زهرا رجبی جی پنجی موفق کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا

رتبه ۱۱ کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا در دانشگاه تهران
با جی۵ کنکور فوق العاده ای را تجربه ای کردم!

در این نوبت با جی۵ ای موفقی به گفت و گو می نشینیم که تا هفته اول مهر در شرایطی که دوستانش همگی از تابستان با جدیت تمام، درس خواندن برای کنکور ارشد را شروع کرده بودند او هنوز مردد بود که اصلا کنکور بدهد یا نه. وقتی تصمیمش را گرفت که تنها ۴ ماه باقی مانده بود، با این وجود از جهت ها ( جی برگ های آماده دروس)، استفاده می کند و آنقدر اعتماد به نفسش بالا می رود که با خود می گوید، مهم نیست چقدر دیر شروع کردم حتما باید رتبه ای عالی بیاورم. تعجبی هم ندارد اگر بگوییم اکثر دروس را در کنکور بالای ۷۰ درصد و درس دشوار جزای اختصاصی را هم ۱۰۰% می زند. زهرا رجبی، هم اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق جزای دانشگاه تهران با رتبه ۱۱ هستند.

اولین قدمی که با جی۵ برداشتید؟
اولین قدم، همان تهیه جی۵ بود. راستش من اصلا تصمیم نداشتم کارشناسی ارشد بخوانم، پارسال تابستان مردد بودم دنبال کار باشم و یا اینکه به تحصیلاتم ادامه بدهم. هفته اول مهر بود که تصمیم قطعی ام را گرفتم؛ خیلی دیر شده بود و اکثر دوستانم از تابستان شروع کرده بودند، می دانستم برای اینکه بخواهم رتبه تک رقمی بیاورم باید دروس آیین دادرسی کیفری، جزای عمومی و اختصاصی را بالای ۷۰ درصد بزنم، از طرف دیگر با کمبود شدید وقت روبرو بودم. بهترین راه در این شرایط تهیه جهت ها( جی برگهای آماده) بود که خوشبختانه خیلی کمکم کردند.

مزایای جی۵ برای همه به ویژه بچه های رشته حقوق؟
برای من یکی که اینطور بود با جی۵ تمام مطالب لقمه لقمه شده و از دشواری در آمده بودند. این جمله های الهام بخش که لابه لای جی برگ های آماده گذاشته اید فوق العاده انرژی بخش هستند واقعا به دل آدم می نشینند.خانواده هایی که بچه های کنکوری دارند خوب می دانند فراهم کردن شرایط مساعد برای مطالعه بچه ها، درست مثل پرستاری از مریض است. کاملا مشخص هست که تیم جی۵ هوشمندامه و با درک خستگی و فشارهای عصبی کنکوریها، این جی برگهای الهام بخش را تدارک دیده اند تا موقع درس خواندن و مخصوصا در بحبوحه امتحانات، حس خیلی خوبی در بچه ها ایجاد کنند. وقتی حین مرور جی برگ ها، مطالب بی درنگ یادت می آید اعتماد به نفس فوق العاده ای پیدا می کنی، حس می کنی مدام در حال رقابت با خودت هستی تا جلوتر بروی!

شما موفق شدید درس جزای اختصاصی را در آزمون ارشد ۱۰۰% بزنید و این فوق العاده است. واقعا با اینهمه تسلط ، سرجلسه کنکور چه احساسی داشتید؟
تست ها برایم مثل آب خوردن، آسان بودند آنقدر راحت که اصلا باورم نمی شد. همه اش وسط تست زدن با خودم می گفتم، یعنی این همان کنکوری بود که داشتم خودم را برایش به آب و آتش می زدم؟! آنقدر آسان! بعد از جلسه، وقتی چند نفر از همکلاسی هایم را که با هم در همان حوزه بودیم دیدم اکثرا با تردید می گفتند تا کلید سوالات را نبینیم خیالمان راحت نمی شود. همیشه این بحث ها بین بچه های کنکوری هست که یکسال کنکور آسان و سال دیگر سخت گرفته می شود. بین تمام دوستانم تنها من بودم که با قاطعیت می گفتم امسال کنکور خیلی راحت بود، شانس آوردیم.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


