مریم طالع زاری

سرکار خانم مریم طالع زاری، زبان آموز موفق جی۵ ای

نقطه عطفی بود در زندگی تکراری من!
Remember, it’s up to you, and only you to design the life you want.
به خاطر بسپار همه چیز به خودت بستگی دارد و فقط تو هستی که می توانی زندگیت رو  همانگونه که می خواهی بسازی.

 سرکار خانم مریم طالع زاری می گوید: « من از وقتی فرزند دومم به دنیا آمد دچار افسردگی و اضطراب پس از زایمان شدم و به مدت ۱۰ سال دارو مصرف می کردم .بعد از دانشگاه، سالها از درس و کتاب فاصله گرفته بودم و درگیر کارهای خانه و بچه داری شده بودم با اینحال عشق به زبان همیشه در قلبم موج می زد، می خواستم شروع کنم اما هربار ترس از شکست من را به عقب می کشید تا اینکه بعد از مدت ها روش متفاوتی را تجربه کردم که من را از سالها دارو مصرف کردن نجات داد و من توانستم لذت واقعی زندگی را تجربه کنم.

شروع یک اتفاق بزرگ؟

آشنایی من با مجموعه جی۵ اتفاق بزرگی بود، از سال ۸۰ جی۵ را می شناختم همیشه اسمش را در مجلات می دیدم و می دانستم همه چیز از همین برگه های کوچک ( جی برگ) شروع می شود اما آن موقع اطلاعاتم فقط در همان حد بود.

 حسی که الان دارید؟

واقعا نمی دانم قبلا اینهمه وقت آزاد را چطور می گذراندم؟ چطور از خودم راضی بودم؟  الان انگار یک نظمی در زندگی من حاکم شده، هرچه سریع تر کارهای منزل را انجام می دهم تا به سراغ زبان خواندن بروم. اگر روزی به خاطر برنامه ای پیش بینی نشده زبان خواندن را کنار بگذارم احساس می کنم عقب افتاده ام ، از همین می شود فهمید که من واقعا عاشق جی۵ شده ام .

قدم به قدم پیشرفت در طول این مسیر؟

اوایل وقتی به فایل های صوتی گوش می دادم چیز زیادی متوجه نمی شدم، اما الان که نگاه می کنم می بینم مهارت )  Listening شنیداری) ام از قبل خیلی بهتر شده است.

چندوقت پیش پشتیبانم از من خواستند متنی به زبان انگلیسی از نحوه آشنایی با جی۵ آماده کنم، اولش خیلی ترسیدم گفتم من که هنوز به مرحله ای نرسیده ام که بتوانم احساسم را به زبان انگلیسی بیان کنم. فکرم خیلی درگیر این موضوع  شده بود، مشغول هرکاری که بودم کلمه به کلمه در ذهنم جمله می ساختم و هرجا که به نظرم جالب می آد اصطلاحاتی را که یاد گرفته بودم اضافه می کردم، همین هم خیلی عالی بود در حالی که تا پارسال حتی نمی توانستم یکی دو جمله به زبان انگلیسی صحبت کنم اما اینبار از پسش برآمدم.

کمی هم از ابزارهای یادگیری زبان که در کتاب ” تیله های من ” با آنها آشنا شدید بگویید؟

تیله اندازی”ابزاری برای جلوی چشم آوردن امتیازات و تشویق خود در مسیر صعود به قله یادگیری” واقعا برای من جالب بود چون یادم هست همیشه به ما می گفتند درس بخوانید تا بالاخره روزی کنکور قبول شوید، می گفتند درس بخوانید تا در آینده برای خودتان کسی شوید و….این اهداف که نتیجه آن در بلندمدت حاصل می شد خیلی اوقات ما را دلسرد می کرد می گفتیم  آخه حالا کو تا کنکور؟ حالا کو تا من سر کار بروم و … با پاداش های فوری که جی۵ می دهد آدم قدم به قدم برای رسیدن به هدفش انگیزه پیدا می کند.  

