عذرا عباسی

عذرا عباسی موفق در کسب مدرک پایان دوره ی SG5

این یکی با بقیه فرق داشت، برای دل خودم بود!

صدایش آنقدر پرانرژی است که به سختی می شود باور کرد در آستانه ۶۰ سالگی قرار گرفته و سه فرزند و نوه دارد. تا چندی پیش،سطح زبان انگلیسی خانم عباسی چیزی فراتر از زبان ۴۰ سال پیش دوره دبیرستان او نبود و همیشه با تلفظ اشتباه کلمات، بچه هایش را به خنده می انداخت. به گفته خودش روشهای زیادی را تجربه کرده بود اما هربار ناکام می شد، حضور او در کلاسهای زبان و همنشینی با نوجوانانی که تنها به اصرار خانواده و برای گذران وقت به کلاس زبان می آمدند هیچ گاه حاصلی جز دلسردی و اتلاف وقت نداشت.

SG5 را چطور دیدید؟
از همان اول به دلم نشست،ارتباط عمیقی با آن برقرار کردم و یادگرفتم طی این مسیر زبان را نیمه کاره رها نکنم قبلا در مهارت شنیداری ام (Listening) خیلی ضعف داشتم اما خوشبختانه امروز به کمک این خودآموزها مهارت زبانی ام تا حد زیادی پیشرفت کرده است.

در این مدت واکنش خانواده چطور بود؟
اتفاقا همین دیشب پسرم داشت به پسردایی اش که قرار است امتحان IELTS(آیلس) بدهد می گفت:البته که بدون کلاس هم می شود،مادرم را ببین قبلا زبانش در حد صفر بود اما الان با همین خودآموزها خیلی قشنگ انگلیسی صحبت می کند .

به نظرتان این روش تا چه اندازه برای شما اثربخش بوده است؟
این روش کاملا موشکافانه،استادانه و ریزبینانه طراحی شده،برای تمام چالش هایی که یک زبان آموز حین یادگیری با آنها روبرو می شود راهکار می دهد در کنارش مشاورین جی۵ واقعا با وجدان هستند و خودشان هم در این زمینه تخصص دارند، اگر می خواستم به موسسه بروم مجبور می شدم برنامه ام را با تایم های کلاس هماهنگ می کردم اما الان زمانم در اختیار خودم است.

یک روز فراموش نشدنی؟
روزی که مدرک به در خانه آمد و بچه هایم آن را دیدند خوبی اش این بود که بیشتر از همیشه باورم کردند می گفتند،پس این دفعه دیگر مثل دفعه های قبل نیست،نه مثل اینکه مامان واقعا پیشرفت کرده! در دوره ضمن خدمت،مدارک و تقدیرنامه های زیادی را کسب کرده بودم اما به قول دخترم این یکی با بقیه فرق داشت واقعا First class و درجه یک بود. برای افزایش حقوق و ارتقای شغلی و …. نبود،فقط برای دل خودم بود.

نمونه ای دیگر از فواید SG5 ؟
چندوقت پیش دختر کوچکم امتحان زبان تخصصی داشت،آمد و گفت: «مامان تو که این همه زبان میخوانی،بگو ببینم معنی کلمه کاربردی چه می شود؟» من هم بدون لحظه ای تعلل گفتم : «practical » با خنده گفت: نه،مامان انگار واقعا این روش داره جواب می ده. از آن به بعد هروقت سوال زبان دارد سراغ من می آید و می گوید بیا با هم زبان بخوانیم.

تسلط شما به زبان چه چیزهایی در پی دارد؟
فکرش را که می کنم می بینم اگر همینطور با خودآموزهای زبان SG5 زبانم را قوی کنم در آینده نزدیک می توانم مقالات انگلیسی را به خوبی متوجه شوم و حتی در سخنرانی ها و کارگاه های روانشناسی کودک که به این زبان برگزار می شوند شرکت و ابراز وجود کنم.

