زینب محبی ولایی

سرکار خانم زینب محبی ولایی، رتبه ۹ کانون وکلای زنجان

حس فوق العاده ای بود،شاید چیزی بین گریه و خنده!

موفقیت یعنی از مخروبه های شکست، کاخ پیروزی ساختن و از تمامی ناممکن ها، ممکن ساختن. رمز و رازی که سرکار خانم زینب محبی ولایی به خوبی از آن آگاهی دارند. جالب است بدانید خانم محبی اخیرا ظرف مدت کمی استفاده از جی۵ موفق به کسب رتبه ۹ کانون وکلای زنجان شده اند، خودشان می گویند: « این حس عدالت خواهی همیشه در من به چشم می خورد وقتی کسی را می دیدم که برای گرفتن حق خودش مستاصل بود حس می کردم این توان در من هست که از حقش دفاع کنم، بدون شک کسانی هستند که سالهاست خودشان را برای قبولی در آزمون وکالت آماده می کنند و رقابت تنگاتنگی میان داوطلبان حاکم است، در این میان نقش تاثیرگذار جی۵ و جی برگهای آماده را واقعا نمی شود نادیده گرفت.

دشواریهای رشته حقوق و راه حل شما؟

حقوق تجارت در رشته حقوق یکی از دروس فرار و دشواری است که خیلی از بچه ها در فهم آن مشکل دارند، اصولا با مباحث حقوقی مربوط به تجار و بالاخص شرکت های تجاری  در ارتباط نیستیم و درک و حفظ این مباحث حقوقی کار چندان راحتی نیست. من این درس را در آزمون وکالت حدود ۶۰% زدم و می توانم بگویم که واقعا مدیون جی۵ هست، سرجلسه اصلا استرس این را نداشتم که مبادا گزینه هایی که انتخاب می کنم صحیح نباشند و هیچ سوالی را با شک جواب ندادم.

نقطه آغاز سفر یادگیری شما؟

یکی از دوستانم که الان هم در کانادا دانشجوی دکترای شیمی است من را با جی۵ آشنا کرد، آن زمان هم خودش و هم خواهرش از جعبه استفاده می کردند و از آنجاییکه جعبه دوقلو داشتند یک ردیف آن را به من هدیه دادند، اولش فقط قصدم این بود که برای درس زبان از جی۵ استفاده کنم اما کم کم فرمولهای فیزیک و ریاضی و ….را هم با جعبه یادگرفتم. نوبت به کنکور که رسید چون مطمئن بودم این روش موثر است و جواب می دهد گفتم خوب چرا برای کنکور از آن استفاده نکنم.

خاطره ای جالب؟

یادم هست یکبار برای مرور جی برگها داشتم آنها را مرتب می کردم، یکدفعه به خودم آدم و دیدم اطرافم هزاران جی برگ جمع کرده ام، حجم واقعا زیادی بود من حتی شماره صفحات کتاب را هم در جی برگها نوشته بودم تا اگر مجبور شدم به کتاب رجوع کنم دسترسی اش برایم راحت باشد، در کل می خواهم بگویم آن لحظه وقتی می خواستم جی برگ ها را به خانه ۱ جعبه منتقل کنم واقعا حس می کردم انگار آن روز در همان وقت کم من کلی کتاب خوانده ام آن هم بدون اینکه واقعا کتابی را ورق زده باشم،حس لذت بخشی بود.

قدم های شما برای آزمون وکالت؟

بعد از اتمام دوره ارشد، دفاع از پایان نامه و ازدواجم مدتی از درس خواندن فاصله گرفته بودم تا اینکه تصمیم خودم را گرفتم هرطور شده در آزمون وکالت موفق بشوم. خوشبختانه جی برگهایی که قبلا دوره دانشجویی نوشته بودم خیلی کمکم کردند تا وقت کم نیاورم، از تابستان شروع کردم اما تا مهرماه انگار همه کتابها را خوانده بودم بقیه وقتم را هم گذاشتم برای مرور، بدون هیچ دوباره نویسی. دروس حقوق مدنی، آیین دادرسی مدنی و آیین دادرسی کیفری، حقوق تجارت، حقوق مدنی، حقوق جزا و اصول فقه را تماما با جی۵ خواندم و کتاب را هم کنار گذاشتم.

