پویا رحمانی

پویا رحمانی، کارشناس برق- مخابرات و موفق به دریافت مدرکElementary (مقدماتی) زبان از جی۵

 
اولش می گفتم از کجا معلوم همه اینها راست باشد،اما بعدش…….
از صحبت هایش اینطور برداشت کردم که هیچ وقت دیر نیست!
اصلا فکرش را نمی کردم قرارست آن روز بیاید!
حالا دیگر اعضای خانواده بیشتر از گذشته به من باور دارند!
حتی صدای به هم خوردنشان هم لذت بخش بود!
Audio source missing

باور کن هیچ گاه هیچ چیز غیر ممکن نخواهد بود، حتی بعد از یک باران سنگین باز هم رنگین کمان زیبایی هست که آن را نظاره کنی و این رنگین کمان پاداش کسانی است که تا آخرین لحظه، زیر باران می مانند. مهم نیست برای رسیدن به مقصد چه موانعی را پشت سر می گذاری براستی لذتی که در رسیدن به نوک قله است را نمی توان به هیچ طریقی وصف کرد.
امروز یادگیری زبان انگلیسی دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است،شکی نیست کسی که با این زبان آشنایی نداشته باشد دیر یا زود خود را عقب تر از دیگران حس خواهد کرد. در همین راستا، با پویا رحمانی گفت و گویی ترتیب دادیم.او که در مقطع کارشناسی برق-مخابرات تحصیل کرده است می گوید،”من خودم هم قبلا کلاس زبان می رفتم اما پروسه یادگیری زبان در آموزشگاه خیلی کند و زمانی که برای رفت و آمد صرف می کردم ملال آور بود، با وجود تلاش زیادی که برای به خاطر سپردن لغات زبان و قواعد دستوری می کردم بعد از مدتی بیشترش از یادم می رفت و تمام زحمت هایم هیچ می شد.طولانی شدن این روند آموزش، به مرور زبان آموز را دلسرد می کند مخصوصا اگر روش درستی پشت آن نباشد، بعد از مدتی حس می کنی تمام چیزهایی را که خوانده ای از یادت رفته و عملا پیشرفت محسوسی را مشاهده نمی کنی”. جالب است بدانید این همسفر جی۵ ای تنها طی ۴ ماه استفاده از بسته های خودآموز زبان SG5 موفق به گذراندن سطح(elementaryمقدماتی) و دریافت گواهینامه معتبر از مجموعه فرهنگی آموزشی جی۵ شده است. اکنون به راحتی به زبان انگلیسی مکالمه می کند طوریکه خیلی از دوستانش حتی آنهایی که تا سطح ( advancedپیشرفته) را در آموزشگاه زبان خوانده اند از تسلط او طی این مدت کوتاه اظهار تعجب می کنند.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


اولش می گفتم از کجا معلوم همه اینها راست باشد،اما بعدش…….
از صحبت هایش اینطور برداشت کردم که هیچ وقت دیر نیست!
اصلا فکرش را نمی کردم قرارست آن روز بیاید!
حالا دیگر اعضای خانواده بیشتر از گذشته به من باور دارند!
حتی صدای به هم خوردنشان هم لذت بخش بود!

پویا رحمانی،کارشناس برق-مخابرات و موفق به دریافت مدرکElementary (مقدماتی) زبان از موسسه آموزشی فرهنگی جی۵

باور کن هیچ گاه هیچ چیز غیر ممکن نخواهد بود، حتی بعد از یک باران سنگین باز هم رنگین کمان زیبایی هست که آن را نظاره کنی و این رنگین کمان پاداش کسانی است که تا آخرین لحظه، زیر باران می مانند. مهم نیست برای رسیدن به مقصد چه موانعی را پشت سر می گذاری براستی لذتی که در رسیدن به نوک قله است را نمی توان به هیچ طریقی وصف کرد.امروز یادگیری زبان انگلیسی دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است،شکی نیست کسی که با این زبان آشنایی نداشته باشد دیر یا زود خود را عقب تر از دیگران حس خواهد کرد. در همین راستا، با پویا رحمانی گفت و گویی ترتیب دادیم.او که در مقطع کارشناسی برق-مخابرات تحصیل کرده است می گوید،”من خودم هم قبلا کلاس زبان می رفتم اما پروسه یادگیری زبان در آموزشگاه خیلی کند و زمانی که برای رفت و آمد صرف می کردم ملال آور بود، با وجود تلاش زیادی که برای به خاطر سپردن لغات زبان و قواعد دستوری می کردم بعد از مدتی بیشترش از یادم می رفت و تمام زحمت هایم هیچ می شد.طولانی شدن این روند آموزش، به مرور زبان آموز را دلسرد می کند مخصوصا اگر روش درستی پشت آن نباشد، بعد از مدتی حس می کنی تمام چیزهایی را که خوانده ای از یادت رفته و عملا پیشرفت محسوسی را مشاهده نمی کنی. ”جالب است بدانید این همسفر جی۵ ای تنها طی ۴ ماه استفاده از بسته های خودآموز زبان SG5 موفق به گذراندن سطح)Elementaryمقدماتی) زبان و دریافت گواهینامه معتبر از مجموعه فرهنگی آموزشی جی۵ شده است. اکنون به راحتی به زبان انگلیسی مکالمه می کند طوریکه خیلی از دوستانش حتی آنهایی که تا سطح )Advancedپیشرفته) را در آموزشگاه زبان خوانده اند از تسلط او طی این مدت کوتاه اظهار تعجب می کنند. تقدیم به شما خوبان:

تنظیم از: فیروزه جمشیدی

شروع این سفر؟

اولین بار در یکی از مجلات بود که آگهی جی۵ را دیدم، گفته شده بود “ما یادگیری تان را متحول می کنیم” گاهی هم در مترو جی برگ ها را دست بعضی ها می دیدم، این برخوردها ادامه داشت تا اینکه یک روز صحبت های آقای مالکی نژاد را در برنامه “به خانه برمی گردیم” شنیدم، صحبت های ایشان آنقدر انگیزه بخش بود که من اینطور برداشت کردم هرگز برای شروع یادگیری دیر نیست.

گوشه ای از تجربیات شما قبل و طی این سفر؟

من قبلا به کلاس زبان می رفتم اما مشکلم این بود که به ناچار وقت زیادی را صرف یادگیری لغات و گرامر می کردم، خوبی فکر افزار جی۵ این بود که بدون نیاز به تکرارهای غیر ضروری، کمکم می کرد لغات و گرامر را یکبار اما برای همیشه یاد بگیرم.متاسفانه خیلی از ما زبان آموزان در بخش listening (شنیداری) زبان ضعف داریم، چیزی که من در این بسته های خود آموز می بینم تقویت این مهارت همگام با تقویت مهارت های دیگر مخصوصا گرامر است، این به من حس خیلی خوبی می دهد حس اعتماد به نفس.
قبلا حتی اگر دایره لغاتم وسیع بود باز هم نمی توانستم آنها را خیلی خوب در جلمه به کار ببرم، الان می دانم تسلط به زبان فقط این نیست که یک عالمه لغت بدانی به نظرم خیلی مهم است که به نقش کلمات در جمله واقف باشی،خوشبختانه SG5 ها با در نظر گرفتن این امر، حتی به خلاقیت بیشتر و ساخت جملات جدیدتر کمک می کنند.

چه چیز این روش برایتان جالب آمد؟

چند نکته در مورد این بسته های خودآموز خیلی نظر من را جلب کرد،یکی اینکه کاملا علمی و بر اساس منحنی فراموشی “ابینگ هاوس” طراحی شده بودند و دیگری “پاداش های فوری اسکینر” بود که یادگیری را از یکنواختی در می آورد و لذت بخش می کرد. به نظرم چیزی که جی۵ را نسبت به روش های دیگر برتری می دهد قابلیت برنامه ریزی و در عین حال انعطاف پذیری این روش با توجه به نیازها و ویژگی های شخصیتی زبان آموز است،زبان آموز خودش با توجه به مشغله ای که دارد،تحصیل و دانشگاه و …….می تواند برای یادگیری زبان برنامه ریزی کند و به چیزی یا کسی متکی نباشد.

ترسی که به لذت بدل شد؟

راستش روز اولی که بسته زبان SG5 به دستم رسید کمی ترسیدم بسته بزرگ و کاملی بود و من همه اش در این فکر بودم که چطور قرار است تمامش کنم اما کارشناسان زبان جی۵ برخورد خیلی گرمی داشتند،از همان اول راه این مسئله را برایم روشن کردند که اگر آهسته و پیوسته برنامه ام را پیش ببرم خیلی راحت تمامش می کنم. وقتی شروع کردم دیدم تمام نکات ریز و مهم زبان در این خودآموزها آورده شده طوریکه وقتی آنها را با یکی از بستگان که خودش هم به آموزشگاه زبان می رود و سطحش خیلی از من بالاتر است در میان می گذاشتم در کمال تعجب می دیدم اصلا بلد نیست حتی در مواردی بعضی از نکات گرامری و اصطلاحات زبان را هم من به ایشان آموزش می دادم، تمام اصطلاحات مهمی که در موقعیت هایی مثل فروشگاه،رستوران و ……کاربرد دارند در جی برگ های زبان به چشم می خورند و این واقعا فوق العاده است!