کلام پایانی؟
این ابزار برای خیلی ها که دهه های زیادی را در زندگی شان از دست داده اند خیلی مفید است، حداقل الان می توانید یک بار امتحانش کنید ببینید طی ۶ ماهه آینده با استفاده از این خودآموزها دانش زبانی تان تا چه اندازه متحول خواهد شد.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


سرکار خانم عذرا عباسی، موفق در کسب مررک پایان دوره ی SG5

این یکی با بقیه فرق داشت، برای دل خودم بود!
دخترم می گفت: نه،مثل اینکه واقعا دارد جواب می دهد!
وقتی بسته را گرفتم می دانستم باید چیز ارزشمندی باشد!
با حسرت می گفت: ای کاش اینجا پیاده نمی شدید و هنوز هم مسیر بودیم!
بواسطه آن دوستی و محبتی برقرار شد که انتظارش نمی رفت!

هر روزی را که در آن قرار می گیری هدیه ای است گرانبها،زندگی با تمام دشواریهایی که دارد نعمتی است که دیگربار تکرار نخواهد شد، پس چه شایسته است تک تک لحظات آن را قدر بدانیم. زندگی چیزی نیست جز نشاط،پویایی،زندگی یعنی رشد، یعنی پیشرفت رو به جلو! و تنها انسانهای وارسته ای همچون سرکار خانم عذرا عباسی چنین نگرش زیبایی دارند. این عضو خانواده جی۵، فوق دیپلم مربی کودک دارد و فرهنگی بازنشسته است، صدایش آنقدر پرانرژی است و عشق به یادگیری زبان به قدری در او شعله ور است که به سختی می شود باور کرد در آستانه ۶۰ سالگی قرار گرفته و سه فرزند و نوه دارد. تا چندی پیش،سطح زبان انگلیسی خانم عباسی چیزی فراتر از زبان ۴۰ سال پیش دوره دبیرستان او نبود و همیشه با تلفظ اشتباه کلمات، بچه هایش را به خنده می انداخت. به گفته خودش روشهای زیادی را تجربه کرده بود اما هربار ناکام می شد، حضور او در کلاسهای زبان و همنشینی با نوجوانانی که تنها به اصرار خانواده و برای گذران وقت به کلاس زبان می آمدند هیچ گاه حاصلی جز دلسردی و اتلاف وقت نداشت.ماجرا از آنجا جالب شد که ایشان از طریق مجله وزین “راز” با بسته های خودآموز زبان SG5 آشنا و تنها ظرف سه ماه، موفق به گذراندن سطح مقدماتی زبان (Elementary) و دریافت گواهینامه معتبر از مجموعه آموزشی فرهنگی جی۵ شدند. می گویند:«جی۵ از همان اول به دلم نشست،ارتباط عمیقی با آن برقرار کردم و یادگرفتم طی این مسیر زبان را نیمه کاره رها نکنم قبلا در مهارت شنیداری ام (Listening) خیلی ضعف داشتم اما خوشبختانه امروز به کمک این خودآموزها مهارت زبانی ام تا حد زیادی پیشرفت کرده است.»

تنظیم از: فیروزه جمشیدی

واقعا چرا خودآموز زبان SG5 را انتخاب کردید؟
من اعتقاد دارم برای یادگیری هیچ وقت دیر نیست و خواستن،توانستن است! همیشه دوست داشتم زبانم را قوی کنم اگر می خواستم به آموزشگاه بروم باید با بچه های کم سن و سال که متاسفانه خیلی هایشان با فشار خانواده به کلاس آمده بودند و خیلی وقت تلف می کردند هم کلاس می شدم،ولی خدا را شکر با روشی آشنا شدم که کاملا استادانه طراحی شده بود. قبلا در تلفظ کلمات خیلی مشکل داشتم و باعث خنده بچه هایم می شدم اما الان این مهارت هم بهبود پیدا کرده. اوایل که از این خودآموزاستفاده می کردم به لذتش پی نبرده بودم اما چندهفته اول که گذشت همه چیز عوض شد،شب ها موقع خواب وقتی لغت های زبان را در ذهنم مرور می کردم و پیشرفتم را به طور روزانه می دیدم آرامش می گرفتم،سرعت عملم هم بیشتر شده بود.