نقش تاثیرگذار جی برگ های آماده حقوق در موفقیت بچه ها؟

برای کسانی که وقت زیادی ندارند این جی برگ ها واقعا می توانند زمان بخرند، من خودم تصمیم دارم برای آزمون اختبار جی برگهای آماده را تهیه کنم چون مهلتی برای این ندارم که خودم با فراغ بال بخواهم جی برگ نویسی کنم.

حال و هوای شما سرجلسه؟

سرجلسه تا موقعی که سوالات را ندیده بودم آرام و قرار نداشتم اما به محض اینکه برگه را گرفتم و شروع کردم کم کم به خودم مسلط شدم، آیین دادرسی مدنی، حقوق تجارت، آیین دادرسی کیفری و جزا را بالای ۷۰% زدم.

یک روز فراموش نشدنی؟

برای من پیامکی آمد که نتایج در سایت منتشر شده، اولش باورم نشد جراتش را هم نداشتم که لپ تاپم را روشن کنم، قبل از هرچیز رفتم نماز خواندم و بعد وارد سایت شدم خواهر کوچکترم هم کنارم نشسته بود، کد داوطلبی ام را وارد کردم اما باز هم جرات نمی کردم جلوتر بروم خواهرم هم که خیلی هیجان زده بود گفت: پس منتظر چه هستی؟! خودش جلو آمد، گزینه بعدی را زد و آن لحظه بود که چشمم به رتبه ۹ افتاد، یعنی اصلا باورم نمی شد آنقدر ذوق زده شده بودم محکم خواهرم را بغل می کردم و دوباره به نتیجه نگاه می کردم، بعد هم سریع خودم را به طبقه بالا رساندم مادر و پدرم نشسته بودند و داشتند تلوزیون تماشا می کردند با صدای بلندفریاد زدم من قبول شدم …قبول شدم مادرم را بغل کردم……حس فوق العاده ای بود چیزی بین گریه و خنده …اشک شوق…بعد از آن هم چندبار دیگر وارد سایت شدم تا باز هم رتبه ام را ببینم،لذت بخش ترین لحظه زندگی ام بود من بالاخره موفق شده بودم .

نقش پررنگ جی۵ در حرفه وکالت؟

به جز تسلط به مواد قانونی و استدلالهای درست حقوقی هیچ راه موثری برای احقاق حقوق یک موکل نمی بینم، برای اینکه بتوانیم در این راه قدم برداریم بدون شک باید مطالعه داشته باشیم و برای مطالعه باید وقت داشته باشیم، جی۵ این راه را برای ما باز می کند بدون اینکه بخواهیم کتابی را بارها بخوانیم آنقدر به مطالب مسلط می شویم که میگوییم پس بروم سراغ یک کتاب دیگر، یک مقاله دیگر و …..فرصت ما آنقدر زیاد می شود که بیشتر از یک فرد عادی و حتی یک وکیل با تجربه می توانیم برای مطالعه فرصت داشته باشیم.

پیامی برای نوسفران این راه؟

حتی اگر کسی با یک درس شروع کند، طبق اصول جی۵ پیش برود و نتیجه بگیرد دیگر به هیچ قیمتی حاضر نیست هیچ درسی را بدون جی۵ بخواند و از امتیاز آن بگذرد. جی۵ یک امتیاز فوق العاده به آدم می دهد و آن اعتماد به نفس است آن چیزیکه سرجلسه آزمون همیشه ما را عقب نگه می دارد شک است، وقتی به خودت و معلوماتت اعتماد داشته باشی مطمئنا با اشتیاق بیشتری سوالات را می خوانی و جلو می روی. من جی۵ را بهترین روش مطالعه می دانم،باور دارم کسی که در استفاده از جعبه مداومت کند حتما به نتیجه می رسد.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


مطمئن بودم موفقیت من حتمی است!
این شک است که همیشه ما را عقب نگه می دارد!
حس فوق العاده ای بود،شاید چیزی بین گریه و خنده!
بالاخره یک روزی، یک جایی به کمکتان می آیند!

