سمیه صادقی

سرکار خانم سمیه صادقی، موفق به دریافت گواهینامه معتبر زبان از خودآموزهای زبان SG5

ورودش به زندگی من یک تیر و دو نشان بود!

براستی که هیچکس چیزی به آدمی نمی دهد، مگر خود او و هیچکس چیزی از آدمی دریغ نمی دارد ، مگر خود او.  سرکار خانم سمیه صادقی هم اکنون دانشجوی سال سوم دکترای بیوتکنولوژی پزشکی هستند ایشان اخیرا موفق به گذراندن سطح   ) Elementaryمقدماتی زبان)  و دریافت گواهینامه معتبر از موسسه آموزشی فرهنگی جی۵ شده اند. خودشان می گویند: « ورود جی۵ به زندگی من از همه لحاظ کیفیت زندگی ام  را بالا برده، من قبلا لغات زیادی حفظ  می کردم اما  همیشه در به یادآوردنشان مشکل داشتم، اما الان خیلی راحت معنی  لغات را از فارسی به انگلیسی و برعکس آن به یاد می آورم، به نظرم این پیشرفت بزرگی است.»

چرا کلاس زبان رفتن را موثر نمی دانید؟

از همان دوران مدرسه اغلب در کلاس های ترمیک زبان شرکت می کردم خیلی هم هزینه کردم اما متاسفانه از هیچ کدام از این دوره ها نتیجه دلخواهم را نگرفتم، از پایان هرجلسه تا شروع جلسه بعد تمرین زیادی انجام نمی شد خیلی هایمان اغلب نیم ساعت قبل از رفتن به کلاس زبان یادمان می آمد که باید تمرین انجام می دادیم.

اولین تلنگر برای شروع این سفر؟

دانشجوی کارشناسی که بودم زندگی من دستخوش تحولاتی شد و به گونه ای پیش رفت که نگرشم به شیوه درس خواندن کاملا عوض شد، از آن به بعد همیشه سعی کردم در زندگی ام وقت مرده ای نداشته باشم.

نقطه شروع ؟

از طریق یکی از دوستانم با جی۵ آشنا شدم. مداومت و پایداری، اینکه کوتاه نیایی خیلی مهم است، من به راهم ادامه دادم و خیلی زود هم نتیجه اش را حس کردم. با اینکه حجم درسهای دانشگاه زیاد و وقت گیر بود، تا فرصتی پیدا می شد شروع می کردم به زبان خواندن.

مشکلات ابتدای راه؟

ضعف اصلی من در Listening و speaking بود، در همایش های علمی که به زبان انگلیسی برگزار می شد با وجود اینکه دایره لغات گسترده ای داشتم شاید تنها ۳۰ درصد از صحبت های سخنران را متوجه می شدم و این خیلی بد بود.

نظر شما در رابطه با  خودآموزهای زبان SG5 ؟

هر فعلی حرف اضافه مخصوص به خودش را دارد که باید در جای مناسب استفاده شود، خوشبختانه خودآموز زبان SG5  خیلی قشنگ تمام این نکات را آموزش داده است. مطالب با ترتیب و ظرافت خاصی در این بسته ها گنجانده شده اند چیزی که در این مجموعه خیلی برای من جذابیت دارد این است که خیلی راحت می توانم جملات فارسی را به انگلیسی برگردانم، کاربرد و معنای افعال دوقسمتی مثلا  turn on(روشن کردن)  را خیلی خوب یادگرفته ام .

تایم دکتر حسابی که در کتاب ” تیله های من” با آن آشنا شدید چه تاثیری در زندگی شما داشت؟

به جز یادگیری زبان همیشه دوست داشتم دو هدف مهم را در زندگی ام اجرا کنم یکی مطالعه آزاد در زمینه های مختلف بود و دیگری هم ورزش صبحگاهی که هیچ وقت میسر نمی شد تا اینکه با تایم دکتر حسابی  «اختصاص دادن مکان و زمان خاصی به یادگیری روزانه زبان» آشنا شدم، حتی  با اینکه این تایم را به صورت شناور رعایت می کردم می توانم بگویم در زندگی من واقعا یک تیر و دو نشان بود.