در این مدت واکنش خانواده چطور بود؟
اتفاقا همین دیشب پسرم مشغول صحبت با پسردایی اش بود که فوق لیسانس دارد و می خواهد امتحان IELTS(آیلتس) بدهد. داشت از پسرم می پرسید که به نظرت بدون رفتن به کلاس هم می شود زبان یاد گرفت؟ پسرم هم گفت:البته که می شود،من خودم هم بدون رفتن به کلاس آیلسم را گرفتم،تازه مادرم را ببین قبلا زبانش در حد صفر بود اما الان خیلی قشنگ انگلیسی صحبت می کند و روز به روز هم زبانش دارد بهتر می شود. برای کسی مثل من، رفتن به آموزشگاه و تنظیم وقتم با ساعات کلاس مقدور نیست شاید در این شرایط برای ما جی۵ ایها، SG5 خیلی ارزنده تر باشد.

زندگی بدون آشنایی با زبان؟
امسال همراه با همسرم سفری به خارج از کشور داشتیم و در آنجا مترجمی همراهمان بود که قدم به قدم کمکمان می کرد، الان که با خودم فکر می کنم می بینم حداقل ۳۰% موضوع را از دست می دادم چون خیلی هم عالی ترجمه نمی شد حداقل ۲۰% هم زمان را از دست می دادم شاید اگر خودم می توانستم زبان انگلیسی را متوجه شوم خیلی بهتر بود امیدوارم روزی به این نقطه برسم.

وقتی بسته مقدماتی زبان به دستتان رسید؟
من آدم عجولی هستم و همیشه دوست دارم بدانم آخر هرچیز چه می شود، وقتی خودآموز زبان SG5 به دستم رسید تاکید شده بود قبل از هرچیز کتاب “تیله های من” که همراه بسته خودآموز ارسال شده بود را بخوانیم و در سایت جی۵ تست “سیب شخصیت” را بدهیم و با تیپ شخصیتی خودمان آشنایی پیدا کنیم که خیلی برای من جالب بود. راستش را بگویم شاید آنقدری که از وقت گذراندن با جی برگ ها لذت می برم از نشست ها و دوره همی ها لذت نبرم و حتی وقتی در جمع هستم بدون آنها احساس تنهایی می کنم همیشه دلم پیش جی برگ هایم است.

به نظرتان این روش تا چه اندازه برای شما اثربخش بوده است؟
این روش کاملا موشکافانه،استادانه و ریزبینانه طراحی شده،تمام چالش هایی که یک زبان آموز حین یادگیری با آنها روبرو می شود را در نظر گرفته برای هر مشکلی یک راهکار به تو می دهد در کنارش مشاورین جی۵ واقعا با وجدان هستند و خودشان هم در این زمینه تخصص دارند،من که خیلی راضی بودم اگر می خواستم به موسسه بروم مجبور می شدم برنامه ام را با تایم های کلاس هماهنگ می کردم اما الان زمانم در اختیار خودم است مثلا همین چندروز پیش دخترم و همسرش آنفولانزای شدیدی گرفته بودند آنها یک بچه ۱۱ ماهه دارند و من سه روز مشغول نگهداری از او بودم، دیشب که به خانه برگشتم ساعت ۱۲ شب بود با اینحال مشتاقانه مشغول مرور جی برگ هایم شدم تا مبادا از برنامه زبانی ام عقب بیفتم.

نمونه ای دیگر از فواید SG5 ؟
همین چندوقت پیش دختر کوچکم که دانشجوی ترم آخر مهندسی مکانیک است،مشغول خواندن زبان تخصصی بود و فردایش امتحان داشت،آمد و گفت: “مامان تو که این همه زبان میخوانی،بگو ببینم معنی کلمه کاربردی چه می شود؟” من هم بدون لحظه ای تعلل گفتم : “Effective, practical ” با خنده گفت: نه،مامان انگار واقعا این روش داره جواب می ده. از آن به بعد هروقت سوال زبان دارد سراغ من می آید و می گوید بیا با هم زبان بخوانیم.

