محمد امانی

آقای محمد امانی،رتبه ۸۲ کارشناسی ارشد حقوق بین الملل

حسی در درونم می گفت:ادامه بده!

این همسفر جی۵ ای با تلاشی پایدار و اعتماد به نفسی فوق العاده موفق شده است از آزمون کارشناسی ارشد سربلند بیرون بیاید و با کسب رتبه ۸۲ حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی شگفتی ساز شود.

دشواری های رشته حقوق؟

مباحث حقوقی  فرار هستند و نیازمند تکرار مداوم. فکر می کنم کمتر کسی باشد که بدون تکرار بتواند حضور ذهن و تسلط کافی به مواد قانونی پیدا کند. با روشی که جی۵ دارد تحلیل قوانین و از زوایای مختلف بررسی کردن مواد قانونی راحت تر می شود.

جلسه کنکور چطور گذشت؟

درس حقوق مدنی از جمله دروس مهمی بود که برای کنکور ارشد با جی۵ خوانده بودم و خیلی هم رضایت داشتم توانستم آن را ۵۰% بزنم، جالب اینکه وقتی از جلسه بیرون آمدم همه از این درس می نالیدند.

جی۵ و تقویت ذهن؟

من باور دارم کار با جی۵ ذهن را تیز می کند، پویا می کند، درگیر می کند،مثلا من خودم وقتی درس حقوق اساسی را با این روش می خواندم گاهی سوالاتی به ذهنم می رسید که حتی برای خودم هم جای تعجب داشت سوالاتی که با درس  خواندن به روش عادی هیچ وقت به آنها برنمی خوردم.

 فواید جی برگ های آماده؟

همانطور که ذهن طراحان سوال، هرساله بیش از قبل درگیر مفهومی تر کردن سوالات کنکور می شود، کارشناسان جی۵  هم سعی می کنند جی برگ های هر حوزه درسی را به همان ظرافت و ریزبینی تهیه می کنند. من وقتی من سرجلسه کنکور نشستم به راحتی گزینه های غلط را کنار می گذاشتم.

عملکرد کسی که با جی۵ درس می خواند؟

این را فقط نتیجه نیست که مشخص می کند، کسی که با جی۵ درس می خواند مطمئن است عمیق یادگرفته نه با تردید.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


این همه تحول برایم جای تعجب داشت!
کمتر کسی این ریسک را می کرد،اما من مطمئن بودم!
حسی در درونم می گفت:ادامه بده!

 

انسانهای موفق هرگز زندگی شان را در انتظار  رسیدن معجزه ها از دست نمی دهند، آنها همواره فرصت هایی را می بینند که دیگران نمی بینند.روحیه آقای محمد امانی از همان دوران کودکی با مسئله عدالت و ضایع نشدن حقوق دیگران آمیخته بود، در نهایت هم دستیابی به این رویای بزرگ ایشان را بر آن داشت تا در رشته حقوق تحصیل کنند. هرچند بعد از اتمام دوره ی کارشناسی برای شرکت در کنکور ارشد هنوز مردد بودند اما بالاخره تصمیم خود را گرفتند و با جی۵ برای کنکور سال بعد آماده شدند. این همسفر جی۵ ای سرانجام با تلاشی پایدار و اعتماد به نفسی فوق العاده موفق شد از آزمون کارشناسی ارشد سربلند بیرون بیاید و با کسب رتبه ۸۲ حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی شگفتی ساز شود.

تنظیم از : فیروزه جمشیدی

چه شد که رشته حقوق را انتخاب کردید؟

همه ما از دوران بچگی بارها به این سوال که « در آینده می خواهید چه کاره شوید؟» برخورده ایم. آن موقع می گفتم می خواهم پلیس شوم تا از حقوق دیگران دفاع کنم. این همیشه در رویاهایم بود،به دنبال آن در کنار مشورتی که از افراد صاحب نظر گرفتم رفته رفته رشته حقوق را از جمله مشاغلی یافتم که به هدف من و احیای حقوق از دست رفته اشخاص، نزدیک تر بود.متناسب با این رویا در مقطع تحصیلات دانشگاهی ترغیب به انتخاب رشته حقوق شدم.

