وحیده عارفی

سرکار خانم وحیده عارفی، رتبه ۱۹۱ کارشناسی ارشد فلسفه اسلامی دانشگاه قم

دلم می خواست برگه ام را بالا بگیرم و به همه نشان بدهم!

واقعا مگر همه ما چقدر فرصت داریم؟ چقدر دیگر قرارست زندگی کنیم؟ چقدر دیگر می خواهیم وقتمان را صرف چیزهایی کنیم که شاید به معنای واقعی ارزش یادگیری نداشته باشند، سرکار خانم وحیده عارفی می گویند: « وقتی جی۵ وارد زندگی من شد تمام چارچوب زندگی ام را تغییر داد، من کسی نبودم که بخواهم از تفریحاتم بگذرم ساعت ها بنشینم و درس بخوانم اما این روش من را جذب کرد و پای مطالعه نشاند. کسانی که از این روش استفاده می کنند از درس خواندن خاطره خوبی دارند، مطمئنم بعدها حرفی برای گفتن دارند من خودم هروقت به عقب نگاه می کنم می بینم هیچ وقت برای کنکور استرس چندانی نداشتم.»

دوران دبیرستان شما چطور گذشت؟

به دنبال علاقه ای که به فلسفه پیدا کرده بودم از رشته علوم تجربی به انسانی تغییر رشته دادم، با خودم گفتم حتی اگر لازم باشد برای کنکور انسانی تمام درسهای دبیرستان را دوباره بخوانم اینکار را می کنم.

مشکلاتی که در ابتدای راه داشتید؟

 حتی تصور اینکه بخواهم کتاب های رشته انسانی را از نو بخوانم واقعا وحشتناک بود، نه اقتصاد، نه روانشناسی و نه حتی فلسفه…یعنی همینطور داشتم یکی یکی درس ها را حذف می کردم، با این وضعیت دیدم باید فکر قبولی را از سرم بیرون کنم، هیچ وقت در کل دوران تحصیلم به یاد ندارم درسی را دوبار خوانده باشم کلا آدمی هستم که نمی توانم برگردم و یک خط را دوبار بخوانم.

نقطه آغاز این سفر؟

درست دو ماه به کنکور مانده بود. یک روز که از نزدیکی خیابان مصلی قم رد می شدم، در پشت ویترین یک کتابفروشی چشمم به جعبه جی۵ خورد که خودنمایی می کرد همراه با کلی جی برگ رنگی که خیلی خوشگل بودند، فروشنده ای که آنجا بودند از ابتکار  آقای مالکی نژاد و ایجاد تحولی عظیم در زمینه یادگیری صحبت کردند طوریکه متقاعد شدم جعبه را تهیه کنم.

از چه چیز این روش خیلی خوشتان آمد؟

اولین چیزی که خوشم آمد این بود که اسمش خارجی نبود جی۵  یعنی “جعبه یادگیری پنج خانه ای”.

پیشرفت شما در طول مسیر؟

کتابهایی را که حتی یکبار هم حاضر نبودم بخوانم خط به خط جی برگ نویسی کردم …منطق، روانشناسی، فلسفه … انگار واقعا داشتم بازی می کردم هم بازی می کردم و هم درس می خواندم.

چندروز مانده به کنکور کارشناسی ؟

خیلی از جی برگ های من در روزهای باقی به کنکور هنوز به خانه آخر جعبه نرسیده بودند اما باز هم اثرشان را سرجلسه دیدم.

درصدهای شما در کنکور کارشناسی چطور بود؟

واقعا کنکور عجیب و غریبی بود بعضی درسها را کاملا کنار گذاشتم عربی را شب کنکور خواندم اما یادم هست فسلفه و روانشناسی را بالای %۷۰ زدم و موفق شدم در رشته الهیات فلسفه اسلامی دانشگاه قم پذیرفته شوم.

برای کنکور ارشد چطور برنامه ریزی کردید؟

در دروسی مثل فلسفه شدیدا ضعف داشتم و حس می کردم توانایی قبول شدن را ندارم. یک روز فکرم خیلی درگیر این موضوع شده بود که بالاخره من باید چه کار کنم، یادم آمد برای کنکور کارشناسی از جی۵ استفاده کرده بودم و نتیجه گرفته بودم، گفتم: با این روش من باز هم قبولم! شروع کردم به جی برگ نویسی فلسفه  و منطق و  بیش از هزار جی برگ نوشتم شاید باور نکنید اما من  روی هم رفته فقط ۴۰ روز درس خواندم.

