مریم فتحی

خانم مریم فتحی ، همسفر موفق جی۵ ای در سفر صعود به قله تسلط به زبان

من در پایان این راه، روزنه ای از امید می بینم!

آهسته حرکت کردن و یا اشتباه کردن مهم نیست، مهم این است که شما همیشه جلوتر از کسانی هستید که هرگز حرکت نمی کنند. کارهای بزرگ شروع هایی کوچک و انسانهای بزرگ همواره جرات شروع کردن را دارند. نمونه ای از این الگوهای موفق سرکار خانم مریم فتحی، دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری هستند، ایشان مدتهاست سفر یادگیری زبان را با خودآموزهای  Do it آغاز کرده اند و تا به  امروز درست ۱۵۳ روز است که تحت هر شرایطی بی وقفه زبان می خوانند.

مشکلاتی که در زمینه یادگیری زبان تجربه کردید؟

من و آن گروه از همکلاسی هایم که زبانشان ضعیف بود خیلی سعی کردیم در یکسری از کلاسهای فشرده زبان شرکت کنیم اما شرایط دانشجویی هیچ وقت این اجازه را به ما نمی داد، من در شهر زاهدان دانشجو بودم اکثر کلاسهای زبان عصرها برگزار می شدند و تا ۸ شب باید سریعا خودم را به خوابگاه می رساندم .

دلایلی مهم برای قدم گذاشتن در این مسیر؟

از همان ترم یک ارشد، خیلی از اساتید سرکلاس مقالاتی به زبان انگلیسی می آوردند،به عنوان پروژه پایان ترم خودمان باید مقاله را ترجمه می کردیم و در کلاس ارائه می دادیم.  وقتی متن انگلیسی را پیش رویم می گذاشتم چیزی از آن سر در نمی آوردم، یادم هست آن ترم من و دوستانم تمام مقاله ها را به مترجم دادیم تا برایمان ترجمه کند، خیلی به من سخت گذشت احساس بیسوادی می کردم.

سرآغاز یک تغییر سرنوشت ساز؟

یک روز داشتم در اینترنت جست و جو می کردم که به سایت جی۵ و خودآموزهای زبان Do it برخوردم، کارشناس زبان جی هم۵ آنلاین بودند از فرصت استفاده کردم و همه سوالاتی که درباره روند آموزش زبان داشتم از ایشان پرسیدم و در نهایت تصمیم گرفتم این خودآموزها را تهیه کنم. مدتی بعد از کار با این خودآموزها دیدم نه! مثل اینکه واقعا دارم نتیجه می گیرم، زبان را اصولی و از پایه  شروع کردم تمام نکات و مطالبی که سالها قبل خوانده بودم و از یادم رفته بود دوباره برایم مرور شدند.

یک دنیا حس خوب با Do it؟

دوران مدرسه یادم هست همیشه از درس زبان متنفر بودم هرچند با زیاد درس خواندن سعی می کردم نمرات خوبی بیاورم اما اصلا لذت نمی بردم،حالا این روزهایی که با خودآموزهای زبان Do it کار می کنم تازه دارم لذت یادگیری زبان را حس می کنم،دارد به من خوش می گذرد مثل یک سرگرمی، یک بازی… انگار آخر این راه روزنه ای از امید می بینم.

از جذابیت هایDo it ؟

خیلی از دوستانی که با بسته های زبان Do it مشغول مطالعه هستند در گروه های تلگرامی که مجموعه جی۵ تشکیل داده با هم به تبادل اطلاعات می پردازند. به نظر من این گروه ها فوق العاده هستند چون بچه ها هرشب تایم دکتر حسابی خود و اینکه چندروز است بی وقفه زبان می خوانند را اعلام می کنند خیلی جالب است خیلی ها در هر شرایطی سفر،ایام امتحانات، حتی در بیمارستان و ….برای زبان خواندن تایم دکتر حسابی خود را اجرا می کنند، همینکه می دانی خیلی های دیگر همگام با تو دارند زبان می خوانند روحیه می گیری.

فرق این خودآموزها با سایر روش های آموزشی زبان؟

 مشاوران و کارشناسان زبان جی۵ قدم به قدم در کنارت هستند و هرجا که به مشکلی بر بخوری دلسوزانه کمکت می کنند، انگار یک معلم کنارت نشسته و در عین حال همه چیز در کنترل خودت هست.

