آقای محمد جعفری جی پنجی موفق کارشناسی ارشد مهندسی عمران

با جی۵ کنکور را در خانه تجربه کنید!
آقای محمد جعفری، رتبه ۶۹ کارشناسی ارشد مهندسی عمران
گرایش مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه امیر کبیر

با جی۵ کنکور را در خانه تجربه کنید!

آقای محمد جعفری، رتبه ۶۹ کارشناسی ارشد مهندسی عمران
گرایش مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه امیر کبیر

جی۵ و کنکور ارشد؟

من دوبار کنکور ارشد را تجربه کردم بار اول رتبه ۵۹۰ رشته عمران یک دانشگاه دولتی را به دست آوردم اما بعد از یکسال به دلایل مختلف تصمیم گرفتم انصراف بدهم و دوباره برای کنکور ارشد درس بخوانم.

نتیجه؟

این بار با کسب رتبه ۶۹ کارشناسی ارشد مهندسی عمران موفق شدم در گرایش مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه امیرکبیر پذیرفته شوم. جالب اینکه در رشته شناور “مدیریت سوانح طبیعی” هم کنکور داده بودم و رتبه ام ۴ شده بود ولی انتخاب رشته نکردم.

اولین تاثیر شگرف جی۵؟

اولین تاثیر جی۵ را در درس زبان شاهد بودم، من که قبلا این همه با حفظ کردن لغات مشکل داشتم بعد از یکی دو ماه کار با جی۵ بیش از ۷۰ درصد لغات را به ذهن سپردم.

جی۵ و ایام کنکور؟

روزهای آخر، بیشترین استرس بچه ها این است مبادا سرجلسه چیزهایی را که خوانده اند به یادشان نیاید. شاید بعضی ها به اشتباه تصور کنند چندروز مانده به کنکور هرچقدر بیشتر درس بخوانند احتمال موفقیت شان بیشتر است، اما من روزهای آخر به جای خواندن منابع بیشتر فقط جی برگ هایم را مرور می کردم.

چه چیز جی۵ شما را جذب کرد؟

انعطاف پذیری جی۵ خیلی اعتمادم را جلب کرد،برخلاف سایر روش ها اگر بعد از چندروز وقفه دوباره سراغ جعبه می رفتم با حجم زیادی مطالب که روی هم جمع شده بودند روبرو نمی شدم این قابلیت تنظیم پذیری جی۵ خیلی به درد من می خورد. جی۵ حس اعتماد به نفس، تعهد و نظم فوق العاده ای را در زندگی ام حاکم کرد.

جی۵ و تداعی جلسه کنکور؟

سرجلسه کنکور مجبورهستیم مدام تغییر فاز بدهیم از درس ریاضی به زبان و.. چقدر خوب می شود اگر از قبل این آمادگی را در خودمان ایجاد کنیم. ترکیب جی برگهای دروس مختلف و گذاشتن آنها در جعبه جی۵ می تواند تمرین خوبی باشد.محیطی را برای خودت مهیا می کنی که انگار سر جلسه کنکور نشسته ای.

صحبتی با بچه های کنکوری؟

وسع مالی خود من هم آنقدرها نبود که بخواهم کلاس کنکور بروم یا ۱۰ ها کتاب تست داشته باشم، تنها به جی۵ و پشتکار خودم اکتفا کردم.همیشه می گویم این زمانی که برای جی۵ می گذارید به هیچ وجه زمان تلف شده نیست بلکه یک سرمایه گذاری دراز مدت است.

کلام پایانی؟

خیلی وقت ها بیشترین استرس به این خاطر به آدم وارد می شود که نمی دانیم آخرش قرار است چه اتفاقی بیفتد اما من می دانستم اتفاق خوبی در راه است. شاید اگر جی۵ نبود به موقعیتی که الان دارم نمی رسیدم، همین درس زبان را که با کمک جی۵ حدود ۵۰ %زدم اگر می خواستم مثل سال گذشته که ۸% زدم بدون جی۵ بخوانم شاید به جای ۶۹ رتبه ام به ۴۰۰ می رسید.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


” جی ۵ مسلسلی برای به رگبار بستن کنکور”
با جی۵ کنکور را در خانه تجربه کنید!

