علی حسین آبادی

آقای علی حسین آبادی، همسفر موفق جی۵ ای در سفر صعود به قله تسلط بر زبان

فکر می کردند رهایش می کنم اما…

خوشبختی و شادی واقعی در نداشتن مشکلات نیست بلکه در حرکت کردن است حتی در طوفان. انسانهای موفقی همچون آقای علی حسین آبادی تنها زمانی احساس زنده بودن می کنند که همواره به سمت هدفشان در پیش باشند. این همسفر جی۵ ای کارشناس عمران هستند و تا به  امروز درست ۱۵۷ روز است که با خودآموزهای زبان Do it  تحت هر شرایطی بی وقفه زبان می خوانند.

تجربیات شما از یادگیری زبان؟

از همان دوران نوجوانی به کلاس زبان می رفتم اما همیشه جسته و گریخته بود، یعنی یکی دو ترم می رفتم، زود خسته می شدم و ولش می کردم.کلاسها معمولا زمانی شروع می شدند که اصلا تایم مناسبی نبود و من آمادگی ذهنی نداشتم، گاهی پیش می آمد ما یک ترم با یک استاد خاص ارتباط خوبی برقرار می کردیم اما ترم بعد استاد جدیدی می آمد، تکالیف و حجم کاری به حدی زیاد می شد که تقریبا همگی دلسرد می شدیم.

نقطه شروع تحولات مثبت؟

پارسال در نمایشگاه کتاب تهران با خودآموزهای زبان Do it  آشنا شدم. هرچند اولش باورم نمی شد که تنها با یک خودآموز بشود هر ۴ مهارت زبانی را تقویت کرد اما وقتی خودم شروع کردم، دیدم نه تنها زمان زیادی نمی گیرد خیلی هم به زبان علاقه مند می شوی.

Do it و بهبود مهارت گفتاری ؟

من موقع صحبت کردن حتی با اینکه دایره لغاتم بد هم نبود اما یک جاهایی متوقف می شدم و در جمله بندی ام مشکل داشتم، کمی که با خودآموزها جلوتر آمدم با تمرین و تکرار زیاد این ضعف کمرنگ تر شد و الان راحت تر می توانم منظورم را به طرف مقابل برسانم.

پیشرفت در سایر مهارت های زبانی؟

اخیرا وقتی یکسری مطلب به زبان انگلیسی می خوانم و یا اخباری به این زبان می شنوم نسبت به قبل راحت تر موضوع را درک می کنم، دیگر در قید و بند این نیستم که چقدر کلمه بلدم، نیاز چندانی به استفاده دائم از دیکشنری نمی بینم چون تا جای ممکن مفهوم را درک می کنم.

از فواید این خودآموزها؟

 کتاب های زبان Do it طوری هستند که آدم اصلا احساس اجبار به یادگیری زبان نمی کند و از آنجاییکه هدف یادگیری زبان را آگاهانه انتخاب کرده، هیچ وقت خودش را گول نمی زند. هر جا هر مشکلی که بود کارشناسان زبان جی۵ آن را برطرف می کردند اما آنقدر این خودآموزها جامع و کامل هستند که در طول دوره برای من سوالی پیش نیامد همه چیز خیلی شفاف بیان شده بود.

دیدگاه شما درباره تایم دکتر حسابی ” ابزاری برای شرطی شدن و نظم” ؟

تایم دکتر حسابی اصلا قرار نیست طولانی و خسته کننده باشد، اینکه کوتاه است و زمان زیادی نمی گیرد باعث می شود زبان آموز یادگیری زبان را ساده بگیرد، هرچند آهسته اما پیوسته و مستمر مسیر را ادامه بدهد و کم کم بالاخره به نتیجه برسد.

Do it و کمک به ایجاد انگیزه در زبان آموزان؟

این کتاب ها بر اساس یک منبع کاملا معتبر طراحی شده اند و هر کتاب از بخش های کوچک و پرتنوعی تشکیل شده، طوریکه نه تنها اصلا خسته کننده نیست خیلی هم آدم را به یادگیری زبان ترغیب می کند.

ابزاری فوق العاده برای یادگیری زبان که در کتاب ” تیله های من” با آن آشنا شدید؟

دوربین شکار ده، ده، ده « ابزاری برای نگه داشتن موتور انگیزه » واقعا برای من جالب بود،با این ابزار از همین حالا می توانی نتیجه تلاشت را ببینی، نگاهت از روی هدف برداشته نمی شود، می دانی قرارست به کدام سمت حرکت کنی و با نگاه به این دوربین از مسیرت منحرف نمی شوی.