اولین جرقه های موفقیت؟

بیشترین تاثیری که من در آزمون پایان دوره دیدم تقویت مهارت Listening ام بود سوالات این بخش را خیلی سریع جواب می دادم، این پیشرفت خیلی برایم ملموس بود.

یک روز خاطره انگیز؟

اصلا فکرش را هم نمی کردم قرار باشد مدرکی برای من ارسال کنند، آن روز خانه نبودم و مادرم مدرک را تحویل گرفته بود وقتی رسیدم و مدرکم را دیدم خیلی خوشحال شدم شکل و ظاهر خیلی جذابی داشت و آقای مالکی نژاد خودشان آن را برایم امضا کرده بودند، این مدرک نشان دهنده موفقیتی بزرگ برای من بود.

همراهان شما در طول این مسیر؟

یادم هست اوایل کار با جعبه،  خانه اول را بیش از ظرفیت معمول آن پر کرده بودم آنجا بود که پشتیبان ها به کمکم آمدند و به توصیه این دوستان، جی برگ ها را به تدریج به خانه های بعدی جعبه منتقل کردم و بار دیگر برنامه ام متعادل شد.

تقویت مهارت Speaking  ؟

من در حال حاضر مشغول مطالعه کتاب داستان Steps to Understanding هستم  قبلا که این کتاب را می خواندم خیلی طول می کشید داستان هایش را  برای خودم خلاصه کنم،  اما الان حس می کنم صحبت کردنم خیلی بهتر شده است.

پیامی برای علاقه مندان به یادگیری زبان؟

تنها هزینه ای که در زندگی ام پرداخت کردم و سود بردم هزینه برای تهیه همین خودآموزها بود. تکرار و مداومت در یادگیری زبان حرف اول می زند، به نظر من با  این بسته ها هرروز نکات جدیدی یاد می گیرید و اتلاف وقت ندارید.کار با این خودآموزها از این جهت خوب است که با یک برنامه مستمر روزانه  و در تایم دلخواهت زبان را یاد می گیری. مجبور نیستی یک شب ۳ ساعت پای زبان وقت بگذاری چون فردایش امتحان داری و یا اینکه اصلا چندماه به سراغش نروی و بعد موقع امتحان دوباره یادت بیفتد که درس زبانی هم هست. خوبی این بسته ها این است که همزمان هر ۴ مهارت زبان را تقویت می کنند.

بهترین ویژگی این خودآموزها؟

یکی از مهمترین مزیت های این روش، تکرار پذیری اش است اینکه هرروز می توانی یادگیری زبان را در برنامه مطالعاتی ات داشته باشی.

کلام پایانی؟

در نهایت این خود ما هستیم که زندگی مان را می سازیم نه دیگران، نه نحوه برخورد آنها و نه حتی محیط خارجی. این نحوه نگرش ما به زندگی و میزان تلاشمان است که باعث می شود نتیجه ای را که می خواهیم بگیریم یا نه.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


ورودش به زندگی من یک تیر و دو نشان بود!
مطمئن بودم در مسیر درست هستم!

 

براستی که هیچکس چیزی به آدمی نمی دهد، مگر خود او و هیچکس چیزی از آدمی دریغ نمی دارد ، مگر خود او.  همسفر جی۵ ای که در این نوبت با او به گفت و گو نشستیم در زمینه ترجمه کتاب بسیار فعال هستند، تا جایی که در حال حاضر ۷ مجموعه کتاب را ترجمه کرده اند. سرکار خانم سمیه صادقی هم اکنون دانشجوی سال سوم دکترای بیوتکنولوژی پزشکی هستند ایشان اخیرا موفق به گذراندن سطح   ) Elementaryمقدماتی زبان)  و دریافت گواهینامه معتبر از موسسه آموزشی فرهنگی جی۵ شده اند. خودشان می گویند: « ورود جی۵ به زندگی من از همه لحاظ کیفیت زندگی ام  را بالا برده، هرروز خودم را ملزم می کنم تا با خودآموزهای  SG5 زبان بخوانم. من قبلا لغات زیادی حفظ  می کردم اما  همیشه در به یادآوردنشان مشکل داشتم، اما الان خیلی راحت معنی  لغاتی را که با جی۵ خوانده ام  از فارسی به انگلیسی و برعکس آن به یاد می آورم، به نظرم این پیشرفت بزرگی است.»

