همیشه این مشکل را در مورد زبان داشتم که مطالب خیلی زود از خاطرم می رفتند، اگر به ناچار فاصله ای بین زبان خواندنم می افتاد اطلاعاتی که مدت ها جمع کرده بودم خیلی زود به فراموشی سپرده می شدند، به همین خاطر همیشه دنبال روشی بودم که باعث شود زبان همیشه همراهم باشد و آن را رها نکنم.

چالش های پیش رو؟

من انگیزه زبان خواندن را داشتم اما مشکلم یکی کمبود وقت بود و دیگری نداشتن روشی درست برای زبان خواندن. راستش به هر آموزشگاه زبانی که سر می زدم هر ترم شیوه ای خاص و متفاوت با ترم قبل سرکلاس، ارائه و تنها روی یک قسمت معین از ۴ مهارت زبانی تاکید می شد. یکی از اساتید تنها بر روی صحبت کردن و دیگری تنها بر روی مهارت شنیداری تاکید می کرد، به همین خاطر دائما با برنامه ای غیر قابل پیش بینی رو برو بودیم.

برنامه ریزی با جی۵ و نتیجه آن؟

از وقتی بسته های خودآموز زبان SG5را تهیه کردم حداقل زمانی که برای زبان خواندن می گذاشتم روزی یک ساعت بود. این را هم بگویم که جی۵ در مورد ساختار و گرامر واقعا عالی است، چون روش آموزش گرامر را خیلی ساده و به صورت بخش بخش ارائه می دهد. مشکل اصلی من مکالمه بود اما در این مدتی که از جی۵ استفاده کردم پیشرفت خوبی داشتم، نمی خواهم بگویم خیلی عالی اما واقعا نسبت به قبل پیشرفت زیادی کرده ام مهارت شنیداری ام هم خیلی بهتر شده، طوریکه اگر فیلم یا مستندی به زبان انگلیسی ببینم خیلی از موضوعات آن را به خوبی می فهمم. جالب اینکه اغلب بعد از تماشای فیلم، وقتی به سراغ زیرنویس آن می روم تا مقایسه ای داشته باشم می بینم دقیقا با آنچه درک کرده ام تطابق دارد. من بسته های SG5 را از سطح Elementary ( مقدماتی) شروع و به مدت دوماه این سطح را تمام کردم، الان که به بسته سوم SG5 رسیده و اواخرش هستم خیلی راحت فیلم ها را متوجه می شوم.

بزرگترین فایده جی۵ از نگاه شما؟

خوبی محصول زبان جی۵ برای من این بود که با آن ملزم می شدم روزی یکساعت مطالعه زبان را تحت هرشرایطی که شده اجرا کنم. این خودش خیلی کمک کننده است به خصوص اینکه SG5 کم کم از سطح پایین شروع می شود و به مرور قدم به قدم که پیش می رویم می بینیم سطحمان به طرز شگفت آوری بالا رفته است. می توانم بگویم جی۵ راهی کوتاه و مستقیم برای رسیدن به هدف است آن هم با کمترین دست انداز.بزرگترین دستاوردی که جی۵ برای من داشته اول از هم نظم بخشیدن به زندگی ام بوده بعد هم تداوم برای یادگیری زبان. ناگفته نماند اعتماد به نفس و انگیزه بیشتری هم پیدا کرده ام.

جی۵ و تقویت اعتماد به نفس؟

شکی نیست اگر با جی۵ دایره لغات خود را بالا ببریم و به ساختار و گرامر تسلط پیدا کنیم خیلی راحت تر با زبان ارتباط برقرار می کنیم حضور ذهنمان بیشتر می شود و در نتیجه اعتماد به نفسمان هم بالاتر می رود. برای من که اینطور بوده یعنی وقتی الان فیلم یا متنی به زبان انگلیسی می بینم بهتر از قبل متوجه می شوم و حس لذت بخشی را تجربه می کنم.

خاطره ای جالب؟

یادم هست یک بار که با دوستان دور هم جمع شده بودیم شروع کردیم به پرسیدن لغات زبانی ترم های قبل، خیلی جالب بود هروقت نوبت به من می رسید هرکلمه ای را که بچه ها می پرسیدند معنی اش فورا به ذهنم می آمد و باعث تعجب خودم و بقیه می شد، آنجا بود که مطمئن می شدم جی۵ واقعا تاثیر گذار است. اکثر زبان آموزانی که به معنای واقعی با زبان زندگی می کنند بارها با این حس روبرو شده اند بعضی مواقع حتی در مکان های عمومی ناخودآگاه تمایل دارند کلمه یا جمله ای به انگلیسی بگویند، این برای من هم پیش آمده اما وقتی می بینم طرف مقابل نمی تواند همراهی ام کند منصرف می شوم.