سرجلسه کنکور ارشد؟

جالب بود به هر سوال فلسفه که می رسیدم انگار از همان جی برگ های من طرح شده بود  تست ها را سریع می زدم و جلو می رفتم روی هیچ سوالی هم زیاد فکر نمی کردم، واقعا حس عجیبی بود حتی خنده ام گرفته بود دلم می خواست برگه ام را بالا بگیرم و به همه نشان بدهم.

روز شیرین اعلام نتایج؟

روزی که قرار بود نتایج را اعلام کنند خیلی استرس داشتم  به هیچ کس هم خبر نداده بودم وقتی صفحه باز شد و رتبه ۱۹۱ را دیدم اولش گفتم نه! رتبه من باید بهتر از این می شد، اما از طرف دیگر واقعا باعث خوشحالی بود چون من فقط ۴۰ روز درس خوانده بودم  حتی زبان را هم  کاملا کنار گذاشته بودم.

یک هدیه ماندگار؟

یکی از دوستانم همزمان با من کنکور ارشد داد تغییر رشته ای بود و می خواست در رشته حقوق قبول شود اما متاسفانه موفق نشد، من یادم بود که آقای مالکی همیشه می گفتند: « اگر کسی را دوست دارید او را با جی۵ آشنا کنید و اگر کسی را بسیار دوست دارید به او یک جی۵ هدیه دهید.»  سال بعد در روز تولدش یک جعبه جی۵ به او هدیه دادم و در کنکور ارشد قبول شود در حالیکه اگر قرار بود با همان روش قبلی خودش درس بخواند مطمئنم حالا حالا پشت کنکور می ماند، آخرش به من می گفت: « تو هم باور داری؟ واقعا معجزه می کنه!»

شروع یادگیری زبان با خودآموزهای SG5 ؟

در حال حاضر ترم ۱ خودآموزهای زبان SG5 را شروع کرده ام و خیلی راضی هستم،اتفاقا چندروز پیش داشتم به لاین های جعبه که پر از جی برگ شده بود نگاه می کردم خودم هم باورم نمی شد که من اینهمه لغت یادگرفته ام .

اگر زودتر قدم در این راه می گذاشتید؟

مطمئنم الان دیگر هیچ مبحث علمی نبود که من نتوانم از پسش بر بیایم، چه کتابهایی که من نخواندم اما افسوس می خورم الان هیچ کدامشان را یادم نیست، چرا؟ چون روش درستی برای به خاطر سپاری آنها نداشتم وگرنه الان یک دایره المعارف متحرک بودم که از همه علوم چیزی می دانست.

یک دنیا حس و حال خوب با جی برگ های رنگی؟

جی برگ های رنگی واقعا خوشرنگ هستند  و به آدم حس زندگی می دهند قرمز،آبی،سبز و…جالب است که بچه ها هم خیلی به این رنگ ها علاقه دارند، اقوام که به خانه ما می آیند بچه هایشان فقط منتظر فرصت هستند تا سریعتر خودشان را به جی برگ ها برسانند…سرشان دعواست!….

پیامی برای کنکوریها و علاقه مندان به رشته حقوق؟

خیلی از بچه های کنکوری را می بینم که  خودشان را اذیت می کنند به آنها می گویم حتی اگر نمی خواهید خودتان جعبه را بخرید لااقل از کسی قرض بگیرید و یکبار هم که شده امتحانش کنید، آن وقت خودتان می بینید که چه تحولی در زندگی تان ایجاد می شود، چقدر وقت آزاد دارید و چقدر بیشتر تفریح می کنید.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


کنکور تنها مرحله ایست برای عبور!
با شرایطی که من داشتم اصلا باورش نمی شد!
یک روز فکرم خیلی درگیر این موضوع شده بود تا اینکه…..
دلم می خواست برگه ام را بالا بگیرم و به همه نشان بدهم!