دلیل اعتماد شما به جی۵؟

از همان سال سوم دبیرستان وقتی در مجله «روزهای زندگی» مصاحبه افراد موفق جی۵ ای را می خواندم برایم جای تعجب داشت که واقعا چطور می شود با یک روش یادگیری در زندگی این همه افراد تحول ایجاد شده باشد. با خواندن همین مصاحبه ها بود که ترغیب شدم و گفتم من هم یک امتحانی بکنم،حداقل برای درس زبان که می دانستم در آن ضعف داشتم جعبه جی۵ را تهیه کردم. متاسفانه بعد از مدت کوتاهی استفاده، آن را کنار گذاشتم یک علتش این بود که کاتالوگ و دستور استفاده از جی۵ را اشتباه متوجه شده بودم. در هر حال، هنوز هم ارتباطم را قطع نکرده بودم هرازگاهی به سایت جی۵ سر می زدم و اخبار را دنبال می کردم تا اینکه متوجه شدم طرز استفاده من از این روش درست نبوده.

یک تصمیم سرنوشت ساز؟

سال سوم دانشگاه بودم که با خودم تصمیم گرفتم دیگر وقتش رسیده زبانم را به یک سرانجامی برسانم. با اینکه خیلی کم از جی۵  استفاده کردم اما باز هم نمی شد پیشرفتم را نادیده گرفت. بعد از اتمام کارشناسی  هنوز انگیزه ای برای شرکت در کنکور ارشد نداشتم و هنوز مردد بودم تا اینکه در نهایت تصمیمم را گرفتم و گفتم باید برای ارشد هم فکری اساسی کنم.

دشواری های رشته حقوق؟

مباحث حقوقی  فرار هستند و نیازمند تکرار مداوم. فکر می کنم کمتر کسی باشد که بدون تکرار بتواند حضور ذهن و تسلط کافی به مواد قانونی پیدا کند. جالب اینکه با روشی که جی۵ دارد تحلیل قوانین و از زوایای مختلف بررسی کردن مواد قانونی راحت تر می شود.

شما جی۵ را چطور دیدید؟

خوبی جی۵ یک جورهایی دل کندن از روش سنتی خودم بود چون واقعا عذاب آور بود با اینکه همیشه شاگرد ممتاز بودم و معدلم بالا بود اما این روش را خیلی مطلوب نمی دیدم برعکس، صحبتهایی که جی۵ ایهای موفق از جی۵ داشتند خیلی برایم جذاب بود مخصوصا مهندس مهداد یامی که با این روش به چندین زبان مسلط شده بودند و به قولی غول زبانی که برای زبان آموزان ما وجود دارد را شکسته بودند. برایم خیلی جالب بود که ایشان چطور تا این حد با جی۵ مانوس شده بودند، آنقدر که دیگر نمی توانستند از آن جدا شوند.

برنامه ریزی تان برای کنکور چطور بود؟

برای تمام دروس حقوقی از جی برگ های آماده استفاده کردم چون اگر خودم می خواستم جی برگ نویسی کنم وقت زیادی گرفته می شد، بعد از آن مدام با مشاورین جی۵ در تماس بودم و از آنها راهنمایی می گرفتم،روزی یکبار هم تمام جی برگهای جعبه را مرور می کردم.از جمله منابع مهمی که برای کنکور ارشد با جی۵ خواندم بحث حقوق تعهدات، حقوق بین الملل عمومی که منشور ملل متحد،اساسنامه دیوان بین الملل دادگستری،عهدنامه وین و …را شامل می شد،متون حقوقی و حقوق اساسی بودند.

جلسه کنکور چطور گذشت؟

درس حقوق مدنی از جمله دروس مهمی بود که برای کنکور ارشد با جی۵ خوانده بودم و خیلی هم رضایت داشتم توانستم آن را ۵۰% بزنم، جالب اینکه وقتی از جلسه بیرون آمدم همه از این درس می نالیدند. به آن دسته از سوالات حقوق بین الملل عمومی که جواب داده بودم همه صحیح بودند، با یک نگاه به گزینه ها تست ها را جواب می دادم.

خاطره ای جالب؟

سرجلسه کنکور در حوزه حقوق اساسی به یک تست خیلی سنگین برخوردم،  گزینه ها خیلی شبیه به هم بودند و شاید کمتر کسی این ریسک را می کرد و تست را جواب می داد اما من با توجه به اینکه این درس را با جی۵ خوانده بودم با اطمینان کامل آن را جواب دادم. در کمال تعجب وقتی کلید سوالات آمد متوجه شدم گزینه مورد نظر جواب صحیح نبوده اما من باز هم با تحلیل و استدلالی که داشتم مطمئن بودم جوابی که من داده ام صحیح است حتی وقتی با بعضی از اساتید حاذق در موسسات حقوقی معتبر به گفت و گو نشستم تمام آنها حرف من را تایید کردند. همیشه از این ماجرا به عنوان خاطره ای جالب یاد می کنم که من چطور حاضر شدم ریسک کنم و بین گزینه هایی که تا این حد به هم شبیه بودند یکی را انتخاب کنم، در حالی که معقول نبود دست به چنین کاری بزنم مسلما هر گزینه ای که غلط جواب بدهی نمره ی منفی دارد و می تواند تاثیر منفی زیادی در رتبه ایجاد کند.با علم به این موضوع آنقدر به آنچه با جی۵ خوانده بودم اطمینان داشتم که حاضر شدم به این سوال جواب بدهم.