دلیل این اعتماد؟

یکی از دلایلی که من خیلی جی۵ را خیلی دوست دارم این است که نیازی به بیرون از خانه نرفتن ندارم، راحت در خانه می نشینم کارهای منزل را انجام می دهم به بچه هایم توجه می کنم و در عین حال کاری را که عاشقش هستم انجام می دهم، کاری برای دل خودم.

همراهانی که اخیرا به  شما پیوسته اند ؟

قبلا پسر کوچکم را به کلاس زبان می فرستادم مدتی رفت اما بعد دیگر علاقه ای نشان نداد، می دانستم اگر اصرار کنم و با فشار پسرم را به کلاس بفرستم برای همیشه از زبان فراری می شود به همین خاطر در خانه به او زبان یاد دادم. بازخورد خوبی داشت، اخیرا دبیر زبان پسرم در مدرسه او را به خاطر پیشرفت فوق العاده ای که در این مدت داشته مورد تشویق قرار داده . 

اولین ایستگاه موفقیت؟

چندروز به اتمام بسته مانده بود که یک پیامک تبریک از طرف مجموعه جی۵ برایم ارسال شد از اینکه توانسته بودم تا این مرحله پیش بیایم از من تشکر شده بود، خیلی برایم حس شیرینی بود یادگیری با جی۵ برای من تبدیل شده بود به هدفی بزرگ.

یک روز کاملا متفاوت؟

روزی که از موسسه برای ارسال مدرک با من تماس گرفتند اولش خیلی سرحال نبودم چیزهایی که قبلا در زندگی به من حس خوبی می دادند کمی تکراری شده بودند و من منتظر یک اتفاق تازه تر بودم، وقتی مدرک به دستم رسید می توانم بگویم بعد از مدت ها حس متفاوتی را تجربه کردم، این مدرک نقطه عطفی بود در زندگی تکراری من. نوشته ای که آقای مالکی برای من  گذاشته بودند واقعا انگیزه بخش بود همان شب همه در خانه پدری جمع بودند ما هم به آنجا رفتیم و  من خوشحالی ام را به تمام اعضای خانواده منتقل کردم.

پیامی برای خانم های خانه دار؟

خیلی ها می گفتند چه حوصله ای داری ؟ چرا فلان مهمانی را نیامدی؟ و … قشنگ ترین حرفی که توانستم به آنها بگویم این بود که امسال متفاوت ترین و بهترین سال در طول زندگی من بوده، خانم های خانه دار گاهی آنقدر درگیر کارهای خانه داری می شوند که وقتی برای خودشان ندارند، من می گویم همه این کارها در جای خود مثبت  هستند اما چقدر بهتر می شود اگر کاری را که خودت دوست داری انجام بدهی، یادگیری زبان  چیزی بود که من برای دل خودم شروع کردم.

پیامی برای نوسفران عزیز؟

در طی این یکسال زبان خواندن من با SG5 نه تنها ذره ای خدشه به زندگی ام وارد نکرده، برعکس یک نظمی در زندگی من حاکم شده که تا به حال تجربه نکرده بودم حتی بیشتر از قبل به انجام وظایفم می رسم.این مجموعه آنقدر کامل است که حتی اگر شما هیچ چیز از زبان ندانید باز هم از رجوع به کتاب های خودآموز و یا کلاس زبان رفتن بی نیاز خواهید شد.

کلام پایانی؟

خودتان را دست کم نگیرید، بزرگ فکر کنید، آهسته اما پیوسته قدم بردارید.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


می گفتند: قدر لحظاتتان را بدانید، زندگی فقط یکبار تکرار می شود!
فکرم خیلی درگیر این موضوع  شده بود اما از پسش برآمدم!
می پرسید: آخه برای چه صبح تا شب زبان می خوانی؟
همان چیزی بود که من همیشه به دنبالش بودم!
نقطه عطفی بود در زندگی تکراری من!