واقعا مگر همه ما چقدر فرصت داریم؟ چقدر دیگر قرارست زندگی کنیم؟ چقدر دیگر می خواهیم وقتمان را صرف چیزهایی کنیم که شاید به معنای واقعی ارزش یادگیری نداشته باشند، سرکار خانم وحیده عارفی عمیقا باور دارند کنکور تنها یک مسیر است مسیری که باید از آن عبور کرد و وارد اجتماع شد، پس چه بهتر که این مسیر را با ابزاری درست طی کنیم. کسب رتبه ۱۹۱ کارشناسی ارشد فلسفه اسلامی آن هم تنها با ۴۰ روز مطالعه  از جمله موفقیت های این همسفر جی۵ ای است. ایشان می گویند: « وقتی جی۵ وارد زندگی من شد تمام چارچوب زندگی ام را تغییر داد، من کسی نبودم که بخواهم از تفریحاتم بگذرم ساعت ها بنشینم و درس بخوانم اما این روش من را جذب کرد و پای مطالعه نشاند. کسانی که از این روش استفاده می کنند از درس خواندن خاطره خوبی دارند، مطمئنم بعدها حرفی برای گفتن دارند من خودم هروقت به عقب نگاه می کنم می بینم هیچ وقت برای کنکور استرس چندانی نداشتم.»

تنظیم از: فیروزه جمشیدی

دوران دبیرستان شما چطور گذشت؟

من دوران دبیرستانم را  در مدرسه تیزهوشان گذراندم و به دنبال علاقه ای که به فلسفه پیدا کرده بودم از رشته علوم تجربی به انسانی تغییر رشته دادم، با خودم گفتم حتی اگر لازم باشد برای کنکور انسانی تمام درسهای دبیرستان را دوباره بخوانم اینکار را می کنم. دوستی داشتم که الان یک پزشک خبره است آن زمان من را با روشی شبیه به جی۵ آشنا کرد اما به دلیل اینکه پیش زمینه ای نداشتم بعد از مدتی آن را کنار گذاشتم.

مشکلاتی که در ابتدای راه داشتید؟

 حتی تصور اینکه بخواهم کتاب های رشته انسانی را از نو بخوانم واقعا وحشتناک بود، با خودم گفتم خوب تاریخ را که نمی خوانم زبانم هم که خوب نیست جغرافی هم که هیچ، تاریخ ادبیات را هم که قرار نیست بزنم و….. نه اقتصاد، نه روانشناسی و نه حتی فلسفه…یعنی همینطور داشتم یکی یکی درس ها را حذف می کردم تنها سرمایه گذاری من روی ادبیات و عربی بود با این وضعیت دیدم باید فکر قبولی را از سرم بیرون کنم، تازه همین دو درس را هم فکر می کنید چطور قرار بود بخوانم؟ هیچ وقت در کل دوران تحصیلم به یاد ندارم درسی را دوبار خوانده باشم کلا آدمی هستم که نمی توانم برگردم و یک خط را دوبار بخوانم.

نقطه آغاز این سفر؟

درست دو ماه به کنکور مانده بود. یک روز که از نزدیکی خیابان مصلی قم رد می شدم، در پشت ویترین یک کتابفروشی چشمم به جعبه جی۵ خورد که خودنمایی می کرد همراه با کلی جی برگ رنگی که خیلی خوشگل بودند، من هم که علاقه شدیدی به رنگ ها داشتم بی معطلی وارد شدم تا ببینم این جعبه واقعا چه کار می کند؟ فروشنده ای که آنجا بودند از ابتکار  آقای مالکی نژاد و ایجاد تحولی عظیم در زمینه یادگیری صحبت کردند طوریکه متقاعد شدم جعبه را تهیه کنم. با خودم گفتم خیلی ها از جی۵ نتیجه گرفته اند پس چرا من یکبار امتحانش نکنم؟ من که می خواهم بشینم و برای کنکور درس بخوانم، خوب چرا کنارش چندوقتی هم از این روش استفاده نکنم؟

از چه چیز این روش خیلی خوشتان آمد؟

اولین چیزی که خوشم آمد این بود که اسمش خارجی نبود جی۵  یعنی “جعبه یادگیری پنج خانه ای”، من هنوز همان جعبه ۱۲ سال پیش را نگه داشته ام، هروقت عکس آقای مالکی نژاد را روی جعبه می بینم برایشان دعا می کنم می گویم خدا خیرت بدهت که باعث شدی من به چیزی که می خواستم برسم.

پیشرفت شما در طول مسیر؟

کتابهایی را که حتی یکبار هم حاضر نبودم بخوانم خط به خط جی برگ نویسی کردم و داخل جعبه گذاشتم …منطق، روانشناسی، فلسفه … انگار واقعا داشتم بازی می کردم هم بازی می کردم و هم درس می خواندم. خوبی این جی برگ ها این بود که مختصر و مفید بودند به همین خاطر راحت به ذهن سپرده می شدند. لابه لای جی برگ های آماده همیشه می شد تعدادی جی برگ الهام بخش از گفته های بزرگان و سخنان الهام بخش پیدا کرد و از خواندنشان انرژی گرفت.