ابزارهای یادگیری زبان که در کتاب “تیله های من” با آنها آشنا شدید را چطور دیدید؟

من عاشق تایم دکتر حسابی”اختصاص زمان و مکان خاصی به انجام روزانه یک کار” هستم و نه تنها برای یادگیری زبان، برای خیلی از کارهای دیگر هم از این تایم استفاده می کنم، مثلا روزی ۲۰ دقیقه کتاب شعر مورد علاقه ام را می خوانم، برای خیلی از کارهایم برنامه ریزی می کنم،این تایم باعث شده من مسئولیت پذیرتر باشم.

پیشرفت هایی که به مرور حاصل شد؟

اوایل که فیلمی به زبان اصلی می دیدم شاید چیز زیادی متوجه نمی شدم، اما الان مهارت شنیداری ام پیشرفت قابل توجهی کرده، دقیقا می دانم مکالمه سر چه موضوعی است در حالیکه قبلا حتما باید فیلم را با زیرنویس فارسی آن می دیدم تا متوجه شوم.

راستی نظرتان درباره آزمون ها ؟

دوران مدرسه من همیشه برای امتحانات زبان استرس وحشتناکی داشتم طوریکه از چندروز قبل حالم حسابی بد می شد، اما الان دلم می خواهد هر درس این خودآموزها را سریعتر تمام کنم و بتوانم امتحانش را هم بدهم.

اولین دستاورد این سفر؟

تا الان دو تا از مدارکم را برایم ارسال کرده اند خیلی ذوق زده شدم یک زمانی من آنقدر از زبان متنفر بودم که هیچ کس باورش نمی شد بتوانم در این زمینه به موفقیتی برسم اما الان طوری شده که هرشب با کلی خوشحالی می آیم و در جمع خانواده  تعداد روزهایی را که به تایم دکتر حسابی ام وفادار بوده ام اعلام می کنم.

چند کلام با دوستانی که تازه می خواهند قدم در این مسیر بگذارند؟

اگر در مسیر یادگیری زبان به مشکل برخورده اید و ناامید شده اید هیچ وقت فکر نکنید دیر شده و نمی توانید از اول شروع کنید ماهی را هروقت از آب بگیرید تازه است. به نظر من جی۵ روشی کاملا اصولی و علمی است،خوبی بسته های زبان Do it این هست که هرزمان خودت بخواهی راحت هرکجا که هستی می توانی زبان یاد بگیری.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


من در پایان این راه، روزنه ای از امید می بینم!
بالاخره باید از یک جایی شروع کرد!

آهسته حرکت کردن و یا اشتباه کردن مهم نیست، مهم این است که شما همیشه جلوتر از کسانی هستید که هرگز حرکت نمی کنند. کارهای بزرگ شروع هایی کوچک و انسانهای بزرگ همواره جرات شروع کردن را دارند. نمونه ای از این الگوهای موفق سرکار خانم مریم فتحی، دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری هستند. این همسفر جی۵ ای آنطور که خودش می گوید آدمی است که هیچ وقت بی گدار به آب نمی زند،همیشه برای رسیدن به هدفش برنامه ریزی و با اطرافیانش مشورت می کند، سعی می کند طبق اصول پیش برود آدم میانه رویی است و البته گاهی هم عجول طوریکه دوره کارشناسی را سه ساله تمام کرده تا سریع تر وارد مقطع ارشد بشود. جالب است بدانید خانم فتحی مدتهاست که سفر یادگیری زبان را با خودآموزهای  Do it آغاز کرده اند و تا به  امروز درست ۱۵۳ روز است که تحت هر شرایطی بی وقفه زبان می خوانند. ایشان می گویند: « بزرگترین تاسف من این است که چرا زودتر با جی۵ و خودآموزهای زبان Do it آشنا نشدم، اما در هر حال ماهی را هروقت از آب بگیری تازه است.»

