ناهید خدابنده

سرکار خانم ناهید خدابنده، زبان آموز موفق جی۵ ای

ناهید خدابنده
در تمام طول مسیر، جذب آن شده بودم!

ضرب المثلی است که می گوید: اگر حتی یک نفر قبل از شما در هر کجای دنیا توانسته باشد کاری را که می خواهد به انجام برساند پس دلیلی ندارد که شما نتوانید. سرکار خانم ناهید خدابنده دانشجوی دکترای مدیریت، قبلا همیشه عادت داشتند از اول بسم الله تا نون آخر یک کتاب را به روش سنتی بخوانند، دورانی بود که ضعف شدید زبان خیلی اذیتشان می کرد، بعد از قبولی در کنکور دکترا دیدند اگر فکری به حال زبان نکنند، یک جورهایی مایه آبروریزی است. می گویند لحظه به لحظه این سفر برای من دلنشین بود هرروز با کلی لغت و اصطلاح جدید آشنا می شدم هروقت فیلم یا بروشوری به زبان انگلیسی می دیدم یادم می افتاد که قبلا جی برگی از لغات آن را خوانده ام.

یک تلنگر مثبت؟

بعد از قبولی در مقطع دکترا حس مسئولیت بیشتری کردم باید زبان را جدی می گرفتم هم برای آزمون جامع دکترا و هم برای کل مقطع دکترا اگر به زبان تسلط نداشتم خیلی بد می شد.

تردیدی که به یقین بدل شد؟

اولش هنوز مردد بودم و نمی توانستم به جی۵ اعتماد کنم تا اینکه بالاخره تصمیم گرفتم حضورا به فروشگاه تهران بروم و اطلاعات کسب کنم. مسئول فروش خیلی خوش برخورد بود با توضیحات کاملی که داد گفتم برای امتحان کردن هم که شده بسته اول خودآموز SG5 را تهیه کنم حتی اگر نتیجه نگیرم باز هم ضرر نمی کنم،. در تمام طول مسیر برگشت به خانه، جذب راهنمای خودآموز شده بودم به نظرم جالب بود بیشتر بازی به  نظر می آمد تا یادگیری زبان.

حس و حال این سفر؟

یک جورهایی برای من حس شیرین بازی کردن را داشت، مخصوصا وقتی خانه های جعبه پر می شدند و جی برگ ها را به خانه های بعدی منتقل می کردم خیلی برایم جالب بود. وقتی صفحه سایت باز شد و سوالات آزمون را دیدم هر سوال  به نظرم خیلی ساده می آمد با خودم می گفتم حتما بعدی سخت تر است با اینحال همه را جواب دادم و در پایان هم اعلام شد که قبول شده ام.

پیشرفت خود را چطور می بینید؟

چند هفته پیش یکی از اساتید مقاله ای تخصصی آوردند و اعلام کردند به عنوان پروژه کلاسی خلاصه اش را در کلاس ارائه دهیم. من دوره ارشد همیشه این مشکل را داشتم خیلی برایم عذاب آور بود چون مجبور بودم بنشینم و کلمه به کلمه معنی لغات را از دیکشنری در بیاورم کاری که خیلی وقت گیر بود، اما این بار انگار اوضاع عوض شده بود مقاله را که جلویم گذاشتم هر خطی را که می خواندم شاید فقط یکی دو لغت بود که بلد نبودم آن هم لغات خیلی تخصصی، این خیلی اعتماد به نفسم را بالا می برد، الان ترجمه کردن مقاله برایم لذت بخش شده، هم درست ترجمه می کنم و هم وقت کمتری صرف می کنم.

کمی هم از ابزارهای  یادگیری زبان که در کتاب « تیله های من» با آنها آشنا شدید بگویید؟

تیله اندازی « ابزاری برای جلوی چشم آوردن امتیازات و تشویق خود در مسیر صعود به قله یادگیری » هم خیلی لذت بخش است هرروزی که می گذرد با رعایت تعهدم به اجرای برنامه زبان، یک تیله جدید به بقیه تیله ها اضافه می کنم، کم کم که تعدادشان زیاد می شود و به ۵۰ تا می رسد برای خودم جایزه ای تعیین می کنم مثلا خودم را یک بستنی خوشمزه مهمان می کنم.

یک روز خاطره انگیز؟

صبح یک روز قشنگ، وقتی مدرکم به دستم رسید باورم شد که بله می شود، درست است که یادگیری زبان نیاز به تمرین و پشتکار زیاد دارد اما من از عهده اش برمی آیم.