آقای محمد جعفری، رتبه ۶۹ کارشناسی ارشد مهندسی عمران
گرایش مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه امیر کبیر

آقای محمد جعفری قبل از اینکه انصراف بدهد خود را در جایگاهی که امروز دارد می دید اینکه کنکور را با موفقیت پشت سر گذاشته و سربازی اش را تمام کرده، خیالش راحت بود که به همه این ها می رسد.بنا به هردلیلی انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، شجاعت فوق العاده ای می خواهد مخصوصا اینکه انصراف از یک دانشگاه دولتی تراز بالا باشد. درست زمانی که به نظر می آید دشوار ترین قدمهای راه را برداشته ای تصمیم می گیری مسیرت را از دوستانت جدا کنی، شاید هرکسی نتواند اما این جی۵ ای موفق با روحیه ای مقاوم این ریسک را به جان خرید. بلافاصله بعد از کنکور به سربازی رفت و بعد از آن بود که نتایج اعلام شد، در مقایسه با سال گذشته که رتبه ۵۹۰ رشته عمران را کسب کرده بود امسال با کسب رتبه ۶۹ کارشناسی ارشد مهندسی عمران، موفق شد در گرایش مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه “امیرکبیر” پذیرفته شود. گذشته از این،آقای جعفری با کسب رتبه ۴ در رشته شناور “مدیریت سوانح طبیعی” یک بار دیگر همه را غافلگیر کردند.او می گوید،«از همان اول مطمئن بودم با اعتماد به توانمندی های خودم و کمک جی۵ قبولی ام قطعی است.»

تنظیم از: فیروزه جمشیدی

چه چیز جی۵ شما را جذب کرد؟

سال سوم کارشناسی یکی از دوستانم را می دیدم که از جی۵ استفاده می کند ویژگی بارز این روش که خیلی اعتمادم را جلب کرد انعطاف پذیری اش بود، در روشهای دیگری که دیده بودم مثلا اگر چندروزی وقفه پیش می آمد وقتی دوباره برمی گشتی با حجم زیادی مطالب که روی هم جمع شده بودند روبرو می شدی همین باعث دلسردی ات می شد و دیگر سمت درس نمی رفتی، اما سیستم جی۵ قابلیت تنظیم پذیری فوق العاده ای داشت که خیلی به درد من می خورد.

کمی از رشته مدیریت ساخت برایمان بگویید؟

مدیریت ساخت یکی از گرایش های رشته عمران محسوب می شود که در آن بیشتر با برنامه ریزی،طراحی و قوانین اجرایی عمران روبرو هستیم. فارغ التحصیلان این رشته برنامه ریزی و مدیریت پروژه های عمرانی را بر عهده می گیرند اینکه چه تجهیزات و چه مقدار بودجه برای ساخت یک پل یا ساختمان مورد نیاز است و ….

چه موقع بود که مصمم به استفاده از این روش شدید؟

من دوبار کنکور ارشد را تجربه کردم بار اول رتبه ۵۹۰ رشته عمران یک دانشگاه دولتی را به دست آوردم اما بعد از یکسال به دلایل مختلف تصمیم گرفتم انصراف بدهم و دوباره برای کنکور ارشد درس بخوانم. ضعف اصلی من در دروس زبان و ریاضی بود نمی دانستم چطور باید حجم زیاد لغات و فرمولهای پیچیده ریاضی را به خاطر بسپارم،همین باعث شد به جی۵ رو بیاورم.

اولین تاثیر شگرف جی۵؟

اولین تاثیر جی۵ را در درس زبان شاهد بودم، من که قبلا این همه با حفظ کردن لغات مشکل داشتم بعد از یکی دو ماه کار با جی۵ بیش از ۷۰ درصد لغات را به ذهن سپردم.