موفقیت یعنی از مخروبه های شکست، کاخ پیروزی ساختن و از تمامی ناممکن ها، ممکن ساختن. رمز و رازی که سرکار خانم زینب محبی ولایی به خوبی از آن آگاهی دارند. این همسفر جی۵ ای از آن دسته انسان های توانمند و با اراده ایست که تا به هدفش نرسد ذره ای عقب نشینی نمی کند. جالب است بدانید خانم محبی اخیرا ظرف مدت کمی استفاده از جی۵ موفق به کسب رتبه ۹ کانون وکلای زنجان شده اند، خودشان می گویند: « این حس عدالت خواهی همیشه در من به چشم می خورد وقتی کسی را می دیدم که برای گرفتن حق خودش مستاصل بود و نمی دانست باید چه کار کند حس می کردم این توان در من هست که از حقش دفاع کنم، دوست داشتم وارد این حوزه شوم اما علمش را نداشتم، از طرفی چون آدم پرجنب و جوشی بودم حس می کردم هیچ رشته ای جز حقوق و وکالت نمی تواند من را راضی نگه دارد، آزمون وکالت اصلا هم آسان نیست مخصوصا برای کسانی که وقت کمی دارند، بدون شک کسانی هستند که سالهاست خودشان را برای قبولی در این آزمون آماده می کنند و رقابت تنگاتنگی میان داوطلبان حاکم است، در این میان نقش تاثیرگذار جی۵ و جی برگهای آماده را واقعا نمی شود نادیده گرفت.

 تنظیم از: فیروزه جمشیدی

چرا رشته حقوق؟

چند تن از اقوام ما در همین رشته تحصیل کرده بودند و به عنوان وکلایی موفق و با تجربه فعالیت می کردند همین موضوع هم در انتخاب من تاثیرگذار بوده. الان وقتی کسی را ببینم که به مشاوره حقوقی من نیاز داشته باشد، منتظر نمی مانم تا از من کمک بخواهد خودم به سمتش می روم.

دشواریهای رشته حقوق و راه حل شما؟

حقوق تجارت در رشته حقوق یکی از دروس فرار و دشواری است که خیلی از بچه ها در فهم آن مشکل دارند و از آن گلایه می کنند. مطالب این درس به راحتی قابل درک نیست چون ما اصولا با مباحث حقوقی مربوط به تجار و بالاخص شرکت های تجاری  در ارتباط نیستیم و درک و حفظ این مباحث حقوقی کار چندان راحتی نیست مخصوصا اینکه بخواهیم استدلال هم داشته باشیم. حقوق تجارت در آزمون وکالت خیلی تاثیر گذار است، من این درس را حدود ۶۰% زدم و می توانم بگویم که واقعا مدیون جی۵ هست، چون تقریبا تمام مطالب را با جی برگ خواندم تا یادآوری اش سرجلسه برایم راحت باشد و واقعا هم همینطور شد، من سرجلسه اصلا استرس این را نداشتم که مبادا گزینه هایی که انتخاب می کنم صحیح نباشند مطمئن بودم دارم درست می زنم و هیچ سوالی را با شک جواب ندادم.