تنظیم از: فیروزه جمشیدی

مشکلاتی که در زمینه یادگیری زبان تجربه کردید؟

من یک مدت به کلاس زبان می رفتم اما بعد که کنکور دادم و وارد دانشگاه شدم تمام تمرکزم بر درسهای خودم بود و زبان را کلا کنار گذاشتم. متاسفانه خیلی دیر با جی۵ آشنا شدم، این را از اعماق وجودم می گویم که ای کاش زودتر  مثلا از همان دوره دانشجویی این روش را شناخته بودم و الان همزمان با مدرک لیسانسم می توانستم یک مدرک دیپلم زبان هم داشته باشم.من و آن گروه از همکلاسی هایم که زبانشان ضعیف بود خیلی سعی کردیم در یکسری از کلاسهای فشرده زبان شرکت کنیم اما شرایط دانشجویی هیچ وقت این اجازه را به ما نمی داد، من در شهر زاهدان دانشجو بودم اکثر کلاسهای زبان عصرها برگزار می شدند و تا ۸ شب باید سریعا خودم را به خوابگاه می رساندم هیچ وقت برنامه زبان خواندنمان جور نمی شد از طرف دیگر چون مدتها بود از زبان خواندن فاصله گرفته بودم حس می کردم خیلی از لغات و قواعد را فراموش کرده ام.

دلایلی مهم برای قدم گذاشتن در این مسیر؟

همه می دانیم کسی که در جامعه امروز زبان و کامپیوتر بلد نباشد واقعا از بقیه عقب تر است، من خودم دوران کارشناسی خیلی ضرورت یادگیری زبان را حس نکرده بودم اما وقتی وارد مقطع ارشد شدم از همان ترم یک، خیلی از اساتید سرکلاس مقالاتی به زبان انگلیسی می آوردند وقت نمی شد استاد کلمه به کلمه برایمان معنی کند و به عنوان پروژه پایان ترم خودمان باید مقاله را ترجمه می کردیم و در کلاس ارائه می دادیم.  من دانش حسابداری ام عالی بود اما نمی توانستم از آن چیزی که بلد بودم استفاده کنم، وقتی متن انگلیسی را پیش رویم می گذاشتم نمی دانستم باید از کجا شروع کنم و چیزی از آن سر در نمی آوردم یادم هست آن ترم من و دوستانم تمام مقاله ها را به مترجم دادیم تا برایمان ترجمه کند، خیلی به من سخت گذشت احساس بیسوادی می کردم.

سرآغاز یک تغییر سرنوشت ساز؟

به دنبال راهی بودم تا هرچه سریعتر زبانم را قوی کنم، به خیلی از موسسات زبان هم سر زدم، اکثرا دوره های فشرده برگزار می کردند اصلا برایم باورکردنی نبود که هرکدامشان می گفتند ظرف دو سه ماه به صورت تضمینی مکالمه تان را قوی می کنیم. باز هم دیدم با مشغله ای که من دارم رفت و آمد به این کلاسها برایم ممکن نیست این شد که منصرف شدم، یک روز داشتم در اینترنت جست و جو می کردم که به سایت جی۵ و خودآموزهای زبان Do it برخوردم، کارشناس زبان جی هم۵ آنلاین بودند از فرصت استفاده کردم و همه سوالاتی که درباره روند آموزش زبان داشتم از ایشان پرسیدم و در نهایت تصمیم گرفتم این خودآموزها را تهیه کنم، وقتی با یکی از دوستانم که خودش هم دیپلم زبان داشت مشورت کردم از نظر او هم این شیوه آموزشی خیلی جالب و کاربردی آمد. مدتی بعد از کار با این خودآموزها دیدم نه! مثل اینکه واقعا دارم نتیجه می گیرم، زبان را اصولی و از پایه  شروع کردم تمام نکات و مطالبی که سالها قبل خوانده بودم و از یادم رفته بود دوباره برایم مرور شدند.

یک دنیا حس خوب با Do it؟

دوران مدرسه یادم هست همیشه از درس زبان متنفر بودم هرچند با زیاد درس خواندن سعی می کردم نمرات خوبی بیاورم اما اصلا لذت نمی بردم،حالا این روزهایی که با خودآموزهای زبان Do it کار می کنم تازه دارم لذت یادگیری زبان را حس می کنم، از همان یکی دو ساعتی که در طول روز زبان می خوانم واقعا لذت می برم، حس می کنم دارد به من خوش می گذرد مثل یک سرگرمی، یک بازی… انگار آخر این راه روزنه ای از امید می بینم، موقعی که به کلاس زبان می رفتم یک عده از بچه ها که زبانشان قوی تر از بقیه بود خواه ناخواه بیشتر از بقیه توجه معلم را به خود جلب  می کردند، ذوق و شوق من برای اینکه وقت بگذارم، انرژی بگذارم و تمام توانایی هایم را بروز بدهم کمرنگ و کمرنگ تر می شد، یک جورهایی داشتم دلسرد می شدم.