باورم نمی شود بتوان با روشی جز جی۵ درس خواند!
با جی۵ کنکور فوق العاده ای را تجربه ای کردم!
چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد               من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک

در این نوبت با جی۵ ای موفقی به گفت و گو می نشینیم که تا هفته اول مهر در شرایطی که دوستانش همگی از تابستان با جدیت تمام، درس خواندن برای کنکور ارشد را شروع کرده بودند او هنوز مردد بود که اصلا کنکور بدهد یا نه. وقتی تصمیمش را گرفت که تنها ۴ ماه باقی مانده بود، با این وجود از جهت ها ( جی برگ های آماده دروس)، استفاده می کند و آنقدر اعتماد به نفسش بالا می رود که با خود می گوید، مهم نیست چقدر دیر شروع کردم حتما باید رتبه ای عالی بیاورم. تعجبی هم ندارد اگر بگوییم اکثر دروس را در کنکور بالای ۷۰ درصد و درس دشوار جزای اختصاصی را هم ۱۰۰% می زند براستی که این خود نشانگر اعتماد به نفس و تسلط فوق العاده اوست. زهرا رجبی، جی۵ ای فوق العاده فعال، پرانرژی و هم اکنون نیز دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق جزای دانشگاه تهران با رتبه ۱۱ است. با ما از قدم هایی که تا موفقیت در کنکور، با جی۵ برداشته و این چنین می گوید،« جی۵ خاصیتی دارد که نمی گذارد از تفریحاتمان چشم پوشی کنیم، من در ایام کنکور هیچ قسمتی از سریال کره ای مورد علاقه ام را از دست ندادم، هم درس می خواندم و هم لذت می بردم.»

تنظیم: فیروزه جمشیدی

مشتاقیم بدانیم جی۵ چطور وارد زندگی تان شد؟
من در کنکور سال ۸۶ با رتبه ۵۱ موفق به قبولی در رشته حقوق دانشگاه شاهد شدم. از آنجاییکه به رشته ادبیات فارسی علاقه مند بودم به عنوان رشته دوم در دانشگاه تهران آن را هم انتخاب کردم و همزمان دانشجوی دو رشته متفاوت شدم.سال ۹۰ در حالیکه هنوز دانشجو بودم و قصد داشتم در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنم از طریق یکی از هم اتاقی هایم در خوابگاه که خودش هم مدتها ازاین روش استفاده می کرد، مشغول تحصیل در دورشته مختلف و الگوی بسیار موفقی برای من بود با جی۵ آشنا و ترغیب شدم آن را تهیه کنم. یادم هست از همان اوایل، کار با جی۵ را با ذوق و انگیزه خیلی زیادی شروع کردم وقتی فهمیدم جی برگهای آماده هم موجود هست خیلی خوشحال شدم.

اولین قدمی که با جی۵ برداشتید؟
اولین قدم، همان تهیه جی۵ بود. راستش من اصلا تصمیم نداشتم کارشناسی ارشد بخوانم، پارسال تابستان مردد بودم دنبال کار باشم و یا اینکه به تحصیلاتم ادامه بدهم. هفته اول مهر بود که تصمیم قطعی ام را گرفتم؛ خیلی دیر شده بود و اکثر دوستانم که الان جزء رتبه های تک رقمی هستند همگی از تابستان شروع کرده بودند. می دانستم برای اینکه بخواهم رتبه تک رقمی بیاورم باید دروس آیین دادرسی کیفری، جزای عمومی و اختصاصی را بالای ۷۰ درصد بزنم، از طرف دیگر با کمبود شدید وقت روبرو بودم. بهترین راه در این شرایط تهیه جهت ها( جی برگهای آماده) بود که خوشبختانه خیلی کمکم کردند.