راستی امتحان چطور بود؟
بعد از اتمام بسته مقدماتی زبان،کارشناسان جی۵ به من خبر دادند که می توانم یک آزمون زبان بدهم و سطح زبانم را بسنجم، وقتی وارد سایت شدم و سوالات آزمون را دیدم اصلا حس نمی کردم دارم امتحان می دهم حس اضطراب نداشتم برعکس خیلی هم شاد و امیدوار بودم.

یک روز فراموش نشدنی؟
یک روز پستجی بسته ای را به در خانه آورد،وقتی امضا کردم و بسته را تحویل گرفتم می دانستم باید چیز با ارزشی باشد اولش فکر کردم برای دخترم است چون معمولا به صورت اینترنتی خرید می کند اما بعدش نام جی۵ را روی بسته دیدم،بچه ها هم در منزل بودند وقتی بسته را باز کردیم مدرک زیبایی را دیدیم که متنی انگلیسی روی آن نوشته شده بود بچه ها خیلی هیجان زده شده بودند همه آنها مدرک IELTS(آیلتس)زبان دارند روزی که مدرک به در خانه آمد و بچه هایم آن را دیدند خوبی اش این بود که بیش از همیشه باور و تشویقم کردند و این خیلی برایم ارزشمند بود می گفتند،پس این دفعه دیگر مثل دفعه های قبل نیست،نه مثل اینکه مامان واقعا پیشرفت کرده! به همان اندازه من هم خوشحال بودم. در دوره ضمن خدمت،مدارک و تقدیرنامه های زیادی کسب کرده بودم اما به قول دخترم این یکی با بقیه فرق داشت واقعا First class و درجه یک بود. این مدرک مثل بقیه برای افزایش حقوق و ارتقای شغلی و …. نبود،فقط برای دل خودم بود.

این روزها چطور زبان می خوانید؟
با اینکه همه بچه هایم به صورت آکادمیک زبان را دنبال کرده اند اما متاسفانه مشغله ای که دارند وقت چندانی باقی نمی گذارد تا بتوانیم در منزل محیطی به زبان انگلیسی فراهم کنیم با اینحال من همیشه هرکاری که می کنم از شستن ظرف، درست کردن غذا و نگهداری از نوه ام …در همه حال با خودم به زبان انگلیسی صحبت می کنم و مکالمه هایی را که در خودآموزهای SG5 یاد گرفته ام با خودم تمرین می کنم.

یک اتفاق جالب؟
یک روز وقتی سوار اتوبوس شدم آمدم تا جایی خالی پیدا کنم بنشینم و جی برگ های زبانم را بخوانم، چشمم به دختر خانمی افتاد که روی صندلی اول نشسته بود و کنارش هم خالی بود وقتی خواستم اجازه بگیرم و کنارش بنشینم با بی میلی زیادی کنار رفت،من نشستم و با جی برگ هایم مشغول شدم. هنوز چندلحظه ای نگذشته بود که او در کمال تعجب سر صحبت را باز کرد خودش دانشجو بود و از شهر دیگری آمده بود خیلی کنجکاو شده بود که من برای چه الان و در این سن تازه مشغول یادگرفتن زبان هستم،می گفت:« چه جالب که شما حتی در اتوبوس هم از وقتتان استفاده می کنید،کاش مادر من هم به جای وقت تلف کردن همین کار را می کرد.» من هم روش جی۵ و فواید آن را برایش توضیح دادم،جالب بود موقعی که می خواستم از اتوبوس پیاده شوم با حسرت می گفت:« ای کاش اینجا پیاده نمی شدید و هنوز هم مسیر بودیم ……» دوستی و محبتی که اولش به نظر نمی آمد برقرار شود به واسطه جی برگ های زبان به وجود آمده بود و این یکی دیگر از ارزشمندی های جی۵ است.