کلام پایانی؟

باور کن اگر بخواهی و اراده کنی هیچ وقت دیر نیست، با روش درستی که جی۵ دارد فقط کافیست پشتکار داشته باشی.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


در تمام طول مسیر، جذب آن شده بودم!
اگر بخواهی و اراده کنی هیچ وقت دیر نیست!
 
سرکار خانم ناهید خدابنده، زبان آموز موفق جی۵ ای

ضرب المثلی است که می گوید: اگر حتی یک نفر قبل از شما در هر کجای دنیا توانسته باشد کاری را که می خواهد به انجام برساند پس دلیلی ندارد که شما نتوانید. سرکار خانم ناهید خدابنده دانشجوی دکترای مدیریت، قبلا همیشه عادت داشتند از اول بسم الله تا نون آخر یک کتاب را به روش سنتی بخوانند، دورانی بود که ضعف شدید زبان خیلی اذیتشان می کرد، بعد از قبولی در کنکور دکترا دیدند اگر فکری به حال زبان نکنند، یک جورهایی مایه آبروریزی است. ایشان که اخیرا موفق به گذراندن سطح  elementary )مقدماتی زبان)  و دریافت گواهینامه معتبر از موسسه آموزشی فرهنگی جی۵ شده اند، می گویند لحظه به لحظه این سفر برای من دلنشین بود هرروز  با کلی لغت و اصطلاح جدید آشنا می شدم هروقت فیلم یا بروشوری به زبان انگلیسی می دیدم یادم می افتاد که قبلا جی برگی از لغات آن  را خوانده ام، این برایم جالب بود مخصوصا در مورد ضرب المثل ها. اینکه می توانستم کلمات را کنار هم بچینم و در قالب جمله به کار ببرم حس فوق العاده ای بود.

تنظیم از: فیروزه جمشیدی

 

یک تلنگر مثبت؟

وقتی نوبت به مصاحبه دکترا رسید از من یک مدرک معتبر زبان انگلیسی می خواستند که نداشتم دیگر فکرش را نمی کردم قبول شوم اما دروس ضریب بالایی که در کنکور با درصد خوبی زده بودم به کمکم آمدند و در عین شگفتی من قبول شدم. از یک طرف حس خیلی خوبی بود از طرف دیگر خیلی به من برخورده بود که چرا سطح زبانم آنقدری خوب نبوده که بتوانم یک مدرک معتبر زبان ارائه بدهم. بعد از قبولی  حس مسئولیت بیشتری کردم باید زبان را جدی می گرفتم هم برای آزمون جامع دکترا و هم برای کل مقطع دکترا اگر به زبان تسلط نداشتم خیلی بد می شد.

تردیدی که به یقین بدل شد؟

اولش هنوز مردد بودم و نمی توانستم به جی۵ اعتماد کنم تا اینکه بالاخره تصمیم گرفتم حضورا به فروشگاه تهران بروم و اطلاعات کسب کنم. مسئول فروش خیلی خوش برخورد بود با توضیحات کاملی که داد گفتم برای امتحان کردن هم که شده بسته اول خودآموز SG5 را تهیه کنم حتی اگر نتیجه نگیرم باز هم ضرر نمی کنم، همزمان کار با بسته لغات ۵۰۴ واژه را هم شروع کردم. در تمام طول مسیر برگشت به خانه، جذب راهنمای خودآموز شده بودم به نظرم جالب بود بیشتر بازی به  نظر می آمد تا یادگیری زبان.

حس و حال این سفر؟

یک جورهایی برای من حس شیرین بازی کردن را داشت، مخصوصا وقتی خانه های جعبه پر می شدند و جی برگ ها را به خانه های بعدی منتقل می کردم خیلی برایم جالب بود.  بعد از اینکه بسته مقدماتی را تمام کردم دوستان پشتیبان اعلام کردند می توانم وارد سایت جی۵ شوم و آزمون پایان دوره را بدهم. این برای من خیلی ترسناک بود چون تا به حال در هیچ آزمون زبانی شرکت نکرده بودم، وقتی صفحه سایت باز شد و سوالات آزمون را دیدم هر سوال  به نظرم خیلی ساده می آمد با خودم می گفتم حتما بعدی سخت تر است با اینحال همه را جواب دادم و در پایان هم اعلام شد که قبول شده ام.

