مریم توکلی

سرکار خانم مریم توکلی، موفق به دریافت مدرکElementary (مقدماتی) زبان از موسسه آموزشی فرهنگی جی۵

خیلی یک دفعه اما درست مثل دوست وارد خانه ما شدند!

خیلی هایمان در رویاهایمان خودمان را بهترین تصور می کنیم اما تا به خود می آییم می بینیم بیدار شده ایم و همه آنهایی که در تمام آن مدت بیدار بوده اند و حتی رویاهایشان به شیرینی رویاهای ما نبوده، جلوتر از ما شاد و خندان در حال قدم زدن هستند. خیلی ها رویاپردازی می کنند ممکن است چیزهای زیادی را هم بخواهند اما تا قدم در مسیری درست و اطمینان بخش نگذارند در همان نقطه ای که بودند درجا می زنند آنچه بسان برق می گذرد زمان است خود می مانند و رویاهایی همیشگی که به آنها رنگ واقعیت نبخشیده اند. مریم توکلی خودش هم یقین دارد آنقدر آدم مصممی است که اگر تصمیمی را بگیرد تا به آن نرسد دست بردار نیست. او کارشناسی مدیریت بازرگانی دارد و یکسال است که فارغ التحصیل شده است. می گوید:« در تمام ۴ سال دوران کارشناسی راههای مختلفی را برای یادگیری زبان امتحان کرده بودم اما هیچ یک انگیزه ای در من ایجاد نمی کرد.نمی توانستم به آموزشگاه زبان بروم، دانشجوی شهرستان بودم و مدام در رفت و آمد به خانه. سه ماه تابستان به خانه برمی گشتم و ۹ ماه دیگر را هم در خوابگاه می گذراندم، اگر می خواستم کلاس زبان بروم مجبور می شدم مدام آموزشگاه زبانم را عوض کنم. گذشته از آن خودم هم آدمی نبودم که وقت و پولم را برای رفت و آمد و هزینه های کلاس زبان صرف کنم.این کلافگی ها ادامه داشت تا اینکه با بسته های خودآموز زبان SG5آشنا شدم. در برابر تمام مشکلاتی که آن زمان پیش روی من بود یک آدم تازه فارغ التحصیل شده،بیکار، با وضعیت مالی تقریبا داغان، من دیگر باید یک تصمیم جدی می گرفتم». جالب است بدانید آنچه که اتخاذ این تصمیم مهم، تاکنون برای ایشان به دنبال داشته موفقیت در گذراندن سطحElementary )مقدماتی زبان( و دریافت گواهینامه معتبر از موسسه آموزشی فرهنگی جی۵ بوده است. شایان ذکر است ایشان طی سفر ۶ ماهه ای که با این خودآموزها داشته اند آنقدر به یادگیری زبان انگلیسی علاقه مند شده که حتی تصمیم گرفته اند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته را انتخاب کنند

کمی درباره خودتان و دورانی بگویید که با جی۵ آشنا شدید؟

من ساکن کرمانشاه و فارغ التحصیل مدیریت بازرگانی هستم قبلا بارها اسم جی۵ به گوشم خورده بود و حتی خواهر بزرگترم زمان کنکور به اصرار دوستانش کم و بیش از این روش استفاده کرده بود، اما  تنها این را می دانستم که  باید روزانه براش وقت گذاشت. من قبلا برای یادگیری زبان، راههای مختلفی را امتحان کرده بودم از آموزشگاه گرفته تا کتابهای خودآموزی که از کتابخانه می گرفتم هیچ کدام من را مصمم نمی کرد، هرکدام ساز خودشان را می زدند، هردفعه تلاشم بی نتیجه می ماند و کار را رها می کردم.