چندروز مانده به کنکور کارشناسی ؟

خیلی از جی برگ های من در روزهای باقی به کنکور هنوز به خانه آخر جعبه نرسیده بودند اما باز هم اثرشان را سرجلسه دیدم، یعنی من مطمئن بودم بدون این جعبه نمی توانم در کنکور قبول شوم مسئله این نبود که استعدادش را نداشته باشم نه! من آدمی نبودم که برگردم و یک مطلب را بارها بخوانم و این رفتار در من نهادینه شده بود.

درصدهای شما در کنکور کارشناسی چطور بود؟

واقعا کنکور عجیب و غریبی بود بعضی درسها را کاملا کنار گذاشتم عربی را شب کنکور خواندم اما یادم هست فسلفه و روانشناسی را بالای %۷۰ زدم و موفق شدم در رشته الهیات فلسفه اسلامی دانشگاه قم پذیرفته شوم. هرچند رشته ای را که من می خواستم نیازمند رتبه آنچنان بالایی نبود و خیلی به خودم زحمت ندادم با اینحال اگر می گفتند برای قبولی فقط باید رتبه ۲ را بیاوری  باز هم مطمئنم که با جی۵ می توانستم حتی با وجود اینکه تغییر رشته ای بودم.

تعجب اطرافیان از این موفقیت؟

یادم هست یک دبیر ادبیات داشتیم که فوق العاده انسان بزرگواری بودند، می دانستند که من تغییر رشته داده بودم و وقت چندانی نداشتم. بعد از اعلام نتایج وقتی تلفنی خبر قبولی ام را به ایشان دادم شوکه شدند با شرایطی که من داشتم اصلا باورشان نمی شد می گفتند واقعا قبول شدی؟! چطوری؟ درصدهایت چطور بودند؟

برای کنکور ارشد چطور برنامه ریزی کردید؟

بعد از قبولی آنقدر درگیر درس و دانشگاه شدم که یادم رفت موفقیتم را مدیون جی۵ بودم تا اینکه به کنکور ارشد رسیدم، اینجا شدیدتر می شد رقابت را بین بچه ها حس کرد در دروسی مثل فلسفه شدیدا ضعف داشتم و حس می کردم توانایی قبول شدن را ندارم. یک روز فکرم خیلی درگیر این موضوع شده بود که بالاخره من باید چه کار کنم، تا اینکه یادم آمد برای کنکور کارشناسی از جی۵ استفاده کرده بودم و نتیجه گرفته بودم، گفتم: با این روش من باز هم قبولم! شروع کردم به جی برگ نویسی فلسفه  و منطق و  بیش از هزار جی برگ نوشتم شاید باور نکنید اما من  روی هم رفته فقط ۴۰ روز درس خواندم.

سرجلسه کنکور ارشد؟

من کلا آدم استرسی نیستم اگر یک سوال را بلد نباشم سریع می روم سراغ سوال بعد، جالب بود به هر سوال فلسفه که می رسیدم انگار از همان جی برگ های من طرح شده بود  تست ها را سریع می زدم و جلو می رفتم روی هیچ سوالی هم زیاد فکر نمی کردم، واقعا حس عجیبی بود حتی خنده ام گرفته بود دلم می خواست برگه ام را بالا بگیرم و به همه نشان بدهم با اینکه زبان را کاملا کنار گذاشته بودم توانستم رتبه ۱۹۱ را به دست بیاورم.

خاطره ای جالب؟

بعد از کنکور تعدادی از بچه های ترم پایینی به سراغم آمدند و راهنمایی خواستند من هم جی برگ هایم را به آنها قرض دادم، فقط از جی برگ های آماده من استفاده کردند و همه آنها قبول شدند بعد که آمدند جی برگ ها را پس بدهند روبه من کردند و گفتند: تمام سوال های کنکور از همین جی برگ ها بود عجیبه تو باید رتبه ات ۱ می شد!

اعتماد شما به جی۵؟

هیچ شکی ندارم هر مطلبی را که با جی۵ بخوانم خوب یاد می گیرم، یادم هست با اینکه بعضی از جی برگ ها را بلد نبودم و مجبور می شدم آنها را دوباره به خانه اول جعبه برمی گردانم سرجلسه وقتی از همان ها سوال آمده بود موفق شدم  تست ها را درست جواب بدهم .