تجربه ای تلخ؟

تجربه تلخی که از کار غیراصولی با جی۵ داشتم مربوط به درس زبان بود که از آن ضربه خوردم شاید علت اصلی اش این بود که من بیشتر بر بخش واژگان تکیه کرده بودم، در حالی که مهارتهای زبان فقط مختص به لغات نمی شوند بلکه تمام مهارتهای زبانی باید با هم تقویت شوند.

یک روز پر هیجان؟

دقیقا یادم هست آن روز در خانه برادرم نشسته بودیم و گرم گفت و گو بودیم که یکی از دوستان با من تماس گرفت و خبر داد نتایج اعلام شده است. با در نظرگرفتن سطح سوالات و رتبه هایی که دوستان، سالهای قبل کسب کرده بودند من تا حدودی حدس می زدم رتبه ام دو رقمی شود. بلافاصله وارد سایت سازمان سنجش شدم نتیجه ای که پیش رویم بود باورش واقعا سخت بود شوکه شده بودم چون گرایش حقوق بین الملل در کل کشور ظرفیت پذیرش تعداد محدودی دانشجو  را داشت، همیشه علاقه مند بودم در یکی از دانشگاه های معتبر تهران پذیرفته شوم با  دیدن نام دانشگاه علامه طباطبایی ذوق و شوقم چندین برابر شد خیلی برایم هیجان انگیز بود. برادرم هم به شدت خوشحال شد همانجا سریع تلفن را برداشتم و به مادر و پدرم خبر دادم آنها همیشه انتظار داشتند که من در یک دانشگاه طراز بالا پذیرفته شوم و همینطور هم شد، این خوشحالی به تمام خانواده سرایت کرده بود.

تردیدهایی که به یقین بدل شدند؟

اوایل کار با جی۵ هنوز اثربخشی آن کاملا برایم روشن نبود حتی یک جاهایی وقتی برای کنکور ارشد درس می خواندم به خودم می گفتم شاید من دارم راه را اشتباه می روم .گاهی در میانه ی راه می خواستم جی۵ را کنار بگذارم ولی حسی در درونم می گفت، تو که تا اینجا آمده ای پس کمی صبور باش و ادامه بده.حسی بود که می گفت، مطمئنا نتیجه می گیرم مگر می شود تلاشی بی ثمر باشد؟ اصلا امکان ندارد، اگر هم اینطور باشد  حتما جایی را اشتباه رفته ای. این حس درونی در کنار صحبت های دلگرم کننده ای که جی۵ ایهای موفق داشتند به من روحیه می داد تا افکار منفی را از ذهنم بیرون بریزم به راهم ادامه بدهم و از آزمون سربلند بیرون بیایم.

قدم های بعدی شما؟

شکی ندارم که در ادامه کار با جی۵ موفقیتی نهفته است، اگر همچنان این مسیر را ادامه بدهم می توانم خیلی از وقت هایی را که بیهوده تلف می شود نجات بدهم. وقتی می بینم روشی به سهل و آسانی جی۵ هست خوب چرا خودم را به سختی بیندازم،چرا روشی را که همیشه مورد اعتمادم بوده کنار بگذارم.اگر از همین امروز متعهد بشوم که هرروز از جی۵ استفاده کنم، مسلما آن چیزی که در آینده ی خیلی نزدیک در زمینه تحصیلی و شغلی به آن دست پیدا می کنم نتیجه ای باورنکردنی خواهد بود.

جی۵ و برنامه ریزی خودکار؟

با برنامه ریزی اتوماتیک واری که جی۵ به شما می دهد خیالتان راحت است که در فلان تاریخ درس خاصی را تمام خواهید کرد آن هم با اطمینان کامل، یعنی دیگر مطمئن هستید که آن مطلب و درس را یاد گرفته اید و همین که ببینید قبلا در درسی ضعف داشتید و با تکرارهای منظم بر آن مسلط شده اید تاحد زیادی باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود.جی۵ برایتان نقش یک مشاور را دارد، چه بسا زمانی که با روش سنتی درس می خواندید درک هماهنگی مطالب و تجزیه و تحلیل آنها برایتان مشکل بوده و از کنار اشتباهاتتان ساده گذر کرده اید با جی۵ این دوباره کاری ها وجود ندارد درست مثل یک مشاور نقاط ضعف و قوت شما را پیش رویتان می آورد و راه را نشانتان می دهد.