نقطه آغاز سفر یادگیری شما؟

یکی از دوستانم که الان هم در کانادا دانشجوی دکترای شیمی است من را با جی۵ آشنا کرد، آن زمان هم خودش و هم خواهرش از جعبه استفاده می کردند و از آنجاییکه جعبه دوقلو داشتند یک ردیف آن را به من هدیه دادند، اولش فقط قصدم این بود که برای درس زبان از جی۵ استفاده کنم اما کم کم فرمولهای فیزیک و ریاضی و ….را هم با جعبه یادگرفتم. نوبت به کنکور که رسید چون مطمئن بودم این روش موثر است و جواب می دهد گفتم خوب چرا برای کنکور از آن استفاده نکنم. ببینید گاهی کسی روشی را تجربه می کند، ما موفقیت او را می بینیم و تصمیم می گیریم آن را امتحان کنیم، اما من خودم یکبار تجربه اعتماد به این روش را داشتم یعنی مطمئن بودم که اگر با جی۵ کار کنم موفقیت من حتمی است.

خاطره ای جالب؟

خیلی جالب بود من برای هر آزمونی آرامش قلبی داشتم، می دانستم اگر یک مطلب را با جی۵ خوانده باشم و سر امتحان بیاید صددرصد درست جواب می دهم. هرچند من آدمی  هستم که راحت به چیزی اعتماد نمی کنم و همیشه با خودم شک می کنم که آیا گزینه مورد نظرم واقعا درست است یا نه! اما مرورهای به موقعی که با جی۵ داشتم این مشکل را هم برطرف کرد. یادم هست یکبار برای مرور جی برگها داشتم آنها را مرتب می کردم، یکدفعه به خودم آدم و دیدم اطرافم هزاران جی برگ جمع کرده ام، حجم واقعا زیادی بود من حتی شماره صفحات کتاب را هم در جی برگها نوشته بودم تا اگر مجبور شدم به کتاب رجوع کنم دسترسی اش برایم راحت باشد، در کل می خواهم بگویم آن لحظه وقتی می خواستم جی برگ ها را به خانه ۱ جعبه منتقل کنم واقعا حس می کردم انگار آن روز در همان وقت کم من کلی کتاب خوانده ام آن هم بدون اینکه واقعا کتابی را ورق زده باشم، حس لذت بخشی بود.

قدم های شما برای آزمون وکالت؟

بعد از اتمام دوره ارشد، دفاع از پایان نامه و ازدواجم مدتی از درس خواندن فاصله گرفته بودم تا اینکه تصمیم خودم را گرفتم هرطور شده در آزمون وکالت موفق بشوم. آن موقع آنقدر به خودم حس اعتماد داشتم که می گفتم سه ماه درس خواندن کفایت می کند. خوشبختانه جی برگهایی که قبلا دوره دانشجویی نوشته بودم خیلی کمکم کردند تا وقت کم نیاورم، از تابستان شروع کردم اما تا مهرماه انگار همه کتابها را خوانده بودم بقیه وقتم را هم گذاشتم برای مرور، بدون هیچ دوباره نویسی. اگر هم آن مابین به نکته ای مهم برمی خوردم در همان جی برگم علامت می زدم و مرور می کردم تا هیچ مطلب مهمی را جا نیندازم. دروس حقوق مدنی، آیین دادرسی مدنی و آیین دادرسی کیفری، حقوق تجارت، حقوق مدنی، حقوق جزا را تماما با جی۵ خواندم و کتاب را هم کنار گذاشتم.

نقش تاثیرگذار جی برگ های آماده حقوق در موفقیت بچه ها؟

جی برگهای آماده برای کسانی که فرصت کافی ندارند کتاب را بخوانند خیلی می تواند موثر باشد، من خودم بارها مصاحبه های جی۵ ایهای حقوق را خوانده ام که از این جی برگ ها در وقت کم استفاده کرده و نتیجه گرفته اند.برای کسانی که وقت زیادی ندارند این جی برگ ها واقعا می توانند زمان بخرند، من خودم تصمیم دارم برای آزمون اختبار جی برگهای آماده را تهیه کنم چون مهلتی برای این ندارم که خودم با فراغ بال بخواهم جی برگ نویسی کنم.