قدم های بعدی با جی۵؟
صبح ها قبل از رفتن به کتابخانه و عصرها بعد از برگشت از آنجا؛ جی برگهای زبان و جهت های (جی برگهای آماده) دروس آیین دادرسی کیفری، جزای عمومی و اختصاصی را مرور می کردم. من آدمی هستم که تا اهداف کوتاه مدت نداشته باشم نمی توانم به اهداف بلند مدتم برسم به همین خاطر و برای اینکه روند پیشرفتم را هم ببینم هر سه هفته یکبار در آزمونهای آزمایشی شرکت می کردم. با وجود اینکه خیلی دیر درس خواندن برای کنکور را شروع کرده بودم با کمک جی۵ در دو آزمون اول و دوم به ترتیب رتبه ام ۲۷ و ۱۹ شد و بقیه آزمونها را هم جزء ۵ نفر اول شدم.

خوب، نتیجه این اعتماد ؟!
نتیجه فوق العاده رضایت بخش بود تمامی مطالب، لغات و اصطلاحات حقوقی کاملا برایم لقمه لقمه و آسان شده بود. بعد از گذشت دو سال از فارغ التحصیلی، امسال موفق شدم در مقطع کارشناسی ارشد رتبه ۱۱ رشته حقوق جزا در دانشگاه تهران را کسب کنم.دروس جزای عمومی ، اختصاصی و آیین دادرسی کیفری را به ترتیب % ۷۵،% ۱۰۰ و بالای % ۷۰ درصد زدم. بعد از نتیجه ای که گرفتم برای یادگیری زبان و موفقیت در آزمون وکالت ۹۳ هنوز هم با این روش مطالعه می کنم . جی۵ واقعا جزئی لاینفک از زندگی من شده طوریکه اصلا باورم نمی شود بتوان با روش دیگری هم درس خواند.

مزایای جی۵ برای همه به ویژه بچه های رشته حقوق؟
برای من یکی که اینطور بود با جی۵ تمام مطالب لقمه لقمه شده و از دشواری در آمده بودند. این جمله های الهام بخش که لابه لای جی برگ های آماده گذاشته اید فوق العاده انرژی بخش هستند واقعا به دل آدم می نشینند.خانواده هایی که بچه های کنکوری دارند خوب می دانند فراهم کردن شرایط مساعد برای مطالعه بچه ها، درست مثل پرستاری از مریض است. کاملا مشخص هست که تیم جی۵ هوشمندامه و با درک خستگی و فشارهای عصبی کنکوریها، این جی برگهای الهام بخش را تدارک دیده اند تا موقع درس خواندن و مخصوصا در بحبوحه امتحانات، حس خیلی خوبی در بچه ها ایجاد کنند. وقتی حین مرور جی برگ ها، مطالب بی درنگ یادت می آید اعتماد به نفس فوق العاده ای پیدا می کنی، حس می کنی مدام در حال رقابت با خودت هستی تا جلوتر بروی!

شما موفق شدید درس جزای اختصاصی را در آزمون ارشد ۱۰۰% بزنید و این فوق العاده است. واقعا با اینهمه تسلط ، سرجلسه کنکور چه احساسی داشتید؟
تست ها برایم مثل آب خوردن، آسان بودند آنقدر راحت که اصلا باورم نمی شد. همه اش وسط تست زدن با خودم می گفتم، یعنی این همان کنکوری بود که داشتم خودم را برایش به آب و آتش می زدم؟! آنقدر آسان! بعد از جلسه، وقتی چند نفر از همکلاسی هایم را که با هم در همان حوزه بودیم دیدم اکثرا با تردید می گفتند تا کلید سوالات را نبینیم خیالمان راحت نمی شود. همیشه این بحث ها بین بچه های کنکوری هست که یکسال کنکور آسان و سال دیگر سخت گرفته می شود. بین تمام دوستانم تنها من بودم که با قاطعیت می گفتم امسال کنکور خیلی راحت بود، شانس آوردیم. روحیه فوق العاده ای داشتم آنقدر ذوق کرده بودم که بعد از امتحان اصلا نخواستم لحظه ای استراحت کنم تعجبی هم نداشت چون واقعا هم یک کنکور فوق العاده را تجربه کردم.