 سرکار خانم مریم طالع زاری اخیرا موفق به گذراندن سطح ) elementaryمقدماتی زبان)  و دریافت گواهینامه معتبر از موسسه آموزشی فرهنگی جی۵ شده است. او می گوید: « من از وقتی فرزند دومم به دنیا آمد دچار افسردگی و اضطراب پس از زایمان شدم و به مدت ۱۰ سال دارو مصرف می کردم .بعد از دانشگاه، سالها از درس و کتاب فاصله گرفته بودم و درگیر کارهای خانه و بچه داری شده بودم با اینحال عشق به زبان همیشه در قلبم موج می زد، می خواستم شروع کنم اما ترس از شکست من را به عقب می کشید خیلی با خودم کلنجار رفتم تا اینکه بالاخره با دیدن یکی از برنامه های آقای مالکی تصمیم خودم را گرفتم، گفتم ارزش ریسک کردن را دارد اگر دوست داشتم ادامه می دهم و اگر نه باز هم چیزی را از دست نمی دهم، حداقلش یک عمر با خودم نمی گویم که ای کاش شروع کرده بودم. بعد از مدت ها روش متفاوتی را تجربه کردم که من را از سالها دارو مصرف کردن نجات داد و من توانستم لذت واقعی زندگی را تجربه کنم. من مریم طالع زاری تمام عصرهای رنگی رنگی و عاشقانه پاییزی، تمام عصرهای سرد و دنج زمستانی، تمام عصرهای طرب انگیز و بهشتی بهاری و تمام عصرهای گرم و دل انگیز تابستانی را با جی۵ گذراندم، پس شکی نیست که من موفق هستم.»

تنظیم از: فیروزه جمشیدی

 

 

تیپ شخصیتی شما؟

تست سیب شخصیت  که در سایت جی۵ با آن آشنا شدم یکی از دقیق ترین تست هایی بود که تا به حال دیده بودم. رنگ سیب شخصیت من سبز بود واقعا هم آدمی هستم که همیشه سخت تصمیم می گیرم اما تا آخرش پای قولی که به خودم داده ام  می ایستم، خیلی برایم جالب بود که مجموعه جی۵  اول از همه روحیه افراد را در نظر می گیرد و دقیقا می داند قرار است با چه نوع شخصیت هایی کار کند.

از عشقی که به یادگیری زبان دارید بگویید؟

رشته تحصیلی من در دانشگاه تاریخ بود اما آنقدر به زبان علاقه مند و پیگیر بودم که همیشه استاد زبان عمومی از من می خواست ترجمه هایم را در کلاس بخوانم و بقیه بچه ها بنویسند. همیشه دوست داشتم در خانه یک دیکشنری داشته باشم به همین خاطر یکی خریده بودم و هروقت کاتالوگ یا متنی به زبان انگلیسی می دیدم سریع دیکشنری ام را می آوردم و برای خودم معنی می کردم خلاصه هرچیزی که با زبان در ارتباط بود را دوست داشتم  در کنارش خیلی برایم مهم بود انگلیسی را با خط زیبا بنویسم و خیلی تمرین می کردم،آنقدر زیبا می نوشتم که هرکس خطم را می دید فکر می کرد من سالهاست که زبان می خوانم.

کمی قبل از شروع این سفر؟

گاهی اوقات واقعا از دست خودم ناراحت می شدم اینکه صبح تا شب وقتمان را پای اینترنت، تلفن، تماشای تلویزیون و…. بگذارنیم در حالی که خداوند هریک از ما را برای به انجام رساندن هدفی آفریده به نظر من کفر است، خیلی از کسانی که سنی از آنها گذشته همیشه می گویند قدر لحظاتتان را بدانید زندگی فقط یکبار تکرار می شود.

شروع یک اتفاق بزرگ؟

قبلا هرکسی را می دیدم که به کلاس زبان می رود خیلی تشویقش می کردم می گفتم هم برای خودت و هم برای آینده بچه هایت خیلی خوب است، اما در کمال تعجب بعد از مدتی می دیدم کلاس رفتن را رها می کنند یا از نحوه آموزش راضی نبودند و یا می گفتند ترم ها خیلی کند پیش می روند. در این بین آشنایی من با مجموعه جی۵ اتفاق بزرگی بود، از سال ۸۰ جی۵ را می شناختم همیشه اسمش را در مجلات می دیدم و می دانستم همه چیز از همین برگه های کوچک ( جی برگ) شروع می شود اما آن موقع اطلاعاتم فقط در همان حد بود.