نظر شما درباره آزمونهای زبان مجموعه جی۵؟

به نظر من این آزمونها خود به خود در آدم انگیزه  ایجاد می کنند. من خودم موقع دادن آزمون اصلا نمی دانستم که یک بخش listening (شنیداری) هم در نظر گرفته شده، اولش کمی هل کرده بودم اما وقتی به فایل صوتی گوش دادم حس کردم چیزی نیست که متوجه نشوم خیلی راحت تک تک سوالات را جواب می دادم.

روزی که نتیجه تلاش هایتان را دیدید؟

یکی از روزهایی که قرار بود مدرکی از طرف جی۵ برایم ارسال شود من منزل نبودم و خبر هم نداشتم، سرکارم بودم و وقتی به خانه برگشتم دیدم که مدرکم را روی میز گذاشته اند، خیلی برایم جالب بود که مجموعه جی۵ تا این حد برای اعضایش ارزش قائل می شود و وقت و انرژی می گذارد، خانواده هم اوایل فکر می کردند من کمی ادامه می دهم و بعد رهایش می کنم اما مدتی که گذشت آنها هم باور کردند که این قضییه برای من جدی شده.

پیامی برای زبان دوستان عزیز؟

مهمترین چیز در زندگی داشتن هدف است وگرنه تمام انرژی آدم بی جهت و بیهوده  از بین می رود. هدف داشتن خودش مثل یک موتور محرک عمل می کند.چه خوب است ما از تجربیات دیگران بهره ببریم اینکه تعداد زیادی سالیان متوالی دارند از این روش نتیجه گرفته اند خودش نشان دهنده موفقیت آن است و اینکه حداقل ارزش یکبار امتحان کردن را دارد. به نظر من آنچه خودآموزهای زبان do it را از سایر روشها متمایز می کند همان بخش بخش کردن محتویات آموزشی زبان است طوریکه حجم کتاب اصلا دلزدگی ایجاد نمی کند و حس می کنی داری با زبان انس می گیری.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


فکر می کردند رهایش می کنم اما…
حس می کنی داری با آن انس می گیری!

خوشبختی و شادی واقعی در نداشتن مشکلات نیست بلکه در حرکت کردن است حتی در طوفان، چه خوب است همیشه یادمان باشد مهم نیست چقدر مشکلات و یا نیروهای مخالف در زندگی ما وارد بشوند، بلکه مهم نحوه واکنش و رویارویی ما با این مسائل است. انسانهای موفقی همچون آقای علی حسین آبادی تنها زمانی احساس زنده بودن می کنند که همواره به سمت هدفشان در پیش باشند. این همسفر جی۵ ای کارشناس عمران هستند و تا به  امروز درست ۱۵۷ روز است که با خودآموزهای زبان Do it  تحت هر شرایطی بی وقفه زبان می خوانند و همچنان به پیشروی تا صعود به قله تسلط به زبان انگلیسی ادامه می دهند.

تنظیم از: فیروزه جمشیدی

تجربیات شما از یادگیری زبان؟

یادم هست از همان دوران نوجوانی به کلاس زبان می رفتم اما همیشه جسته و گریخته بود، یعنی یکی دو ترم می رفتم، زود خسته می شدم و ولش می کردم، دوباره از صفر شروع می کردم اما به یک جایی که می رسیدم رهایش می کردم، تقریبا خیلی در جا زدم. کلاسها معمولا زمانی شروع می شدند که اصلا تایم مناسبی نبود و من آمادگی ذهنی نداشتم، گاهی پیش می آمد ما یک ترم با یک استاد خاص ارتباط خوبی برقرار می کردیم همین موضوع به ما انگیزه می داد و پیشرفت می کردیم اما ترم بعد، استاد جدیدی می آمد، تکالیف و حجم کاری به حدی زیاد می شد که تقریبا همگی دلسرد می شدیم. یادم هست سرکلاس بچه ها با عجله تکالیف را از روی هم می نوشتند، کار به جایی رسید که نیمی از بچه های کلاس از جمع ما پراکنده شدند و دیگر ادامه ندادند.

دلسردی هایی که پشت سر گذاشتید؟

بعدها که وارد دانشگاه شدم باز هم علاقه چندانی به زبان خواندن نداشتم اما آنجا زبان تخصصی داشتیم و من به ناچار بارها برای ترجمه مقالات و انجام پروژه های کلاسی به مترجم متوسل می شدم، طوری زبان می خواندم که فقط بتوانم آن درس را پاس کنم. بعد از فارغ التحصیلی من برای زندگی در خارج از کشور تصمیم قطعی ام را گرفتم، هدفم آنقدر بزرگ بود که برای رسیدن به آن باید بر زبان کاملا مسلط می شدم، اولش خودم کمی وقت گذاشتم، بعد هم علاقه ام بیشتر شد.