پیامی برای دوستانی که می خواهند زبان بخوانند اما نمی دانند چطور؟

تنها چیزی که می توانم بگویم این است که بهترین فایده جی۵ به جز دربرداشتن اصول علمی، خاصیت تعهدی است که در فرد ایجاد می کند، تعهد به اینکه روزی چندساعت زبان بخوانی و آن را رها نکنی.پیشنهاد می کنم حداقل بسته اول خودآموز زبان SG5 را امتحان و بعد خودتان قضاوت کنید. جی۵ واقعا تاثیر زیادی در زندگی ام داشته، هم انگیزه ام را چندین برابر کرده و هم مهارت های زبانی ام را بالا برده.

با وقت های مرده چه می کنید؟

جالب است بدانید من جی برگهای زبان را بیشتر در مسیر دانشگاه در تاکسی و اتوبوس مرور می کنم،به نظرم بهترین زمان هم همین موقع است، زمان مرده ای که طور دیگری نمی شود استفاده اش کرد من به بهترین شکل از آن بهره می برم. وقتی به اطرافم، مردمی که در آن لحظه کار مفیدی انجام نمی دهند و بعد به خودم نگاهی می اندازم حس خوشایندی پیدا می کنم که چند قدم از آنها جلوترم.

فکر می کنید چرا بعضی ها از یادگیری زبان فراری هستند ؟

به نظرم شیوه نادرست تدریس، بزرگترین مشکلی است که باعث می شود بچه ها یادگیری زبان را اجبار بدانند در حالی که اگر خوب نگاه کنیم می بینیم بین زبان فارسی و انگلیسی پیوندهای زیادی وجود دارد. با این مشترکات زبانی و به شرط شیوه درست تدریس، خیلی راحت می شود زبان آموخت. من اگر دوباره به عقب برگردم قطعا باز هم از جی۵ استفاده می کنم چراکه به درستی روش آن باور دارم، تصمیم دارم برای دروس دانشگاهی هم از جی۵ استفاد کنم چون می دانم این روش نتیجه می دهد.

اگر تمام زبان آموزان ایران از جی۵ استفاده کنند، کشورمان از لحاظ دانش زبانی در چه سحطی قرار می گیرد؟

مسلما برقراری ارتباط با دیگر کشورها خیلی راحت تر می شود چون زبان انگلیسی زبان مشترک مردم جهان است. یکی از نقاط ضعف بعضی از ما این است که براحتی نمی توانیم ارتباط برقرار کنیم و حرف خود را به درستی به مخاطبمان انتقال دهیم، متاسفانه گاهی اوقات این موضوع باعث سوءتفاهم های زیادی می شود مثلا بعضی کلمات انگلیسی هستند که در فارسی معادل خاصی ندارند اگر شما با این موضوعات به ویژه، فرهنگ مردمی که به آن زبان صحبت می کنند آشنا نباشید حتی اگر هدفتان موضوع خاصی باشد طرف مقابل به اشتباه چیز دیگری را برداشت می کند، در نتیجه سوءتفاهم پیش می آید.

کلام پایانی؟

در پایان از تمام همکاران شما در مجموعه جی۵ به ویژه واحد پشتیبانی تشکر می کنم که از همان ابتدا با من در تماس بودند و اگر مشکلی در استفاده از این روش داشتم یاری ام می کردند.

ما هم از وقتی که در اختیارمان قرار دادید سپاسگزاریم.

(2 votes, average: 500 out of 5)
Loading...

Comments 9

 1. سلام
  من خودم با جی ۵ آشنایی داشتم ولی اصلا با جی ۵ به گونه ای که دستور العمل اش بوده، کار نکردم
  زبان ام ضعیف بود و ۲ سال پیش یک مجموعه مقدماتی زبان رو خریدم ولی هنوزم که هنوزآن را نخوانده ام
  سیب من با تست سریع زرد بوده و وقتی با دقت بالا بود سبز و هر دو هم شبیه من هستند
  نمیدونم چطوری زبان بخونم با وجودی که کلی از زندگی ام وابسته به زبان هست اما تلاش نمیکنم.
  چی کار کنم؟
  قاطعانه نمیتونم جلو برم و همیشه نصفه رها میکنم.