خوب چه شد که تصمیم گرفتید جی۵ را تهیه کنید؟

یک روز که مجله سلامت را ورق می زدم به آگهی جی۵ برخوردم. در این آگهی خیلی محکم، با اراده و مقتدرانه گفته شده بود”  یک قول از ما و یک قول از شما “ ادعای جی۵ این بود که در تمام زمینه ها مخصوصا یادگیری زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته، یادگیری مان را متحول می کند و این ادعای کمی نبود. در هر حال، من دیگر چشمم ترسیده بود، نمی خواستم این هم مثل روشهای دیگر باشد و مدام مجله را زیر و رو می کردم. یکی از جی۵ های موفق،سرکار خانم نگار باغانی که از کارشناسی تا کارشناسی ارشد زبان را با جی۵ همراه بودند در یکی از مصاحبه ها عنوان کرده بودند که هیچ روشی به اندازه جی۵ اینقدر فوری پاداش نمی دهد، این شد که اینکه بلاخره تصمیمم را گرفتم گوشی را برداشتم و با فروشگاه تماس گرفتم.

خوب، آن زمان شرایط شما چطور بود؟

در برابر همه چیزهایی که پیش روی من بود، یک آدم بیکار، تازه فارغ التحصیل شده، با وضعیت مالی داغان، مشکلات مختلف و …..در این گیر و دار، من یک تصمیم جدی گرفته بود و آن تهیه خودآموز SG5 بود. در کنار همه اینها وقتی بسته اول این خودآموز از راه رسید درست مثل این بود که یک دوست وارد خانه ما شد، خیلی زود به این روش وابسته شدم. هرچند کمی دیرتر و حدودا ۶ ماه طول کشید که بسته اول را تمام کنم اما به مرور سرعتم بالاتر رفت و مشکلات زندگی ام کمرنگ تر شد. اینطور توصیفش می کنم  روشی خردمندانه و مبتکرانه که حداقل باعث می شود من ۵ سال آینده دریایی از اطلاعات داشته باشم و این واقعا جای قدردانی دارد چه خوب که امروز فرصت آن هم پیش آمد تا من از آقای مالکی نژاد و مجموعه همکاران جی۵ نهایت سپاس را داشته باشم، به این خاطر که این روش توانسته راهی را پیش روی من بگذارد که به کمک آن برای چندسال آینده ام دانش زبانی ام را ذخیره داشته باشم.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


اینبار دیگر  واقعا چشمم ترسیده بود….!
خیلی یک دفعه اما درست مثل یک دوست وارد خانه ما شد!
سرکار خانم مریم توکلی، موفق به دریافت مدرکElementary  (مقدماتی) زبان از موسسه آموزشی فرهنگی جی۵

خیلی هایمان در رویاهایمان خودمان را بهترین تصور می کنیم اما تا به خود می آییم می بینیم بیدار شده ایم و همه آنهایی که در تمام آن مدت بیدار بوده اند و حتی رویاهایشان به شیرینی رویاهای ما نبوده، جلوتر از ما شاد و خندان در حال قدم زدن هستند. خیلی ها رویاپردازی می کنند، ممکن است چیزهای زیادی را هم بخواهند اما تا قدم در مسیری درست و اطمینان بخش نگذارند در همان نقطه ای که بودند درجا می زنند، آنچه بسان برق می گذرد زمان است خود می مانند و رویاهایی همیشگی که به آنها رنگ واقعیت نبخشیده اند.مریم توکلی خودش هم یقین دارد آنقدر آدم مصممی است که اگر تصمیمی را بگیرد تا آن را عملی نکند دست بردار نیست. او کارشناسی مدیریت بازرگانی دارد و یکسال است که فارغ التحصیل شده است. می گوید:« در تمام ۴ سال دوران کارشناسی، راههای مختلفی را برای یادگیری زبان امتحان کرده بودم اما هیچ یک انگیزه ای در من ایجاد نمی کرد.نمی توانستم به آموزشگاه زبان بروم ، دانشجوی شهرستان بودم و مدام در رفت و آمد به خانه. سه ماه تابستان به خانه برمی گشتم و ۹ ماه دیگر را هم در خوابگاه بودم اگر می خواستم به کلاس زبان بروم مجبور می شدم مدام آموزشگاه زبانم را عوض کنم. گذشته از آن، خودم هم آدمی نبودم که وقت و پولم را برای رفت و آمد و هزینه های کلاس صرف کنم، این کلافگی ها ادامه داشت تا اینکه با بسته های خودآموز زبان  SG5آشنا شدم. در برابر تمام مشکلاتی که آن زمان پیش روی من بود، یک آدم تازه فارغ التحصیل شده، بیکار، با وضعیت مالی تقریبا داغان من باید یک تصمیم جدی می گرفتم». جالب است بدانید گرفتن این تصمیم مهم، تاکنون برای ایشان موفقیت در گذراندن سطحElementary  )مقدماتی زبان(  و دریافت گواهینامه معتبر از موسسه آموزشی فرهنگی جی۵ را به همراه داشته است. شایان ذکر است، خانم توکلی طی سفر ۶ ماهه  یادگیری  که با این خودآموزها داشته اند آنقدر به یادگیری زبان انگلیسی علاقه مند شده اند که حتی تصمیم دارند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، این رشته را انتخاب کنند.