جی۵ و نگاه اطرافیان؟
ایام کنکور، هرروز صبح بین ۷-۶ صبح که آماده رفتن به کتابخانه می شدم حتما باید جی برگهایم را مرور می کردم. گاهی آنقدر غرق لذت می شدم که گذر زمان را حس نمی کردم انگار مشغول بازی بودم . پدرم که می خواست من را به کتابخانه برساند وقتی می دید به هیچ قیمتی حاضر نیستم از جی برگهایم دل بکنم با خنده تهدیدم می کرد و می گفت،« من دیرم شده! اگر می خواهی تو را به کتابخانه برسانم دیگر اینقدر کارت بازی نکن، هنوز تمام نشده؟!» به کتابخانه که می رسیدم تازه ماجرا شروع می شد هرکس من را با جی برگهای رنگی که دور تا دورم پخش کرده بودم می دید کنجکاو می شد و با خودش فکر می کرد دانشجوی رشته هنر هستم؛ من هم تا جایی که می توانستم جی۵ را به همه معرفی می کردم.

با وجود جذابیت رشته حقوق، بچه های این رشته ناخواسته در معرض یکسری کلمات و مباحث خشونت آمیز مانند حبس، اعدام و … قرار می گیرند که مسلما هیچ یک؛ تداعی کننده چیزهای خوشایندی نیستند. نقش جی۵ را در زدودن این غبار از انرژی و کلمات منفی چطور ارزیابی می کنید؟
همانطور که اشاره داشتید کلمات انرژی دارند گاه سازنده اند و گاه ویرانگر. اتفاقا یکی از دلایلی که باعث شد در کنار رشته حقوق، همزمان رشته ادبیات را انتخاب کنم همین بود می دانستم شیرینی ادبیات از این تلخی ها کم و حس مثبت تری در من ایجاد می کند. اشعار حافظ و جملات الهام بخشی که شما در لابه لای جی برگها قرار داده بودید آنقدر در ایام کنکور به من انرژی می دادند که آنها را به در و دیوار اتاقم چسبانده بودم . مضمون یکی از جمله ها این بود،« موفق کسی است که چشمانش را به هدف دوخته باشد.» وقتی این جملات را می خواندم با خودم می گفتم، یعنی چه که نشود؟ من حتما باید موفق شوم. بله؛ این من بودم کسی که تا هفته اول مهر اصلا نمی دانست کنکور ارشد بدهد یا نه. کم کم بواسطه همین جی برگهای الهام بخش آنقدر اعتماد به نفسم بالا رفت که از خودم انتظار داشتم رتبه ای زیر ۱۰ بیاورم.

مسلما در مشاغل مهمی همچون وکالت که وقت زیادی صرف گفت و گو و رسیدگی به پرونده موکلین می شود، زمان عنصری حیاتیست. به نظر شما جی۵ چه نقشی در تحت کنترل درآوردن وقت هایمان ایفا می کند؟
از اتوبوس و مترو گرفته تا تفریح و کوهنوردی؛ من جی برگهایم را همه جا با خودم می بردم به همین خاطر خوب می دانم تسلط به وقت چه حس خوبی به آدم می دهد. گذشته از این؛ خاصیت انعطاف پذیری که در جی۵ هست نمی گذارد از تفریحاتمان غافل شویم مثلا در ایام کنکور هیچ قسمتی از سریال کره ای مورد علاقه ام را از دست ندادم طوری برنامه ریزی کرده بودم که موقع تماشای سریال، همزمان شامم را بخورم و جی برگهایم را هم چک کنم. چون مطالب،تماما برایم لقمه لقمه و راحت شده بودند تنها چند ثانیه تمرکز نیاز داشتم و نه بیشتر، اینطوری نه تنها عذاب وجدان نمی گرفتم هم درسم را می خواندم و هم تفریحم را می کردم.