 حسی که الان دارید؟

شروع کار با بسته های زبان SG5 اولش برایم جنبه سرگرمی داشت اما بعد از مدتی تبدیل به بخش مهمی از زندگی من شد، طوریکه حتی به پشتیبانم گفتم واقعا نمی دانم قبلا اینهمه وقت آزاد را چطور می گذراندم؟ چطور از خودم راضی بودم؟  الان انگار یک نظمی در زندگی من حاکم شده، هرچه سریع تر کارهای منزل را انجام می دهم تا به سراغ زبان خواندن بروم. اگر روزی به خاطر برنامه ای پیش بینی نشده زبان خواندن را کنار بگذارم احساس می کنم عقب افتاده ام و دیگر رو به جلو نیستم، از همین می شود فهمید که من واقعا عاشق جی۵ شده ام خودم را مدیون این روش و آقای مالکی نژاد می دانم.

بهترین خاطره از این سفر؟

من از وقتی فرزند دومم به دنیا آمد دچار افسردگی و اضطراب پس از زایمان شدم و به مدت ۱۰ سال دارو مصرف می کردم هروقت خسته می شدم و داروها را کنار می گذاشتم زیاد نمی کشید که با شدت بیشتری به سراغشان می رفتم و با عوارض بدی که داروها داشتند ضرر پشت ضرر….تا اینکه سال گذشته همزمان با ورود جی۵ به زندگی من، برای همیشه مصرف دارو را کنار گذاشتم. ذهنم به جای افکار منفی و بیهوده، درگیر دغدغه های مثبتی بود که من را به جلو می بردند اینکه امروز چقدر زبان خوانده ام و نسبت به روزهای قبل چقدر پیشرفت داشته ام،  همه تاثیرات عمیقی که این روش در زندگی من گذاشت یک طرف و این هم یک طرف.

قدم به قدم پیشرفت در طول این مسیر؟

قبلا فکر می کردم گرامر خیلی باید سخت باشد اما برعکس خیلی راحت بود، هرچقدر با این روش جلوتر رفتم بیشتر به اهمیت listening پی بردم شاید اوایل وقتی به فایل های صوتی گوش می دادم چیز زیادی متوجه نمی شدم وقت و انرژی زیادی از من می گرفتند، اما الان که نگاه می کنم می بینم این مهارتم از قبل خیلی بهتر شده است.

چندوقت پیش پشتیبانم پیشنهاد جالبی به من دادند و از من خواستند متنی به زبان انگلیسی از نحوه آشنایی با جی۵ آماده کنم، اولش خیلی ترسیدم گفتم من که هنوز به مرحله ای نرسیده ام که بتوانم احساسم را به زبان انگلیسی بیان کنم. فکرم خیلی درگیر این موضوع  شده بود موقع آشپزی، تماشای تلویزیون، مشغول هرکاری که بودم کلمه به کلمه در ذهنم جمله می ساختم و هرجا که به نظرم جالب می آد اصطلاحاتی را که یاد گرفته بودم اضافه می کردم، همین هم خیلی عالی بود در حالی که تا پارسال حتی نمی توانستم یکی دو جمله به زبان انگلیسی صحبت کنم اما اینبار از پسش برآمدم.

به توصیه پشتیبانم سعی کردم کتاب داستانی که در این بسته ها بود را برای خودم خلاصه و صدایم را ضبط کنم، آنجا بود که متوجه شدم این همه علاقه و تمرین بالاخره نتیجه می دهد، حتی همسرم هم تایید می کرد که تلفط و لهجه ام از قبل خیلی بهتر شده. بالاخره بعد از چندماه این احساس را پیدا کردم که این روش واقعا برای من نتیجه داده، خودم هم سورپرایز شده بودم . گاهی موقع تماشای تلویزیون جملات فارسی که می شنوم را برای خودم به انگلیسی ترجمه می کنم و این خیلی به انگلیسی صحبت کردنم کمک می کند.