تنظیم از: فیروزه جمشیدی

معمولا وقت های آزاد خود را چطور می گذرانید؟

من از دوره ارشد تا به حال بیشتر وقتم را با ترجمه پر می کنم، همین الان که مشغول صحبت با شما هستم چند صفحه از یک کتاب پیش روی من است و مشغول ترجمه آن هستم. ترجمه کتاب هایی که در حوزه دانشگاهی انجام می دهم علاقه ام را به  زبان بیشتر کرده و آنقدر پیشرفت کرده ام که الان متون تخصصی رشته خودم  را خیلی روان ترجمه می کنم.

چرا کلاس زبان رفتن را موثر نمی دانید؟

از همان دوران مدرسه اغلب در کلاس های ترمیک زبان شرکت می کردم خیلی هم هزینه کردم اما متاسفانه از هیچ کدام از این دوره ها نتیجه دلخواهم را نگرفتم، اشکالات گرامری که موقع صحبت کردن داشتم کمتر سرکلاس تصحیح می شد و من نمی دانستم آنچه را که می گویم واقعا درست است یا نه. این کلاس ها برای من  خیلی بازدهی نداشتند، از پایان هرجلسه تا شروع جلسه بعد تمرین زیادی انجام نمی شد خیلی هایمان اغلب نیم ساعت قبل از رفتن به کلاس زبان یادمان می آمد که باید تمرین انجام می دادیم، انگار فقط هزینه می کردیم تا خودمان را وادار کنیم  در هفته دو بار به کلاس زبان برویم.

اولین تلنگر برای شروع این سفر؟

دانشجوی کارشناسی که بودم زندگی من دستخوش تحولاتی شد و به گونه ای پیش رفت که نگرشم به شیوه درس خواندن کاملا عوض شد، از آن به بعد همیشه سعی کردم در زندگی ام وقت مرده ای نداشته باشم و از تمام وقت هایم به گونه ای مفید استفاده کنم. یکی از بهترین کارها قوی کردن سطح زبانم بود چون هم در ادامه تحصیل به دردم می خورد و هم باعث می شد بعدها با رزومه کاری بهتری وارد بازار کار شوم.

نقطه شروع ؟

از طریق یکی از دوستانم با جی۵ آشنا شدم، می گفت روش خیلی خوبی است. ما ۳ دوست بودیم و همگی با هم تصمیم گرفتیم از  خودآموزهای زبان SG5 شروع کنیم. مداومت و پایداری، اینکه کوتاه نیایی خیلی مهم است، من به راهم ادامه دادم و خیلی زود هم نتیجه اش را حس کردم. با اینکه حجم درسهای دانشگاه زیاد و وقت گیر بود، تا فرصتی پیدا می شد شروع می کردم به زبان خواندن.

مشکلات ابتدای راه؟

مشکل اصلی من این بود که نمی توانستم منظورم را به زبان انگلیسی منتقل کنم، با وجود اینکه معنی خیلی از لغات را می دانستم موقع صحبت کردن نمی توانستم به طور صحیح کلمات را کنار هم بچینم و افعال را به اشتباه و جابه جا استفاده می کردم. ضعف اصلی من در Listening و speaking بود، در همایش های علمی که به زبان انگلیسی برگزار می شد با وجود اینکه دایره لغات گسترده ای داشتم شاید تنها ۳۰ درصد از صحبت های سخنران را متوجه می شدم و این خیلی بد بود، با اینکه با خیلی از کلمات آشنا بودم وقتی پشت سر هم و در قالب جمله بیان می شدند نمی توانستم به راحتی منظور گوینده را درک کنم.