نقطه شروع تحولات مثبت؟

سالها پیش تبلیغی از جی۵ را در مجله دیده بودم بعد از مدتی خودم برای تهیه جعبه جی۵ اقدام کردم و برای یادگیری مباحث تئوری دانشگاه یک مدتی از آن استفاده کردم روش سنگر اضطراری ” روش شب امتحانی که براساس آن نکات مهم و ضروری را با جی برگ نویسی می خوانیم” برای من واقعا جواب می داد، با اینکه مدت کمی استفاده کردم اما واقعا تاثیر گذار بود تا اینکه پارسال در نمایشگاه کتاب تهران با خودآموزهای زبان Do it  آشنا شدم و دیدم که از همه نظر جالب هستند. مشاور جی۵  کاتالوگی از مصاحبه ها را در اختیار من قرار دادند جالب بود خیلی از جی۵ ایها تاکید داشتند که هر ۴ مهارت زبانی شان همزمان با هم پیشرفت کرده، هرچند اولش باورم نمی شد که تنها با یک خودآموز بشود به همه اینها رسید اما وقتی خودم شروع کردم، دیدم نه تنها زمان زیادی نمی گیرد خیلی هم به زبان علاقه مند می شوی، این شد که من مصمم شدم و ادامه دادم.

Do it و بهبود مهارت گفتاری ؟

من موقع صحبت کردن حتی با اینکه دایره لغاتم بد هم نبود اما یک جاهایی متوقف می شدم و در جمله بندی ام مشکل داشتم، کمی که با خودآموزها جلوتر آمدم با تمرین و تکرار زیاد این ضعف کمرنگ تر شد، با اینکه هنوز هم نیمه روان صحبت می کنم اما صحبت کردن برایم عادی شده است و راحت تر می توانم منظورم را به طرف مقابل برسانم، به نظرم این خودش پیشرفت بزرگی است. بعد از اینکه در سایت جی۵، آزمون دادم و با کارشناسان زبان مکالمه داشتم خودم حس کردم که دیگر بدون ترس صبحت می کنم همینکه می توانستم منظورم را به زبان انگلیسی برسانم نشان می داد مهارت speaking من رو به بهبود است.

پیشرفت در سایر مهارت های زبانی؟

در کنار مهارت speaking (گفتاری) بقیه مهارت های زبانی به خصوص  reading(خواندن) هم خیلی بهتر شده اخیرا وقتی یکسری مطلب به زبان انگلیسی می خوانم و یا اخباری به این زبان می شنوم نسبت به قبل راحت تر موضوع را درک می کنم، دیگر در قید و بند این نیستم که چقدر کلمه بلدم، نیاز چندانی به استفاده دائم از دیکشنری نمی بینم چون تا جای ممکن مفهوم را درک می کنم.

از فواید این خودآموزها؟

 کتاب های زبان Do it طوری هستند که آدم اصلا احساس اجبار به یادگیری زبان نمی کند و از آنجاییکه هدف یادگیری زبان را آگاهانه انتخاب کرده، هیچ وقت خودش را گول نمی زند و تمام تمرین های این کتاب ها  را با میل و اشتیاق انجام می دهد. Do it واقعا در پیشرفت سطح زبان من و ایجاد انگیزه بیشتر برای یادگیری، خیلی تاثیر گذار بوده. هر جا هر مشکلی که بود کارشناسان زبان جی۵ آن را برطرف می کردند اما آنقدر این خودآموزها جامع و کامل هستند که در طول دوره برای من سوالی پیش نیامد همه چیز خیلی شفاف بیان شده بود.آزمون ها به نظر من فوق العاده هستند چون با گذراندن هر سطح، میزان معلومات خودت را می سنجی می دانی که آیا واقعا یاد گرفته ای یا نه!

دیدگاه شما درباره تایم دکتر حسابی ” ابزاری برای شرطی شدن و نظم” ؟

تایم دکتر حسابی اصلا قرار نیست طولانی و خسته کننده باشد و همین بزرگترین دلیل جذابیت این ابزار فوق العاده است، اینکه کوتاه است و زمان زیادی نمی گیرد باعث می شود زبان آموز یادگیری زبان را ساده بگیرد، هرچند آهسته اما پیوسته و مستمر مسیر را ادامه بدهد و کم کم بالاخره به نتیجه برسد، چه بسا خیلی ها هستند که در ابتدای راه پرشور و پرانرژی شروع می کنند اما به مرور بی انگیزه و متوقف می شوند طوریکه اصلا یادشان نمی آید از اول برای چه شروع کرده بودند و هدفشان چقدر مهم بوده.