کمی هم از ابزارهای یادگیری زبان که در کتاب ” تیله های من ” با آنها آشنا شدید بگویید؟

چک لیست « ابزاری برای مواظبت و در مسیر ماندن تا رسیدن به هدف» خیلی در زندگی من تاثیر مثبت داشته، هرروز جلوی کارهایی که انجام می دادم تیک می زدم و خیلی اوقات جملات مثبتی که بالای چک لیست نوشته شده بود و از خواندشان انرژی می گرفتم را حفظ می کردم. تیله اندازی”ابزاری برای جلوی چشم آوردن امتیازات و تشویق خود در مسیر صعود به قله یادگیری” هم واقعا برای من جالب بود چون یادم هست همیشه به ما می گفتند درس بخوانید تا بالاخره روزی کنکور قبول شوید، می گفتند درس بخوانید تا در آینده برای خودتان کسی شوید و….این اهداف که نتیجه آن در بلندمدت حاصل می شد خیلی اوقات ما را دلسرد می کرد می گفتیم  آخه حالا کو تا کنکور؟ حالا کو تا من سر کار بروم و … با پاداش های فوری که جی۵ می دهد آدم قدم به قدم برای رسیدن به هدفش انگیزه پیدا می کند.  

دلیل این اعتماد؟

اگر به چیزی علاقه دارید  حتما به دنبال آن بروید یکی از دلایلی که من خیلی جی۵ را خیلی دوست دارم این است که نیازی به بیرون از خانه نرفتن ندارم، راحت در خانه می نشینم کارهای منزل را انجام می دهم به بچه هایم توجه می کنم و در عین حال کاری را که عاشقش هستم انجام می دهم، کاری برای دل خودم.شاید اوایل که مصاحبه ها را می خواندم جعبه جادویی جی۵ برای من معنی خاصی نداشت، اما بعد از کار با آن دیدم که نه! واقعا با این روش می شود از تمام لحظات از انتظار در مطب دکتر گرفته تا تماشای تلویزیون و حتی مسافرت استفاده مفید کرد.

همراهانی که اخیرا به  شما پیوسته اند ؟

پسر کوچکم اغلب از من می پرسید مامان آخه برای چه صبح تا شب زبان می خوانی؟ حالا ما بچه هستیم باید درس بخوانیم، بزرگ بشویم، به دانشگاه برویم و به سرکار و … تو دیگه چرا؟ گفتم اینکه همیشه در حال یادگیری باشی حتی وقتی خیلی پیر و مسن هستی باز هم حس خیلی قشنگی است. حالا هروقت جی برگ های زبانم را دورم می چینم و شروع می کنم به خواندن، هردو پسرم هم کتاب هایشان را می آورند آنها هم کنار من می نشینند و سه تایی با هم مشغول خواندن می شویم،

قبلا پسر کوچکم را به کلاس زبان می فرستادم مدتی رفت اما بعد دیگر علاقه ای نشان نداد، می دانستم اگر اصرار کنم و با فشار پسرم را به کلاس بفرستم برای همیشه از زبان فراری می شود و نمی توانم او را برای آینده کنم به همین خاطر در خانه به او زبان یاد دادم. بازخورد خوبی داشت، اخیرا دبیر زبان پسرم در مدرسه او را به خاطر پیشرفت فوق العاده ای که در این مدت داشته مورد تشویق قرار داده . 

اولین ایستگاه موفقیت؟

هرچقدر با این بسته جلوتر می رفتم بیشتر حس می کردم همان چیزی است که من همیشه به دنبالش بودم، فقط با خودم می گفتم ای کاش در پایان هردوره آزمونی بود تا نقاط ضعف و قوت خودم را پیدا می کردم  چندروز به اتمام بسته مانده بود که یک پیامک تبریک از طرف مجموعه جی۵ برایم ارسال شد از اینکه توانسته بودم تا این مرحله پیش بیایم از من تشکر شده بود، خیلی برایم حس شیرینی بود یادگیری با جی۵ برای من تبدیل شده بود به هدفی بزرگ. هنوز مدتی نگذشته بود پشتیبانم خبر دادند که می توانم در سایت جی۵ یک آزمون آنلاین زبان بدهم، خیلی خوشحال شدم، با آمادگی کامل وارد سایت شدم و آزمون را با موفقیت دادم.