روز شیرین اعلام نتایج؟

روزی که قرار بود نتایج را اعلام کنند خیلی استرس داشتم  به هیچ کس هم خبر نداده بودم وقتی صفحه باز شد و رتبه ۱۹۱ را دیدم اولش گفتم نه! رتبه من باید بهتر از این می شد، اما از طرف دیگر واقعا باعث خوشحالی بود چون من فقط ۴۰ روز درس خوانده بودم  حتی زبان را هم  کاملا کنار گذاشته بودم.

یک هدیه ماندگار؟

یکی از دوستانم همزمان با من کنکور ارشد داد تغییر رشته ای بود و می خواست در رشته حقوق قبول شود اما متاسفانه موفق نشد، من یادم بود که آقای مالکی همیشه می گفتند: « اگر کسی را دوست دارید او را با جی۵ آشنا کنید و اگر کسی را بسیار دوست دارید به او یک جی۵ هدیه دهید.»  سال بعد در روز تولدش یک جعبه جی۵ به او هدیه دادم او هم با اراده ای فوق العاده  قوی موفق شد در کنکور ارشد قبول شود در حالیکه اگر قرار بود با همان روش قبلی خودش درس بخواند مطمئنم حالا حالا پشت کنکور می ماند، آخرش به من می گفت: « تو هم باور داری؟ واقعا معجزه می کنه!»

شروع یادگیری زبان با خودآموزهای SG5 ؟

من ترم یک خودآموزهای زبان SG5 را تهیه و مطالعه  کردم، خیلی هم راضی هستم. اتفاق جالبی که افتاد بعد از گذشت ۸ ماه از اتمام ترم یک، در یک آزمون تعیین سطح شرکت کردم، با وجود اینکه در این ۸ ماه حتی کلمه ای هم زبان نخوانده بودم، در کمال تعجب دیدم تمام مطالب را به یاد دارم، سطح زبانم دقیقا مطابق با همان ترم زبانی بود که با خودآموز SG5 مطالعه کرده بودم.الان وقتی به لاین های جعبه که پر از جی برگ شده نگاه می کنم خودم هم باورم نمی شود که من اینهمه لغت یادگرفته ام . چندروز پیش خواهرزاده ام را به پارک برده بودم و چندتا از این جی برگ های زبان را داخل کمراه ( کیف همراه جی۵ ) گذاشته بودم تا در پارک بخوانم من در تمام مدتی که او بازی می کرد جی برگ می خواندم و اصلا متوجه نمی شدم که زمان چطورمی گذشت.

اگر زودتر قدم در این راه می گذاشتید؟

در این چندسالی که از این روش استفاده نکردم واقعا ضرر کردم اگر زودتر شروع کرده بودم مطمئنم الان دیگر هیچ مبحث علمی نبود که من نتوانم از پسش بر بیایم، چه کتابهایی که من نخواندم اما افسوس می خورم الان هیچ کدامشان را یادم نیست، چرا؟ چون روش درستی برای به خاطر سپاری آنها نداشتم وگرنه الان یک دایره المعارف متحرک بودم که از همه علوم چیزی می دانست.

یک دنیا حس و حال خوب با جی برگ های رنگی؟

من معمولا موقع بیرون رفتن تعدادی جی برگ رنگی از هر خانه جعبه برمی دارم و همراهم می برم واقعا خوشرنگ هستند به آدم حس زندگی می دهند قرمز،آبی،سبز و…جالب است که بچه ها هم خیلی به این رنگ ها علاقه دارند، هربچه ای که اینها را در دستم می بیند به مادرش می گوید: مامان اینها چیه؟ چقدر قشنگه، من هم می خوام. اقوام که به خانه ما می آیند بچه هایشان فقط منتظر فرصت هستند تا سریعتر خودشان را به جی برگ ها برسانند…سرشان دعواست!….

پیامی برای کنکوریها و علاقه مندان به رشته حقوق؟

من راهم را انتخاب کرده ام درس خواندن برای من هدف نیست، مرحله ایست که باید از آن عبور کنم وارد جامعه شوم و افکار مثبتم را به دیگران منتقل کنم. خیلی از بچه های کنکوری را می بینم که  خودشان را اذیت می کنند به آنها می گویم حتی اگر نمی خواهید خودتان جعبه را بخرید لااقل از کسی قرض بگیرید و یکبار هم که شده امتحانش کنید، آن وقت خودتان می بینید که چه تحولی در زندگی تان ایجاد می شود، چقدر وقت آزاد دارید و چقدر بیشتر تفریح می کنید.

 

(7 votes, average: 443 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.