Do it و کمک به ایجاد انگیزه در زبان آموزان؟

این کتاب ها بر اساس یک منبع کاملا معتبر طراحی شده اند و هر کتاب از بخش های کوچک و پرتنوعی تشکیل شده، طوریکه نه تنها اصلا خسته کننده نیست خیلی هم آدم را به یادگیری زبان ترغیب می کند، یک علت اینکه بعضی ها زبان خواندن را کنار می گذارند نحوه نگارش کتاب های زبان است وقتی بچه ها کتاب های قطور و صفحات از بالا تا پایین پر از مطلب را می بینند طبیعتا خسته می شوند و زبان را کنار می گذارند.

ابزاری فوق العاده برای یادگیری زبان که در کتاب ” تیله های من” با آن آشنا شدید؟

دوربین شکار ده، ده، ده « ابزاری برای نگه داشتن موتور انگیزه » واقعا برای من جالب بود،با این ابزار از همین حالا می توانی نتیجه تلاشت را ببینی، نگاهت از روی هدف برداشته نمی شود، می دانی قرارست به کدام سمت حرکت کنی و با نگاه به این دوربین از مسیرت منحرف نمی شوی.

نظر شما درباره آزمونهای زبان مجموعه جی۵؟

به نظر من این آزمونها خود به خود در آدم انگیزه  ایجاد می کنند و اگر نباشند شاید خیلی ها فرآیند یادگیری زبان را نیمه کاره رها کنند. من خودم موقع دادن آزمون اصلا نمی دانستم که یک بخش listening (شنیداری) هم در نظر گرفته شده، اولش کمی هل کرده بودم اما وقتی به فایل صوتی گوش دادم حس کردم چیزی نیست که متوجه نشوم خیلی راحت تک تک سوالات را جواب می دادم.

روزی که نتیجه تلاش هایتان را دیدید؟

من تا به حال با گذراندن هر سطح از این خودآموزها، چندین مدرک معتبر زبان را دریافت کرده ام، یادم هست یکی از روزهایی که قرار بود مدرکی از طرف جی۵ برایم ارسال شود من منزل نبودم و خبر هم نداشتم، سرکارم بودم و وقتی به خانه برگشتم دیدم که مدرکم را روی میز گذاشته اند، خیلی برایم جالب بود که مجموعه جی۵ تا این حد برای اعضایش ارزش قائل می شود و وقت و انرژی می گذارد، شعار مجموعه جی۵ اینست: « قطب نمای ما در مسیر زندگی، افزایش عمق زندگی خودمان و دیگران است.» جی۵، جدا از بهره ای که از فروش محصولاتش می برد، ایجاد تحولات مثبت در زندگی مشتریانش را از مهمترین اولویت های کار خود قرار داده.خانواده هم اوایل فکر می کردند من کمی ادامه می دهم و بعد رهایش می کنم اما مدتی که گذشت و من با گذراندن هر سطح از زبان، یک مدرک معتبر دریافت کردم آنها هم باور کردند که این قضییه برای من جدی شده.

پیامی برای زبان دوستان عزیز؟

مهمترین چیز در زندگی داشتن هدف است وگرنه تمام انرژی آدم بی جهت و بیهوده  از بین می رود. هدف داشتن خودش مثل یک موتور محرک عمل می کند، من فکر میکنم هرکس در هر زمینه ای بستگی به هدفی که دارد بالاخره باید استارت کار را بزند، شاید خیلی از دانش آموزان و دانشجویان هنوز آنطور که باید ضرورت یادگیری زبان را حس نمی کنند، اما باید بدانید که بخش وسیعی از منابع علمی ما به زبان انگلیسی است و کسی که به این زبان، مسلط باشد یک گام از بقیه جلوتر است.

چه خوب است ما از تجربیات دیگران بهره ببریم اینکه تعداد زیادی سالیان متوالی دارند از این روش نتیجه گرفته اند خودش نشان دهنده موفقیت آن است و اینکه حداقل ارزش یکبار امتحان کردن را دارد. من خودم بیش از ۱۰ سال بود که با جی۵ آشنا بودم اما از آن استفاد نمی کردم فقط در حد خلاصه نویسی بود اما از وقتی کار با جعبه را شروع کردم تاثیر واضح و آشکار آن را در یادگیری دیدم. به نظر من چیزیکه خودآموزهای زبان Do it را از سایر روشها متمایز می کند  همان بخش بخش کردن محتویات آموزشی زبان است طوریکه حجم کتاب اصلا دلزدگی ایجاد نمی کند و حس می کنی داری با زبان انس می گیری.

کلام پایانی؟

من فهرستی از جملات مثبت  و انرژی بخش بزرگان دارم که خواندن هرکدامشان برایم جذابیت خاصی دارد، جمله ای هست که می گوید: با یک اراده قوی می شود هر مانعی را کنار زد. با تمرکز بر هدف و امید به ادامه دادن، راه رسیدن به هدف آسان تر می شود.

(7 votes, average: 443 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.