خوب این سفر چند ماه طول کشید؟

حدودا ۴ ماه طول کشید تا بسته Elementary ( مقدماتی ) زبان را تمام کردم،همه چیز کاملا روشن توضیح داده شده بود و هیچ ابهامی نبود. خوبی اش این است که کاملا بر اساس توانایی هایت بدون اتلاف وقت، خودت در منزل برنامه ریزی می کنی و به یک زبان مسلط می شوی.

در خودآموزهای SG5 با چه ابزارهایی برای یادگیری زبان آشنا شدید؟

از بین ابزارهای زبان، دوربین شکار ده،ده،ده (ابزاری که به کمک آن اثرات تصمیم خود را در زمان حال،میان مدت و بلند مدت در معرض دید خود قرار می دهیم) برای من خیلی انگیزه بخش بود،هروقت ذره ای دلسرد می شدم یا حس تنبلی به سراغم می آمد این ابزار من را به مسیر برمی گرداند یک چشم انداز بلند مدت به من داد که اگر برنامه زبانم را دنبال نکنم ممکن است چه چیزهایی را از دست بدهم و برعکس با رعایت آن در بلندمدت چه چیزهایی را به دست بیاورم،هرموقع به این فکر می کردم به این نتیجه می رسیدم که یادگیری زبان خیلی ارزشمندتر از وقت گذاشتن برای چیزهای زود گذر و بی اهمیت است. یکی دیگر از ابزارها تایم دکتر حسابی است” اختصاص مکان و زمان خاصی به یادگیری زبان به طور روزانه “ که نوعی حس انظباط در آدم ایجاد می کند و باعث می شود برای کاری که انجام می دهی ارزش قائل شوی. فایده ای که آشنایی من با جی۵ داشت ایجاد انگیزه و اشتیاق، نه تنها در یادگیری زبان حتی در انجام کارهای روزانه بوده. بین هرچند جی برگ زبانی که می خواندم چندین جمله الهام بخش قرار داده شده بود، هروقت این جملات را که می دیدم انگیزه و امیدم برای ادامه راه بیشتر می شد.

اولین ایستگاه موفقیت؟

من اولش در جریان نبودم که بعد از اتمام دوره مقدماتی زبان می شود در سایت جی۵ یک آزمون داد و سطح زبان خود را سنجید،بسته مقدماتی را که تمام کردم با کارشناس زبان جی۵ تماس گرفتم تا بسته دوم را سفارش بدهم،همان موقع بود که حرف از آزمون به میان آمد راستش اولش کمی ترسیده بودم می خواستم بروم و جی برگها را از اول دوره کنم و بعد برای آزمون درخواست بدهم،اما روزی که وارد سایت شدم تا آزمون بدهم هر سوالی را که می خواندم مخصوصا بخش Listening (شنیداری) بیشتر از قبل پیشرفتم را حس می کردم، چیزی نبود که بلد نباشم خیلی راحت متوجه می شدم و این تسلط، بالاتر از حد انتظارم بود.

یک خبر هیجان انگیز؟

روزی که مدرک به دستم رسید خیلی غافلگیر شدم چون فکرش را نمی کردم اصلا قرار باشد مدرکی به من بدهند، وقتی بسته را از پست تحویل گرفتم و باز کردم چشمم به مدرک و متن قشنگی خورد که به زبان انگلیسی روی آن نوشته شده بود خیلی خوشحال شدم از اینکه توانسته بودم یک قدم به موفقیت نزدیکتر شوم خیلی خوشحال شدم و جا دارد همین جا از آقای مالکی نژاد تشکر کنم،به نظرم ایشان با ارسال این مدرک زبان برای ما زبان آموزان جی۵ ای ارزش قائل شدند.

کلی اتفاق جالب؟

اینکه حس کنی چیزی را خوانده ای و بلدی، معلوماتی داری که می توانی به کار ببری واقعا باعث شادی است. همین چندوقت پیش مادرم دارویی که دستور العمل مصرف آن به زبان انگلیسی بود آورد و از من خواست آن را برایش بخوانم، کاملا نحوه مصرف آن را متوجه شدم و این برای خودم خیلی جالب بود. گاهی در کنار خانواده، مستندی به زبان انگلیسی تماشا می کنم که خیلی از کلمات و عبارات آن را با خودآموزهای SG5 یاد گرفته ام، گاهی پیامکی به زبان انگلیسی برای اعضای خانواده می آید و از من می خواهند برایشان ترجمه می کنم ……همه اینها خیلی جالب است . یکی از بستگانم بود که چندین ترم به آموزشگاه زبان می رفت واقعا تعجب کرده بود اصلا انتظارش را نداشت و می گفت:” من که سطح زبانم از شما بالاتره، پس چطور خیلی چیزها هست که شما بلدید و تا به حال به گوش من نخورده؟!” خیلی برایش جای تعجب داشت که من چطور اینقدر راحت به گرامر مسلط شده ام طوریکه او حتی برای رفع اشکال از من کمک می گرفت. برایش توضیح دادم و گفتم اگر از این روش استفاده نکند واقعا ضرر کرده !!!