پیشرفت خود را چطور می بینید؟

چند هفته پیش یکی از اساتید مقاله ای تخصصی آوردند و اعلام کردند به عنوان پروژه کلاسی خلاصه اش را در کلاس ارائه دهیم. من دوره ارشد همیشه این مشکل را داشتم بارها پیش می آمد که استاد متنی به زبان انگلیسی می آورد و انتظار داشت ترجمه اش کنیم این خیلی برای من عذاب آور بود چون مجبور بودم بنشینم و کلمه به کلمه معنی لغات را از دیکشنری در بیاورم کاری که خیلی وقت گیر بود، اما این بار انگار اوضاع عوض شده بود مقاله را که جلویم گذاشتم هر خطی را که می خواندم شاید فقط یکی دو لغت بود که بلد نبودم آن هم لغات خیلی تخصصی، بقیه را بلد بودم حتی اگر شک می کردم و لغت نامه را چک می کردم باز هم می دیدم حدس من درست بوده این خیلی اعتماد به نفسم را بالا می برد، الان ترجمه کردن مقاله برایم لذت بخش شده، هم درست ترجمه می کنم و هم وقت کمتری صرف می کنم.

کمی هم از ابزارهای  یادگیری زبان که در کتاب « تیله های من» با آنها آشنا شدید بگویید؟

 دوربین شکار ده،ده،ده « ابزاری که به کمک آن اثرات تصمیم خود را در زمان حال، میان مدت و بلند مدت در معرض دید خود قرار می دهیم » خیلی برای من مهم بود و کمک می کرد هرچندوقت یکبار اهداف جدیدی را برای خودم تعیین کنم. قبولی در کنکور دکترا یک نمونه اش بود، بعد از آن هم  این هدف بزرگ و بزرگ تر شد و الان تمام تلاشم قبولی در آزمون جامع است. بعد از گذراندن چندترم در مقطع دکترا یک آزمون جامع از سرفصلهای مهم و دروس ارائه شده برگزار می شود  تنها با گرفتن نمره قبولی در این آزمون است که ما اجازه برداشت رساله دکترا را داریم. لازمه ی شرکت در این آزمون هم داشتن یک مدرک معتبر زبان مثل تافل است.  بلاخره این آزمون هم طی می شود مهم این است که  آیا من بعد از مقطع دکترا می توانم به راحتی به زبان انگلیسی مکالمه کنم، گلیم خودم را از آب بیرون بکشم و حرفی برای گفتم داشته باشم یا نه؟ هدف بلندمدت من در حال حاضر همین است که گفتم.

تیله اندازی « ابزاری برای جلوی چشم آوردن امتیازات و تشویق خود در مسیر صعود به قله یادگیری » هم خیلی لذت بخش است هرروزی که می گذرد با رعایت تعهدم به اجرای برنامه زبان، یک تیله جدید به بقیه تیله ها اضافه می کنم، کم کم که تعدادشان زیاد می شود و به ۵۰ تا می رسد برای خودم جایزه ای تعیین می کنم مثلا خودم را یک بستنی خوشمزه مهمان می کنم.

یک روز خاطره انگیز؟

صبح یک روز قشنگ، بسته ای از پست به دستم رسید احتمال می دادم از جی۵  باشد بسته را که باز کردم مدرکم را دیدم با آن قاب قشنگی که داشت، نوشته های روی آن و ….کم کم باورم شد که بله امکانش هست چون تا قبل از آن فکر می کردم دیگر از من گذشته، سنم بالا رفته، یادگیری زبان سخت تر شده اما وقتی مدرکم را در دست گرفتم باورم شد که بله می شود، می شود تا این مرحله بالا آمد و مراحل بعدی را هم طی کرد. درست است که یادگیری زبان نیاز به تمرین و پشتکار زیاد دارد اما من از عهده اش برمی آیم. مادرم هم موقع باز کردن بسته کنارم بود،تعجب کرده بود که چطور می شود بدون حاضر شدن سرکلاس، یک دوره زبان را گذراند و مدرک گرفت.

کلام پایانی؟

مصاحبه جی۵ ای ها را که در سایت می خواندم اکثرشان برای کنکور از این روش استفاده کرده بودند، چون من تازه در مقطع دکترا با این فکرافزار آشنا شده بودم فکر می کردم باید خیلی دیر شده باشد خیال می کردم حالا کی تا من نتیجه بگیرم و به زبان تسلط پیدا کنم، افسوس این را می خوردم که چرا زودتر با این روش آشنا نشدم، اما باور کن اگر بخواهی و اراده کنی هیچ وقت دیر نیست. با روش درستی که جی۵ دارد فقط کافیست پشتکار داشته باشی، در نهایت موفقیت از آن تو خواهد بود.

(8 votes, average: 488 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.