پیامی برای دوستان؟
همیشه به دوستانی که برای گرفتن مشاوره سراغم می آیند می گویم، مطالب رشته حقوق به ویژه حقوق جزا که با سرنوشت انسانها، حقوق و آزادی های مردم ارتباط مستقیم دارند بسیار فرار هستند. به کارگیری کلمات در این رشته گاهی آنقدر حساس است که حتی نمی شود از معادل یک کلمه به جای آن استفاده کرد، پشت هر واژه فلسفه و تفسیری هست که شاید عامه مردم متوجه این تفاوت های ریز نباشند. همانطور که تشخیص نادرست یک پزشک می تواند جان یک بیمار را به خطر بیندازد اگر یک وکیل ماده ای را به نادرستی تفسیر و یا اشتباها بدان استناد کند هزینه سنگینی را به موکل خود تحمیل کرده از اینرو که بحث حقوق و آزادی های افراد در میان است.
به دوستانی که می خواهند در کنکور ارشد موفق شوند اما می بینند هنوز بر قوانین مسلط نیستند پیشنهاد می کنم،در این بازه زمانی کم که تا کنکور باقی مانده به سراغ جی برگهای آماده بروند. اخیرا با یکی از دوستانم به دفتر فروش شما در انقلاب آمدیم و من جهت های دروسی مثل قانون مجازات را به او پیشنهاد کردم. بچه های رشته حقوق برای اینکه بتوانند در آینده وکیلی موفق باشند نیازمند روشی هستند که بتوانند با آن مشکل فراموشی خود را برای همیشه حل کنند واقعا هم روش سنتی مطالعه هیچ وقت نمی تواند پاسخگوی این نیاز باشد. شاید در یک یا چند آزمون و حتی در کنکور موفق عمل کنی اما تا وقتی مطالب وارد حافظه دراز مدتت نشده باشند خطر فراموشی همیشه وجود دارد حتی اگرهم بتوانی یک وکیل شوی چندان که باید در حرفه خود خبره نیستی.

۱۰ سال آینده را تصور کنید، یک خانم رجبی به شیوه سنتی درس خوانده و دیگری با جی۵، حالا هر دو وکیل هستند، تفاوت این دو را در چه می بینید؟
قطعا مردم به وکیلی که به قوانین و مواد قانونی تسلط کامل دارد اعتماد بیشتری دارند تا کسی که مدام برای یادآوری اطلاعاتش به کتاب قانون مراجعه می کند. لازمه موفقیت در این حرفه اینست که برای دفاع از موکل خود، طراحی ذهنی درستی داشته باشی و از دانسته هایت به خوبی بهره گیری. اگر من زهرا رجبی بودم که بدون استفاده از جی۵ وکیل شده و تمام مواد و قوانین حقوقی را به روش سنتی خوانده مطمئنا مواردی برایم پیش می آمد که حافظه ام آنگونه که باید یاری ام نمی کرد از اینرو اعتماد به نفسم هم پایین می آمد، از شغلم لذت نمی بردم در نتیجه موکلین کمتری را جذب و حتی شاید روزی از این شغل کناره گیری می کردم. حال، برعکس این را تصور کنیم زهرا رجبی که با جی۵ زندگی کرده دیگر خیالش راحت است به تمام قوانین حقوقی که مدام در حال تغییر هستند تسلط کامل دارد و از وکیلی که به همه چیز با تردید می نگرد بسیار متفاوت و موفق تر عمل خواهد کرد.

(4 votes, average: 450 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.