ایام کنکور با جی۵؟

تا کنکور فقط ۵ ماه فرصت داشتم در این مدت من به دو صورت از جی۵ استفاده می کردم، یکی برای یادگیری لغات زبان و حفظ فرمول ها و یکی هم برای مرور تمام دروسم. یکسری سوالات محاسباتی هستند و روند حل ثابتی دارند، من می آمدم آن روند را جی برگ می نوشتم و می خواندم.این کمک بزرگی بود حتی بعد از دوماه وقفه، وقتی دوباره پای سوالات آن درس می نشستم عملکرد خوبی داشتم اما در حالت عادی اگر چنین وقفه ای پیش می آمد موقع تست زدن مدتی طول می کشید تا مراحل حل مسئله را به یاد بیاورم.

چه دروسی را جی برگ نویسی کردید؟

دروس ریاضی ۱ و ۲ ، معادلات، مقاومت مصالح، تحلیل سازه، خاک و پی، سیالات، هیدرولیک حتی دروس طراحی عمران و راهسازی را جی برگ نویسی کردم. چون با کمبود وقت روبرو بودم خواهرم نوشتن جی برگهای زبان را بر عهده گرفت و با این کار کمک بزرگی به من کرد. اگر می خواستم زبان را خودم به تنهایی جی برگ نویسی کنم باید خیلی وقت می گذاشتم،وقتی حس می کنی همان قدری که رسیدن به هدف برایت اهمیت دارد کس دیگری هم در این مسیر پابه پای تو می آید و کمکت می کند مسلما انگیزه ات چند برابر می شود.

اگر قبول نمی شدید؟

اصلا فکرش را هم نمی کردم،من مطمئن بودم قبول می شوم انصراف از کارشناسی ارشد یک دانشگاه دولتی و اینکه یکسال دیگر بنشینی و برای کنکور درس بخوانی از لحاظ روحی کار آسانی نیست خیلی ها این ریسک را نمی کنند،اما من از همان اول مطمئن بودم و با اطمینان کامل این کار را انجام دادم.

حال و هوای بچه ها چندروز مانده به کنکور؟

روزهای آخر، بیشترین استرس بچه ها این است مبادا سرجلسه چیزهایی را که خوانده اند به یادشان نیاید من هیچ وقت این مشکل را نداشتم.شاید بعضی ها به اشتباه تصور کنند چندروز مانده به کنکور هرچقدر بیشتر درس بخوانند احتمال موفقیت شان بیشتر است، اما من خیلی به کیفیت کار اهمیت می دادم روزهای آخر دیگر مطلب جدیدی نمی خواندم به جای آن تمرکزم را روی مرور جی برگ ها می گذاشتم. تقریبا تمام دروس را جی برگ نویسی کرده بودم هرچند نرسیده بودم همه منابع کنکور را بخوانم اما نگرانی نداشتم چون در کنکور ارشد قرار نیست همه منابع را خوانده باشی من بیشتر بر روی تسلط و کیفیت کار کردم تا خواندن منابع بیشتر.

خوب از روز کنکور بگویید؟

سرجلسه کنکور به ترتیب سوالات دفترچه پیش رفتم زبان، ریاضی، جامدات، خاک و پی، سیالات و بعد طراحی. اول تست های راحت تر را جواب دادم و یک ساعت و ده دقیقه آخر وقتم را گذاشتم برای تست های مشکلی که علامت زده بودم، این باعث شد استرس کمتری داشته باشم و وقت کم نیاورم.بعد از آزمون هیچ کس را ندیدم که راضی باشد راستش محیط آن اصلا خوب نبود،نور کم،سرو صدای زیاد، صندلی که راحت نبود و …. می دانستم این موضوع عملکردم را تحت تاثیر قرار می دهد و نتیجه به خوبی آزمونهایی که در خانه از خودم می گرفتم نیست، با اینحال اطمینانی که به توانایی خودم و کمک جی۵ داشتم دلگرمم می کرد. سوالات بعضی دروس نسبت به سالهای قبل خیلی سخت تر بود اما باعث نمی شد بترسم می دانستم در بقیه دروس جبران می کنم.