کلی انرژی مثبت در طول راه؟

با خواندن مصاحبه ها خیلی انگیزه می گرفتم مخصوصا دوستانی که با استفاده از جی۵ به چندین زبان تسلط پیدا کرده بودند و همه جا از ایستگاه اتوبوس و مترو گرفته تا سرکلاس درس از وقت های مرده شان استفاده مفید می کردند، جالب است الان خودم هم دقیقا همین کار را می کنم، کوچکترین وقتی که پیدا می کنم شروع می کنم به زبان خواندن.

نظر شما در رابطه با  خودآموزهای زبان SG5 ؟

بسته Elementary نکات ریز و مهمی داشت و من خیلی خوشحال بودم که داشتم زبان را از پایه یاد می گرفتم. هر فعلی حرف اضافه مخصوص به خودش را دارد که باید در جای مناسب استفاده شود، خوشبختانه خودآموز زبان SG5  خیلی قشنگ تمام این نکات را آموزش داده است، من کاربرد حروف اضافه را در جی برگ ها یاد گرفتم. مطالب با ترتیب و ظرافت خاصی در این بسته ها گنجانده شده اند چیزی که در این مجموعه خیلی برای من جذابیت دارد این است که خیلی راحت می توانم جملات فارسی را به انگلیسی برگردانم، کاربرد و معنای افعال دوقسمتی مثلا  turn on(روشن کردن)  را خیلی خوب یادگرفته ام و پیشرفتی که در کارم می بینم باعث می شود با اشتیاق بیشتری ادامه بدهم .

تایم دکتر حسابی که در کتاب ” تیله های من” با آن آشنا شدید چه تاثیری در زندگی شما داشت؟

به جز یادگیری زبان همیشه دوست داشتم دو هدف مهم را در زندگی ام اجرا کنم یکی مطالعه آزاد در زمینه های مختلف بود و دیگری هم ورزش صبحگاهی که هیچ وقت میسر نمی شد تا اینکه با تایم دکتر حسابی  «اختصاص دادن مکان و زمان خاصی به یادگیری روزانه زبان» آشنا شدم، حتی  با اینکه این تایم را به صورت شناور رعایت می کردم می توانم بگویم در زندگی من واقعا یک تیر و دو نشان بود.

اولین جرقه های موفقیت؟

جی برگ ها که  یکی یکی  در خانه های جعبه جلو می رفتند تعداد آنهایی که به خانه اول جعبه (منطقه خطر) بر می گشتند و نیاز به تکرار مجدد داشتند  خیلی کمتر می شد،  این خودش نشان دهنده پیشرفتم بود و من مطمئن بودم که در مسیر درست هستم.بعد از اتمام دوره مقدماتی، دوستان پشتیبان با من تماس گرفتند و توضیح دادند که می توانم در یک آزمون آزمایشی و بعد از آن هم در یک آزمون پایان دوره شرکت کنم. بیشترین تاثیری که من در این آزمون دیدم تقویت مهارت Listening ام بود سوالات این بخش را خیلی سریع جواب می دادم، این پیشرفت خیلی برایم ملموس بود.

یک روز خاطره انگیز؟

در سایت جی۵ یک آزمون زبان داده بودم ولی اصلا فکرش را هم نمی کردم قرار باشد مدرکی برای من ارسال کنند، آن روز خانه نبودم و مادرم مدرک را تحویل گرفته بود وقتی رسیدم و مدرکم را دیدم خیلی خوشحال شدم شکل و ظاهر خیلی جذابی داشت و آقای مالکی نژاد خودشان آن را برایم امضا کرده بودند، حتی یادم هست آن شب با کلی ذوق و شوق مدرکم را به پدرم نشان دادم از اینکه بالاخره توانسته بودم این دوره را  با موفقیت پشت سر بگذارنم و وارد مرحله بعد شوم واقعا خوشحال بودم، این مدرک نشان دهنده موفقیتی بزرگ برای من بود.