از جذابیت هایDo it ؟

خیلی از دوستانی که با بسته های زبان Do it مشغول مطالعه هستند در گروه های تلگرامی که مجموعه جی۵ تشکیل داده با هم به تبادل اطلاعات می پردازند و هرجا به مشکلی بر می خورند از پشتیبانان و کارشناسان زبان جی۵ کمک می گیرند. به نظر من این گروه ها فوق العاده هستند چون بچه ها هرشب تایم دکتر حسابی خود و اینکه چندروز است بی وقفه زبان می خوانند را اعلام می کنند خیلی جالب است خیلی ها در هر شرایطی سفر،ایام امتحانات، حتی در بیمارستان و ….برای زبان خواندن تایم دکتر حسابی خود را اجرا می کنند، همین موضوع به بقیه اعضای گروه هم روحیه می دهد، همینکه می دانی خیلی های دیگر همگام با تو دارند زبان می خوانند امیدوار می شوی، ما اخیرا مهمانی های زیادی داشتیم و من خیلی سرم شلوغ بود اما از ترس اینکه مبادا از برنامه زبانم عقب بمانم صبح ها کمی زودتر از خواب بیدار می شدم و تایم دکتر حسابی ام را اجرا  می کردم برای خودم هم جالب بود که اینقدر نسبت به برنامه ام احساس وفاداری می کنم.

فرق این خودآموزها با سایر روش های آموزشی زبان؟

 مشاوران و کارشناسان زبان جی۵ قدم به قدم در کنارت هستند و هرجا که به مشکلی بر بخوری دلسوزانه کمکت می کنند، انگار یک معلم کنارت نشسته و در عین حال همه چیز در کنترل خودت هست، با ابزارهای فوق العاده ای مثل تیله اندازی “ابزاری برای جلوی چشم آوردن امتیازات و تشویق خود در مسیر صعود به قله یادگیری” که در کتاب تیله های من همراه با این خودآموزها برایت ارسال می شود انگیزه داری که شروع کنی، ادامه بدهی و نتیجه بگیری.

ابزارهای یادگیری زبان که در کتاب “تیله های من” با آنها آشنا شدید را چطور دیدید؟

من عاشق تایم دکتر حسابی”اختصاص زمان و مکان خاصی به انجام روزانه یک کار” هستم و نه تنها برای یادگیری زبان، برای خیلی از کارهای دیگر هم از این تایم استفاده می کنم، مثلا روزی ۲۰ دقیقه کتاب شعر مورد علاقه ام را می خوانم، برای خیلی از کارهایم برنامه ریزی می کنم، حتی اگر اهدافم کوتاه مدت باشند این تایم باعث شده من مسئولیت پذیرتر باشم.تایم دکتر حسابی ابزاری فوق العاده است که بر اساس آن خودت را متعهد می کنی هرروز سر یک ساعت مشخص کاری را به انجام برسانی، کمترین بازه زمانی یا یک واحد تایم دکتر حسابی ۲۰ دقیقه است، جالب اینکه این تایم می تواند ثابت باشد یعنی هرروز سر یک ساعت معین و یا اینکه کار مورد نظر به صورت شناور و هرساعت از روز که می خواهیم انجام شود اما در هر صورت مهم این است که به تایم دکتر حسابی ات وفادار بمانی.

دوستانی که شما را تنها نگذاشتند ؟

اوایل کار یادم هست وقتی به فایلهای صوتی گوش می دادم برایم سخت بودند و چیز زیادی متوجه نمی شدم،با خودم گفتم شاید من اصلا نتوانم! نتوانم ادامه بدهم و …… برای مدتی خیلی حالم بد بود تا اینکه مشکلم را با مشاور زبان جی۵ در میان گذاشتم، اینکه واقعا چه طور می شود ادامه بدهم آیا اصلا می شود؟ و ……کارشناسان جی۵ خیلی به من دلگرمی دادند این باور که خواستن توانستن است، اگر آدم چیزی را بخواهد حتما می تواند به آن بر سد و اگر من تا اینجای راه را آمده ام پس آدم پیگیر و مصممی هستم.