جی۵ و تقویت ذهن؟

من باور دارم کار با جی۵ ذهن را تیز می کند، پویا می کند، درگیر می کند،مثلا من خودم وقتی درس حقوق اساسی را با جی۵ می خواندم گاهی سوالاتی به ذهنم می رسید که حتی برای خودم هم جای تعجب داشت سوالاتی که با درس  خواندن به روش عادی هیچ وقت به آنها برنمی خوردم علت اصلی اش سازماندهی و دسته بندی مطالب ریز و جزئیاتی است که شاید در روش سنتی و در نگاه کلی خیلی به چشم نیاد، اما در جی۵ کاملا روشن است.

مزایای جی برگ های آماده؟

شکی نیست که ذهن طراحان سوال، هرساله بیش از قبل درگیر مفهومی تر کردن سوالات کنکور می شود. همانطور که تیمی از طراحان خبره، سوالات کنکور را طراحی می کنند کارشناسان جی۵  هم سعی می کنند جی برگ های هر حوزه درسی را به همان ظرافت و ریزبینی تهیه می کنند. من وقتی من سرجلسه کنکور نشستم به راحتی گزینه های غلط را کنار می گذاشتم، هوشمندانه طراحی کردن جی برگ ها  و ایجاد این تطابق دلیل اصلی اش بود.

عملکرد کسی که با جی۵ درس می خواند؟

این را فقط نتیجه نیست که مشخص می کند، کسی که با جی۵ درس می خواند مطمئن است عمیق یادگرفته نه با تردید. کسی که روشی اصولی برای یادگیری ندارد مدام نگران این است که مبادا آنچه را ساعت ها وقت صرف خواندش کرده هنوز یاد نگرفته باشد و شکی نیست که همین تردیدها اعتماد به نفس آدم را تخریب و روند یادگیری را مختل می کند.

حس پیروزی با جی۵؟

دوران کارشناسی، من خودم شاهد بودم که یکی از دوستانم با چه مشقتی برای حفظ مباحث حقوقی در تلاش بود و طبیعتا انرژی زیادی هم از او گرفته می شد اگر من بودم جی۵ را انتخاب می کردم چون هم وقت کمتری می گیرد هم انرژی مثبت بیشتری می دهد این حس که داری پیروز می شوی. در حوزه کار هم همین است ،طبیعتا افراد کارهای حقوقی خود را به وکیلی می سپارند که کارآزموده و به مواد قانونی مسلط باشد.

پیامی برای دوستان حقوقی؟

کنار گذاشتن روش سنتی و رو آوردن به هر روش جدید اولش کمی سخت است اما نکته مهمی که می خواهم به دوستان بگویم این است،جی۵ یک روش یادگیری است هدیه ای نیست که به ما بدهند و بگویند خوب پس دیگر یادگیری تحقق پیدا کرده، در کنارش خواست خود فرد هم خیلی مهم است، اینکه براستی ما چقدر طالب یادگیری هستیم و حاضریم برای آن چه قدم هایی برداریم. بچه های حقوقی برای اینکه بتوانند در آینده به عنوان یک حقوقدان و یا در سایر مشاغل حقوقی به خوبی عمل کنند نیاز دارند حافظه ای غنی از قوانین حقوقی داشته باشند و این بدون تکرارهای اصولی هرگز ممکن نیست. خوشبختانه تکرارهای منظم و زمانبندی شده در جی۵ نقشی پررنگ دارند، بر همین اساس تسلط به قوانین و تحلیل آنها را آسان تر می کنند.

(6 votes, average: 433 out of 5)
Loading...

Comments 2

  1. ایشون گفتند که” روزی یکبار هم تمام جی برگهای جعبه را مرور می کردم” سوالم اینه که باتوجه به اینکه اصول جعبه طوریه که هرروز همه جی برگ ها رو برنمیداریم و طبق قاعده میریم جلو …پس مرور همه جی برگ ها هرروز چطوریه؟

    1. با سلام دوست عزیز
      ببینید اصول خواندن و مرور کردن جی برگ ها به این صورت است که شما جی برگ هایی را که در ساعات ابتدایی روز مطالعه می کنید می توانید حداق ۴ تا ۵ ساعت بعد مرور کنید. منظور ایشون از مرور همه جی برگ ا مرور همه جی برگ های ورودی در خانه اول بوده است . مسلما این موضوع اینگونه بوده و ایشان آن را بدین صورت بیان کردند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.