یک روز کاملا متفاوت؟

روزی که از موسسه برای ارسال مدرک با من تماس گرفتند اولش خیلی سرحال نبودم چیزهایی که قبلا در زندگی به من حس خوبی می دادند کمی تکراری شده بودند و من منتظر یک اتفاق تازه تر بودم، وقتی مدرک به دستم رسید می توانم بگویم بعد از مدت ها حس متفاوتی را تجربه کردم، این مدرک نقطه عطفی بود در زندگی تکراری من. نوشته ای که آقای مالکی برای من  گذاشته بودند واقعا انگیزه بخش بود همان شب همه در خانه پدری جمع بودند ما هم به آنجا رفتیم و  من خوشحالی ام را به تمام اعضای خانواده منتقل کردم.

پیامی برای خانم های خانه دار؟

خیلی ها می گفتند چه حوصله ای داری ؟ چرا فلان مهمانی را نیامدی؟ و … قشنگ ترین حرفی که توانستم به آنها بگویم این بود که امسال متفاوت ترین و بهترین سال در طول زندگی من بوده، خانم های خانه دار یک زندگی را مدیریت می کنند اما گاهی آنقدر درگیر کارهای خانه داری می شوند که وقتی برای خودشان ندارند، من می گویم همه این کارها در جای خود مثبت  هستند اما چقدر بهتر می شود اگر کاری را که خودت دوست داری انجام بدهی، یادگیری زبان  چیزی بود که من برای دل خودم شروع کردم.

شاید یکی از مشکلات امروز شهرنشینی و زندگی در آپارتمان های کوچک این است که خانم های خانه دار تحرک کمتر و خواب نامنظمی دارند فقط می توانم بگویم من از مصرف قرص های خواب نجات پیدا کردم، حالا وقتی سرم را روی بالش می گذارم بدون فکر و خیالهای بیهوده راحت و آسوده به خواب می روم.  گاهی بعضی شب ها آنقدر سرگرم زبان خواندن می شوم که همسرم با تعجب می گوید: مگه فردا کنکور داری که اینطوری با شدت درس می خوانی؟

پیامی برای نوسفران عزیز؟

هرگز چشم از هدفتان برندارید تا موانع و سختی ها دلسردتان نکنند. شکی نیست اگر روزانه چند دقیقه را به یادگیری یک زبان خارجی اختصاص بدهیم به مرور تاثیرش را در تمام ابعاد فکری و شخصیتی خود شاهد خواهیم بود. در طی این یکسال زبان خواندن من با SG5 نه تنها ذره ای خدشه به زندگی ام وارد نکرده، برعکس یک نظمی در زندگی من حاکم شده که تا به حال تجربه نکرده بودم حتی بیشتر از قبل به انجام وظایفم می رسم.این مجموعه آنقدر کامل است که حتی اگر شما هیچ چیز از زبان ندانید باز هم از رجوع به کتاب های خودآموز و یا کلاس زبان رفتن بی نیاز خواهید شد.

کلام پایانی؟

خودتان را دست کم نگیرید، بزرگ فکر کنید، آهسته اما پیوسته قدم بردارید.

(12 votes, average: 450 out of 5)
Loading...

Comments 2

 1. آفرین بر شما مریم بانو
  یادگیری نباید تنها برا کسانی باشه که میخوان کار رسمی داشته باشن. یادگیری برا هر کسی که میخواد سلولهای مغزش جوان بمانند و در این جهان پیشرونده از پیشروی باز نمونه؛ لازمه.
  امیدوارم شما از همین مهارتی که در زبان به دست آوردید بتونید در آینده استفاده کنید.
  امروزه دورکاری هم داره رفته رفته شکل میگیره. کسی با داشتن یه رایانه و شبکه در خانه میتونه مثلا کارهای ترجمه رو انجام بده و درآمد در بیاره و حتی آموزش بده . در سفرهای خارجی هم میتونه کمک بزرگی باشه.
  به راه قشنگتون ادامه بدید.
  برقرار باشید

  1. سلام دوست عزیز.
   ممنون از پیام پر مهر و انرژیتون. بله واقعا این روزها یادگیری زبان یکی از نیازهای اصلی است که هر شخصی باید به حد تسلطی برسد.
   ما منتظر خبرهای خوب از موفقیت خود شما دوست عزیز هم هستیم.
   موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.