تنظیم از: فیروزه جمشیدی

 

طی این ۶ ماه سفر چه حس و حالی را تجربه کردید؟

برای همه ما هرروز اتفاقاتی می افتد، چه خوشحال کننده و چه ناراحت کننده به هر طریق زمان ما دارد می گذرد، این خیلی خوب است که من ۶ ماه دیگر وقتی به عقب نگاه می کنم ببینم تمام وقتهای مرده ام را جمع کرده ام درست مثل اینکه هرروز یک سکه پس انداز کرده باشم و به مرور به یک سرمایه بزرگ برسم، قطره قطره این اطلاعات روی هم جمع می شود، خزانه لغاتم دائما در حال بالا رفتن است، دانش زبانی ام انسجام پیدا کرده و چیزهای تازه ای را یاد گرفته ام.می توانم ادعا کنم دوران دبیرستان تا دانشگاه، همیشه جزء شاگردان ممتاز بودم اما آموزش زبان تنها در حد همان چیزهایی بود که سر کلاس درس ارائه می شد، من به سهم خودم تلاشم را می کردم اما اطلاعاتم پراکنده بود،الان بعد از استفاده از این روش حداقلش این است که بتوانم این  اطلاعاتم را از حالت راکد به مرحله عمل در بیاورم.

خوب،کمی هم درباره ابزارهایی بگویید که طی این مسیر همراهتان بودند؟

دوربین شکاری ده،ده،ده واقعا برای من جالب بود(ابزاری که به کمک آن اثرات تصمیم خود را در زمان حال،میان مدت و بلند مدت در معرض دید خود قرار می دهیم)اولش فکر می کردم یک سی دی روانشناسی است اما بعد که کتاب ” تیله های من” را خواندم، دیدم ابزاری است که به شما کمک می کند همیشه و در هر شرایطی امیدوار بمانید و دور دست ها را واقع بینانه تر ببینید. این ابزار نه تنها در یادگیری، حتی در تمام مسائل زندگی کاربرد دارد گاهی در زندگی اوضاع برخلاف میل آدم و طوری رقم می خورد که انتظارش را نداریم؛ من این راه را انتخاب کردم چون تجربه شخصی من می گفت رفتن به آموزشگاه و یادگیری دسته جمعی خیلی خوب است اما شاید نهایتا سه جلسه در هفته و در حد همان سه جلسه مطلب یاد بگیری در حالی که من در این خودآموزها  استمرار و تمرین روزانه  زبان را شاهد بودم. ابزار ده ، ده،ده کمکم کرد دست از بهانه آوردن، اینکه مشکلاتم زیاد است،وضعیت مالی ام ایده آل نیست،کمبود وقت دارم و …..بردارم و واقع بینانه تر به اوضاع نگاه کنم.