روزهای پایانی مانده به آزمون؟

علی رغم اینکه مطمئن بودم من با این روش نتیجه می گیرم و مطالبی که با جی برگ خوانده ام کفایت می کنند، نمی توانم استرسم را انکار کنم. روزهای پایانی مانده به آزمون، آدم همه اش به نتیجه فکر می کند فشار عصبی ام زیاد بود حتی به دکتر رفتم و قرص خواب گرفتم اما خوشبختانه هیچ احتیاجی به آن پیدا نکردم و شب قبل از آزمون راحت خوابیدم.

حال و هوای شما سرجلسه؟

سرجلسه تا موقعی که سوالات را ندیده بودم آرام و قرار نداشتم اما به محض اینکه برگه را گرفتم و شروع کردم کم کم به خودم مسلط شدم، با خودم فکر می کردم چقدر آزمون راحت است حتی بعد از جلسه خیلی اتفاقی یکی از دوستانم را دیدم که سال قبل تنها یکی دونفر با آخرین فرد پذیرفته فاصله داشت و انتظار می رفت سطح معلومات خوبی داشته باشد، وقتی پرسیدم آزمون را چطور داده، خیلی مردد گفت که خودش هم نمی داند، آن لحظه کمی ترسیدم فکر کردم شاید امتحان به نظر من راحت بوده اما وقتی نتایج آمد و رتبه ام را دیدم به یقین کامل رسیدم که من سوالات را با اطمینان جواب داده بودم. آیین دادرسی مدنی، حقوق تجارت، آیین دادرسی کیفری و جزا را بالای ۷۰% زدم.

یک روز فراموش نشدنی؟

یادم هست روز اعلام نتایج به خانه مادرم رفته بودم اتفاقا داشتیم با خواهرم درباره اینکه چرا نتایج را منتشر نمی کنند صحبت می کردیم چون از زمانیکه اعلام کرده بودند یک ماه گذشته بود و هیچ خبری از تاریخ دقیق آن نبود، خلاصه مشغول صحبت بودیم که برای من پیامکی آمد که نتایج در سایت منتشر شده، اولش باورم نشد جراتش را هم نداشتم که لپ تاپم را روشن کنم، قبل از هرچیز رفتم نماز  خواندم و بعد وارد سایت شدم خواهر کوچکترم هم کنارم نشسته بود، کد داوطلبی ام را وارد کردم اما باز هم جرات نمی کردم جلوتر بروم خواهرم هم که خیلی هیجان زده بود گفت: پس منتظر چه هستی؟! خودش جلو آمد، گزینه بعدی را زد و آن لحظه بود که چشمم به رتبه ۹ افتاد، یعنی اصلا باورم نمی شد آنقدر ذوق زده شده بودم محکم خواهرم را بغل می کردم و دوباره به نتیجه نگاه می کردم،بعد هم سریع خودم را به طبقه بالا رساندم مادر و پدرم نشسته بودند و داشتند تلوزیون تماشا می کردند با صدای بلندفریاد زدم من قبول شدم …قبول شدم مادرم را بغل کردم……حس فوق العاده ای بود چیزی بین گریه و خنده …اشک شوق…بعد از آن هم چندبار دیگر وارد سایت شدم تا باز هم رتبه ام را ببینم،لذت بخش ترین لحظه زندگی ام بود من بالاخره موفق شده بودم .

پیامی برای نوسفران این راه؟

من از همان موقع که در کنکور کارشناسی حقوق پذیرفته شدم تا همین الان که رتبه ۹ کانون وکلا را به دست آورده ام، هرکس را ببینم که می خواهد آزمونی بدهد جی۵ را به او پیشنهاد می کنم. حتی اگر کسی با یک درس شروع کند، طبق اصول جی۵ پیش برود و نتیجه بگیرد دیگر به هیچ قیمتی حاضر نیست هیچ درسی را بدون جی۵ بخواند و از امتیاز آن بگذرد. جی۵ یک امتیاز فوق العاده به آدم می دهد و آن اعتماد به نفس است آن چیزیکه سرجلسه آزمون همیشه ما را عقب نگه می دارد شک است، وقتی به خودت و معلوماتت اعتماد داشته باشی مطمئنا با اشتیاق بیشتری سوالات را می خوانی و جلو می روی. من جی۵ را بهترین روش مطالعه می دانم مطلبی را که امروز خواندی فردا دوباره مرورش می کنی، یک هفته بعد و یک ماه بعد دوباره مرورش می کنی و جالب اینکه هر بار مدت زمان کمتری صرف می کنی، من باور دارم کسی که در استفاده از جعبه مداومت کند حتما به نتیجه می رسد.