علت دلسردی بچه ها از یادگیری زبان؟

به عقیده من مهمترین علت فراری شدن بچه های ما از یادگیری زبان،همین کندی آموزش است که پروسه یادگیری را طولانی و آدم را دلسرد می کند یک جورهایی وسط راه خسته می شوی،بعد از یک مدت حس می کنی عقب افتاده ای و کلمات و نکات گرامری را که قبلا خوانده بودی از یادت رفته اند،نیاز داری دوباره برگردی و از نو آنها را مرور کنی.همه اینها باعث ناامیدی می شود چون عملا پیشرفتی را مشاهده نمی کنی.شاید خیلی ها کلی انرژی بگذارند و وقت صرف کنند اما چون سخت کوشی آنها مبنایی اصولی ندارد احتمال دارد به شکست بینجامد. به نظر من کسی که از جی۵ استفاده می کند تلاشش هدفمند و نتیجه بخش است اینطور بگویم، یعنی هیچ اتلاف وقتی ندارد.

نمونه ای از این تلاش؟

اگر مصاحبه مهندس مهداد یامی که به طرز شگفت آوری با جی۵ به چندین زبان زنده مسلط شده بود و دوستانش به او لقب ” مرد مریخی” داده بودند را بخوانید خودتان به این باور می رسید که می شود، بله می شود فقط اگر راه و روشی درست را انتخاب و کمی تلاش کنید به نقطه ای که می خواهید می رسید، به خوشحالی ای که توصیفش غیر قابل وصف است…

پیامی نوید بخش؟

می گویند طولانی ترین راه ها هم با اولین قدم شروع می شوند،پس برای یادگیری هیچ وقت دیر نیست حتی شاید خود من وقتی سنم کمتر بود کوتاهی هایی کرده باشم، مسلما من هم می توانستم برای یادگیری زبان زودتر اقدام کنم اما الان که نگاه می کنم باز هم خدا را شکر، می بینم هنوز هم دیر نیست مطمئنم اگر الان هم شروع کنم با تلاش بیشتر موفقیتم حتمی است، می خواهم به آن دسته دوستانی که ناامید شده اند بگویم، فقط کافیه قدم اول را برداری!بسم الله…

قدم بعدی؟

وقتی کمی به عقب تر نگاه می کنم می بینم نسبت به زمانی که هیچ کدام از این بسته های خودآموز را استفاده نمی کردم چند قدم جلوتر آمده ام و این موفقیت هرچقدر هم که کوچک، واقعا امیدبخش است می خواهم همینطور قدم به قدم تا مرحله تسلط کامل به زبان پیش بروم. من حقیقتا خیلی به یادگیری زبان علاقه مندم با استفاده از این خودآموزها علاقه ام چند برابر هم شده، طوریکه قصد دارم برای مقطع ارشد تغییر رشته بدهم و در رشته زبان انگلیسی تحصیل کنم.

کلام پایانی؟

من به گفته ادیسون کاملا باور دارم که می گوید،”یک درصد هوش و نود و نه درصد تلاش!” انسان با تلاش است که به هرچه بخواهد می رسد و هیچ چیز برای انسان غیر ممکن نیست اگر تعهد، تلاش و کمی صبر داشته باشد. این را بی تعارف می گویم، اگر زمان دوباره به عقب برمی گشت صد درصد که نه! دویست درصد همین روش را برای یادگیری انتخاب می کردم،چون به آن ایمان کامل دارم،همه چیز خیلی خوب برنامه ریزی شده، واقعا حرف ندارد!
از تمام کارشناسان زبان مجموعه جی۵ به خاطر برخورد گرم و صمیمانه ای که داشتند سپاسگزارم، هرموقع به مشکلی برمی خوردم این دوستان دلسوزانه یاری ام می کردند.

(3 votes, average: 433 out of 5)
Loading...

Comments 2

  1. با آرزوی موفقیت های روز افزون برای شما جی ۵ گرامی بسیار خرسندم که مصاحبه شما را خواندم . سپاس از آقای مالکی نژاد و مثل همیشه بابت کسب موفقیت های دوستان به ایشان تبریک میگویم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.