آنچه در طول این سفر به دست آوردید؟

الان نسبت به)Speaking مهارت گفتاری) ام احساس بهتری دارم شاید قبلا اعتماد چندانی به صحبتهایی که می کردم نداشتم، خیالم از خودم راحت نبود اما حالا اطلاعات گرامری و دایره لغاتم خیلی پیشرفت کرده است، حس اقتدار و تسلط دارم طوریکه وقتی کارشناس زبان از مجموعه جی۵ با من تماس گرفت و راجع به  آزمون زبان در پایان این دوره صحبت کرد خیلی ذوق کردم، واقعا برایم مهم بود بدانم زبانم تا چه حدی پیشرفت کرده است.

یک روز غافلگیر کننده؟

یک روز بسته ای از پست به در خانه آمد از شکلش اینطور برداشت کردم که باید برای پدرم باشد  چون شبیه بسته هایی بود که همیشه برای پدرم ارسال می شد از طرف دیگر همیشه بسته هایی که از طرف جی۵ می آمد خیلی بزرگ بود به همین خاطر گذاشتمش روی میز اما چند دقیقه بعد وقتی خوب دقت کردم اسم خودم را روی آن دیدم مطمئن شدم که این همان مدرکی است که بعد از موفقیت در آزمون برای ما جی۵ ای ها ارسال می شود امضای آقای مالکی را که روی مدرکم دیدم حس غرور کردم حسی که انگار قله را فتح کرده باشی خواهرم هم آن لحظه کنارم بود خیلی خوشحال شد انگار چند ماه آینده را هم می دید رو به من کرد و گفت، پس از همین الان برو و روی میز اتاقت برای ۴ تا مدرک بعدی که قرارست باز هم با خودآموزهای SG5 بگیری جا باز کن. من هم با افتخار گفتم،پس باید بگردم و یک جای خوب پیدا کنم.

یک اتفاق شیرین؟

یادم هست اوایل کار با این خودآموزها، یکبار همراه خانواده مشغول تماشای یک سریال ایرانی بودیم و نقش اصلی آن در کنار همه حرفهایی که با کاراکترهای دیگر سریال می زد مدام کلمات و عبارات انگلیسی را به کار می برد، خیلی هیجان انگیز بود با اینکه هیچ کس متوجه نمی شد خیلی از آن عبارات برای من آشنا بودند، سریع معنی شان را به هرکس که کنارم نشسته بود می گفتم و همه تحسینم می کردند.

پارسال چه فکرش را می کردید و امسال چه شد؟

من همیشه این ایده را داشتم که در کنار زبان مادری، یک زبان دیگر را هم یاد بگیرم. پارسال در موقعیتی بودم که اصلا فکرش را نمی کردم قرار باشد بعد از اتمام دوره کارشناسی دوباره تبدیل به آدمی شوم که همه اش در حال درس خواندن است، اما امروز دوباره هدفمند بودن به سراغم آمده و حتی از قبل هم مصمم تر شده ام. من بعد از امتحان کردن این همه روش، بالاخره موفق شدم به آرزویم که یادگیری یک زبان دوم بود جامه عمل بپوشانم.

قدم بعدی شما چه خواهد بود؟

چیزی که من را به این مسیر کشاند اولش فقط علاقه شخصی ام به یادگیری زبان بود اما الان بعد از ۶ ماه استفاده از این خودآموزها احساس می کنم مسیر جدیدی به رویم باز شده، طوریکه حتی  تصمیم جدی ام را گرفته ام برای مقطع ارشد رشته زبان انگلیسی را انتخاب کنم.

کلام پایانی؟

در پایان صحبت هایم باز هم از آقای مالکی نژاد نهایت سپاس را دارم چرا که ایشان با این ابتکار خلاقانه به من ماهیگیری یاد دادند نه فقط ماهی گرفتن،در کنارش از تمام کارشناسان زبان و مشاوران جی۵ که در این راه شبانه روز زحمت می کشند سپاسگزارم.

(8 votes, average: 438 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.