هرجی برگی که بلد نیستیم دوباره به خانه اول جعبه برمی گردانیم تا در دفعات بعدی باز هم مرور کنیم و آنهایی را که بلد هستیم در خانه های بعدی جعبه به پیش می بریم و وقتمان را برای تکرارهای غیرضروری بیهوده تلف نمی کنیم. شاید در طول یک روز فرصت نداشته باشیم یک کتاب دویست صفحه ای را تمام کنیم، اما با همین جی برگ ها ما می توانیم چندین کتاب را دوره کنیم نکته مثبت جی۵ هم همین است چیزهایی که بلد هستیم در  جعبه جلو رفته اند و برایشان وقت تلف نمی کنیم.

نقش پررنگ جی۵ در حرفه وکالت؟

اینکه بتوانی در لحظه همان لحظه ای که موکل شروع به صحبت می کند و شرح وقایع را می دهد تمام مواد قانونی مرتبط با آن موضوع را به ذهن بیاوری و در نهایت او را به درستی راهنمایی کنی و راهی صحیح پیش روی او بگذاری خیلی موثر است، وقتی جرمی شرح داده می شود اینکه بدانیم دقیقا با تعریف کدام جرم منطبق است و به عنوان یک وکیل ما باید چه نوع دفاعی داشته باشیم و ….همه اینها مستلزم این است که به تمام مواد قانونی و مباحث استدلالی تسلط فوق العاده ای داشته باشیم چون در رشته حقوق گاهی حتی یک نکته بسیار ریز می تواند موضوع را کاملا تغییر دهد گاهی یک استدلال درست از مواد قانونی ممکن است یک جرم با مجازات شدید را به یک جرم معمولی با مجازات خیلی کم تبدیل کند و از این دست…

به جز تسلط به مواد قانونی و استدلالهای درست حقوقی هیچ راه موثری برای احقاق حقوق یک موکل نمی بینم، برای اینکه بتوانیم در این راه قدم برداریم بدون شک باید مطالعه داشته باشیم و برای مطالعه باید وقت داشته باشیم، جی۵ این راه را برای ما باز می کند بدون اینکه بخواهیم کتابی را بارها بخوانیم آنقدر به مطالب مسلط می شویم که میگوییم من دیگر لازم ندارم این کتاب را دوباره بخوانم پس بروم سراغ یک کتاب دیگر، یک مقاله دیگر و …..فرصت ما آنقدر زیاد می شود که بیشتر از یک فرد عادی و حتی یک وکیل با تجربه می توانیم برای مطالعه فرصت داشته باشیم.

کلام پایانی؟

این پیوسته مرور کردن جی برگ ها را دست کم نگیرید، بالاخره یک روزی یک جایی تمام این نکته های ریز که شاید هیچ وقت هم فکرش را نمی کردید به کمکتان می آیند، مطمئنا برای همه ما بارها پیش آمده کتابی را خوانده ایم و بعد ها وقتی مطلبی از آن به گوشمان خورده گفته ایم که اصلا یادم نمی آید مگر این  مطلب هم در آن کتاب بود؟! وقتی با جی۵ نکات مهم را به خاطر می سپاریم خیلی عمیق در ذهن جا می گیرند و این آهسته و پیوسته رفتن با دیدن نتیجه است که خودش را نشان می دهد.

(11 votes, average: 491 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.