همراهان شما در طول این مسیر؟

یادم هست اوایل کار با جعبه،  خانه اول را بیش از ظرفیت معمول آن پر کرده بودم آنجا بود که پشتیبان ها به کمکم آمدند و به توصیه این دوستان، جی برگ ها را به تدریج به خانه های بعدی جعبه منتقل کردم و بار دیگر برنامه ام متعادل شد.

تقویت مهارت Speaking  ؟

من در حال حاضر مشغول مطالعه کتاب داستان Steps to Understanding هستم  قبلا که این کتاب را می خواندم خیلی طول می کشید داستان هایش را  برای خودم خلاصه کنم،  اما الان خیلی راحت هربار که به سی دی این کتاب گوش می کنم و متن آن را می خوانم شروع می کنم به خلاصه کردن داستان ها و حس می کنم صحبت کردنم خیلی بهتر شده است.

پیامی برای علاقه مندان به یادگیری زبان؟

بسیار هستند افرادی که فارغ از ویژگی های شخصیتی خود روشی را انتخاب می کنند که برای آنها بازدهی کافی ندارد و به همین خاطر زود دلسرد می شوند و دست از ادامه کار می کشند. تست ” رنگ سیب شخصیت” که در سایت جی۵ با آن آشنا شدم، خیلی قشنگ شخصیت افراد را در اولین نگاه ارزیابی می کند.

تنها هزینه ای که در زندگی ام پرداخت کردم و سود بردم هزینه برای تهیه همین خودآموزها بود. تکرار و مداومت در یادگیری زبان حرف اول می زند، به نظر من با  این بسته ها هرروز نکات جدیدی یاد می گیرید و اتلاف وقت ندارید.کار با این خودآموزها از این جهت خوب است که با یک برنامه مستمر روزانه  و در تایم دلخواهت زبان را یاد می گیری. مجبور نیستی یک شب ۳ ساعت پای زبان وقت بگذاری چون فردایش امتحان داری و یا اینکه اصلا چندماه به سراغش نروی و بعد موقع امتحان دوباره یادت بیفتد که درس زبانی هم هست. من قبلا کلاسهای فن ترجمه می رفتم، خیلی عالی بودند اما شاید فقط مهارت نوشتاری و ترجمه تقویت می شد، خوبی این بسته ها این است که همزمان هر ۴ مهارت زبان را تقویت می کنند.

بهترین ویژگی این خودآموزها؟

اینکه خیلی از افراد با استفاده از خودآموزهای زبان SG5 موفق می شوند خود گویای کارآمدی این روش است. اغلب مردم وقتی در مترو من را مشغول جی برگ خواندن می بینند درباره این روش می پرسند و بعد از توضیحاتی که می دهم خیلی استقبال می کنند. یکی از مهمترین مزیت های این روش، تکرار پذیری اش است اینکه هرروز می توانی یادگیری زبان را در برنامه مطالعاتی ات داشته باشی.

کلام پایانی؟

من همیشه با تکرار آیه شریف  « فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا» ، « همانا با هر سختی آسانی است » نیرو می گیرم. باور دارم اگر انسان تلاش کند و بعد همه چیز را به خداوند واگذار کند قطعا نتیجه تلاش خود را خواهد دید. در کنارش باور به خویشتن است که تعیین کننده سرنوشت ماست، در نهایت این خود ما هستیم که زندگی مان را می سازیم نه دیگران، نه نحوه برخورد آنها و نه حتی محیط خارجی. این نحوه نگرش ما به زندگی و میزان تلاشمان است که باعث می شود نتیجه ای را که می خواهیم بگیریم یا نه.

(8 votes, average: 400 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.