راستی ابزارهای یادگیری زبان که همراه با خودآموز SG5 برایتان ارسال شده بود را چطور دیدید؟
من دوربین شکار ده،ده،ده (ابزاری که به کمک آن اثرات تصمیم خود را در زمان حال،میان مدت و بلند مدت در معرض دید خود قرار می دهیم) را خیلی دوست دارم چون با آن می دانی که ماه بعد و سالهای آینده به کجا می رسی،من که فکرش را می کنم می بینم اگر همینطور با خودآموزهای زبان SG5 زبانم را قوی کنم در آینده نزدیک می توانم مقالات انگلیسی را به خوبی متوجه شوم و حتی در سخنرانی ها و کارگاه های روانشناسی کودک که به این زبان برگزار می شوند شرکت و ابراز وجود کنم. این ابزار برای خیلی هایی که دهه های زیادی را در زندگی شان از دست داده اند خیلی مفید است، حداقل الان می توانید یک بار امتحانش کنید ببینید طی ۶ ماهه آینده با استفاده از این خودآموزها در چه جایگاهی قرار خواهید گرفت و دانش زبانی تان تا چه اندازه متحول خواهد شد.
هرچند تایم دکتر حسابی” اختصاص مکان و زمان خاصی به یادگیری زبان به طور روزانه “ را به صورت شناور اجرا کردم اما همیشه از ارزشمندی آن به خصوص برای دانشجویان یاد می کنم. در مقدمه کتاب یادآوری شده بود خیلی سریع شروع نکنید قبل از هرچیز سی دی راهنما را ببینید،یک سری راهکار هم پیشنهاد شده بود که واقعا جالب بود.

و اما نظر همسرتان ؟
همسرم هم اخیرا شروع به استفاده از بسته ی مقدماتی زبان کرد و آن را به پایان رساند، او هم مثل من علاقه مند شده تا زبان را با این روش یاد بگیرد.

تسلط شما به زبان چه چیزهایی در پی دارد؟
من فوق دیپلم مربی کودک دارم و فعالیت های اجتماعی و افتخاری ام هم در همین زمینه است. امروز دنیا به این باور رسیده که ۵ سال اول زندگی یک کودک می تواند سرنوشت کل عمر او را تغییر دهد و بیشتر پژوهش های من هم بر روی این موضوع است،پس چه خوب می شود اگر با تسلط بر زبان انگلیسی بتوانم منابع بیشتری را در این زمینه مطالعه کنم. یادگیری فرآیندی مادام العمر است، هروقت به خارج از کشور سفر می کنیم با خودم می گویم ای کاش زبانم بهتر از این بود واقعا تصمیم دارم در حد فوق العاده ای تقویتش کنم. در این دهکده جهانی علم به زبان و کامپیوتر لازمه یک زندگی موفق است.

یک جمله مثبت؟
من هرروز که از خواب بیدار می شوم صبحم را با جمله ای زیبا از فلورانس اسکاول شین شروع می کنم که می گوید: عشق الهی در جزء به جزء زندگی ام به بهترین شکل خود سرگرم کار است.

کلام پایانی؟
جی۵ ایها همیشه مایه افتخار و تحسین هستند و دعای خیر من همیشه بدرقه ی مجموعه جی۵ و تمام جی۵ ایها است. امیدوارم صحبت هایم انگیزه ای شود برای همه کسانی که این مصاحبه را دنبال می کنند، به این امید که آنها هم عضوی از این مجموعه بزرگ شوند.

(6 votes, average: 483 out of 5)
Loading...

Comments 3

  1. بر موانع مطالعه با خواندن این مصاحبه پیروز شدم. روحیه بهم دادین.
    توی این سن از ما جوونا جلوتری و بروزتری

    1. دقیقا همینطوره
      خانم عذرا عباسی برای خیلی از جی پنجی ها الگو و نمونه خوبی است با امید اینکه شاهد موفقیت هر چه بیشتر ایشان در تمام زمینه های زندگی باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.