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه رنگ سیب شخصیت شما زرد- سبز هست و شما هم این ویژگی ها رو در خودتون می بینید، در روند مطالعه کند هستین و آن را رها می کنید.
   موفقیت شما در گرو تداوم و استمرار در مطالعه هست. شما اهداف خوبی دارید اما در برنامه ریزی دچار مشکل هستید.
   جی برگ ها یا به اصطلاح لقمه های یادگیری باعث لذت بخش شدن مطالعه می شه و از طرفی جعبه ی جی۵ حالت بازی و تنوع داره.
   لطفا برای شروع مطالعه و بکار بردن درست روند جعبه ی جی۵ با شماره ی ۰۲۱۹۶۸۶۱۱۱۱ تماس بگیرید و با گرفتن عدد ۱ با مشاوران ارتباط برقرار کنید.
   البته در روند مطالعه هم حتما به صورت مداوم با پشتیبان زبان در ارتباط باشید، تا بتونید به این نقطه ی ضعف غلبه کنید.

 2. سلام،من امسال میخوام برای کنکور ارشد نرم افزار درس بخونم ایکاش برای درسهای تخصصی این رشته جی برگهای آماده داشتید،حقیقتش من نمیتونم برای این درسها جی برگ بنویسم،درصورت امکان راهنمایی کنید.
  دانشجویی طالب یادگیری
  متشکرم

  1. دوست گرامی سلام
   از اینکه جی برگ اماده برای دروس مورد نظر شما رو نداریم، متاسفم.
   اما شما رو کمک می کنیم تا خودتون جی برگ نویسی کنید.
   اگر مطالب درسیتون کمی طولانی هستن و روی یک جی برگ جا نمیشن شما سه راه حل پیش رو دارین:
   ۱- اون مطالب رو به چند قسمت تقسیم کنید و هر قسمت رو روی یک جی برگ بنویسید.و جی برگها رو در جعبه پشت سر هم قرار بدین. توجه کنید که سوال هر چقدر هم طولانی باشه اشکالی نداره اما جواب ها باید کوتاه و نهایتا در حد یک جمله چند کلمه ای باشن. میتونین برای هر مطلب طولانی یک جی برگ مادر ، که کل مطلب روش نوشته شده داشته باشین تا در مواقع لزوم بهش مراجعه کنید.
   ۲- همچنین میتونین سوالات طولانی رو روی جی برگ بنویسین و نکات و جاهای مهمش رو به صورت جاخالی بذارین و جواب رو پشت جی برگ بنویسین
   ۳- علاوه بر اینها میتونین از جیبرگهای دوقلو که سایز اونها دوبرابر جی برگهای معمولی هست برای نوشتن سوالات طولانی، استفاده کنید.
   پیروز و سربلند باشید

 3. من هم دارم از اس جی۵ استفاده
  واقعا سیستم قوییه
  من تایم دکتر حسابیم فقط۳۰دقیقه است ولی از وقتی شروع کردم
  ولی با روش تیله ها حتی یه روز هم نشده تایم دکتر حسابی رو انجام ندم
  الان نزدیک ۹ماهه دارم ادامه میدم و آثارشو دارم می بینم.
  حالا وقتی فیلم زبان اصلی می بینم از اینکه جملات یا کلمات آشنای می شنوم حس خوبی بهم می ده و مطمن هستم اگه تایم دکتر حسابی با جی۵رو همینطور ادامه بدم روزی به جی۵ زنگ میزم و با واحد زبان بطور مسلط انگلیسی صحبت می کنم
  البته اگه قابل بدون یه مصاحبه هم به زبان انگلیسی با شما داشته باشم.
  من این روز رو دور نمی بینم
  جی۵تشکر!

  1. سلام
   دوست عزیز جی ۵ برای زبان نیز کاربرد دارد!!
   ما برای دوستانی که می خواهند زبان خود را تقویت کنند بسته های خودآموز زبان را داریم که در ۵ سطح از مقدماتی تا پیشرفته برای شما دوستان گردآوری شده، زمانی که شما از این بسته ها برای یادگیری زبان خود استفاده میکنید دیگر نیازی به رفتن آموزشگاه ها و یا زبانکده های مختلف را نخواهید داشت، این بسته ها بر روی چهار مهارت شما کارمیکند و در نهایت این امکان برای شما هست که بتوانید به زبان انگلیسی مکالمه داشته باشید
   شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر باشماره ی ۰۲۱۹۶۸۶۱۱۱۱ تماس بفرمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.