پیشرفت هایی که به مرور حاصل شد؟

فایلهای صوتی و تصویری این خودآموزها واقعا به تقویت مهارت شنیداری کمک می کنند، هرچقدر که جلوتر می رویم نکات جدیدتری یاد می گیریم، سرعتمان هم بیشتر می شود، من خودم موقع گوش دادن به فایلهای صوتی، اول سعی می کنم هرچه را که می شنوم بفهمم و بعد هم روی کاغذ پیاده سازی کنم، اوایل که فیلمی به زبان اصلی می دیدم شاید چیز زیادی متوجه نمی شدم، اما الان مهارت شنیداری ام پیشرفت قابل توجهی کرده، دقیقا می دانم مکالمه سر چه موضوعی است در حالیکه قبلا حتما باید فیلم را با زیرنویس فارسی آن می دیدم تا متوجه شوم.

راستی نظرتان درباره آزمون ها ؟

دوران مدرسه من همیشه برای امتحانات زبان استرس وحشتناکی داشتم طوریکه از چندروز قبل حالم حسابی بد می شد، اما الان دلم می خواهد هر درس این خودآموزها را سریعتر تمام کنم و بتوانم امتحانش را هم بدهم. آزمونهای آنلاین که مجموعه جی۵ طراحی کرده فوق العاده هستند،هر آزمون را که با موفقیت طی می کنم حس فوق العاده ای پیدا می کنم این حس که تلاش من دارد نتیجه می دهد.خیلی از بچه ها شب امتحان تازه می خواهند کل کتاب را بخوانند در حالی یادگیری زبان یک فرآیند تدریجی هست، با جی۵ و تکرارها و مرورهای منظمی که این روش دار موقع امتحان اصلا نگرانی نداری.

اولین دستاورد این سفر؟

تا الان دو تا از مدارکم را برایم ارسال کرده اند خیلی ذوق زده شدم یک زمانی من آنقدر از زبان متنفر بودم که هیچ کس باورش نمی شد بتوانم در این زمینه به موفقیتی برسم اما الان طوری شده که هرشب با کلی خوشحالی می آیم و در جمع خانواده  تعداد روزهایی را که به تایم دکتر حسابی ام وفادار بوده ام اعلام می کنم، تا به امروز هم ۱۵۳ روز است که بی وقفه زبان خوانده ام، پدرم هم خیلی تحسینم می کند می گوید به  این می گویند یک اراده واقعی!

نگاهی رو به جلو؟

من از الان تصمیم دارم خودم را برای کنکور دکترا  آماده کنم، به دنبال بورسیه شدن هستم و تسلط داشتن به زبان از مهمترین اولویت های من است، حتما باید مدرکی مثل TOEFL و یا IELTS داشته باشم دلم میخوام آنقدر زبانم را تقویت کنم که وقتی فیلمی نگاه می کنم دغدغه زیرنویس نداشته باشم، وقتی به خارج از کشور سفر می کنم نگران این نباشم که زبان بلد نیستم و…….

چند کلام با دوستانی که تازه می خواهند قدم در این مسیر بگذارند؟

هدف هرچه که باشد برای رسیدن به آن باید تلاش کرد،بلاخره باید از یک جایی شروع کرد، تا قدم اول را بر نداری نمی توانی به نتیجه برسی، اینکه چطور و از چه طریقی شروع کنی هم خیلی مهم است. اگر در مسیر یادگیری زبان به مشکل برخورده اید و ناامید شده اید هیچ وقت فکر نکنید دیر شده و نمی توانید از اول شروع کنید ماهی را هروقت از آب بگیرید تازه است. به نظر من جی۵ روشی کاملا اصولی و علمی است،خوبی بسته های زبان Do it این هست که هرزمان خودت بخواهی راحت هرکجا که هستی می توانی زبان یاد بگیری.

(8 votes, average: 450 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.