درصدهایتان چطور بودند؟

جامدات با ۶۰% یکی از بالاترین درصدهایم بود. خیلی جالب بود که من اولین بار در کنکور ارشد زبان را تنها ۸% زده بودم اما بار دوم این درس را حدود ۵۰% زدم.

غروب پادگان و یک خبر خوش؟

حدسش را می زدم رتبه ام بین ۳۰ تا ۷۰ شود همینطور هم شد، آن روز در پادگان بودم و هیچ دسترسی به اینترنت نداشتم نزدیک غروب که شد با پسر عمویم تماس گرفتم و او با هیجان زیاد خبر قبولی ام را داد. خیلی خوشحال بودم که دستم برای انتخاب رشته باز است اما شاید بیشترین ذوق و شوقم برای کنکوری بود که در رشته “مدیریت سوانح طبیعی” داده بودم اصلا هم درس نخوانده بودم و خیلی تفننی بدون هیچ اطلاعاتی سرجلسه حضور پیدا کرده بودم وقتی شنیدم رتبه ام ۴ شده خیلی غافلگیر شدم و کلی خندیدم. با همه این ها رتبه ۶۹ رشته عمران برایم از هرچیزی باارزش تر بود این رشته را با تمام وجود دوست داشتم و در نهایت آن را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم.با توجه به اینکه من ریسک کرده بودم و انصراف داده بودم نتیجه کنکور خیلی برایم مهم بود طبیعتا خانواده هم خیلی ذوق زده شدند و باورشان به من بیشتر از قبل شد.

جی۵ و فراموشی گرسنگی ؟

جی برگ های رنگی با آن همه تنوعی که داشتند خیلی قشنگ، پیشرفتم را از یک خانه به خانه بعدی جعبه نشان می دادند. خیلی حریص بودم جلوتر بروم حتی شاید گاهی وقت ها گرسنگی از یادم می رفت وقتی مرور جی برگها تمام می شد تازه یادم می افتاد چیزی نخورده ام.ایام کنکور برنامه ام اینطور بود که صبح ها وقتی برای نماز از خواب بیدار می شدم یک ساعت جی برگهایم را می خواندم صبحانه می خوردم و بعد از آن باز هم به جی برگ خواندن ادامه می دادم. یادم هست یک روزتعداد جی برگ هایی که بلد بودم آنقدر بالا رفت که اصلا چیزی به منطقه خطر جعبه(خانه اول) برنگشت، بدون اینکه متوجه بشوم سه ساعت پای جی برگها نشستم گرسنگی را حس نمی کردم اصلا یادم رفته بود صبحانه نخورده ام.

تسلطی که با جی۵ به دست می آید؟

کسانی که مثل من کار تدریس به بچه های کنکوری را بر عهده دارند خوب می دانند تسلط یک معلم تا چه اندازه اهمیت دارد،به ویژه زمانی که فراتر از محدوده تدریس مورد پرسش قرار گیرد. بارها پیش آمده بدون آمادگی مبحثی را تدریس کرده ام که شاید در حالت عادی مجبور بودم قبل از شروع کلاس ساعت ها برای آن وقت بگذارم، اما همان یکبار مطالعه ای که مدت ها قبل با جی۵ داشتم باعث شده آن مبحث کاملا در ذهنم تثبیت شود.

صحبتی با بچه های کنکوری؟

وسع مالی خود من هم آنقدرها نبود که بخواهم کلاس کنکور بروم یا ۱۰ ها کتاب تست داشته باشم، تنها به جی۵ و پشتکار خودم اکتفا کردم. همانطور که گفتم مهمترین عامل موفقیت در کنکور، خواندن منابع بیشتر نیست بلکه توانایی در یادآوری مطالب خوانده شده است.خلاصه نویسی خوب است اما وقتی ببینی از یک صفحه ی خلاصه شده ۷۰ درصدش را بلد هستی خیلی سریع از بقیه رد می شوی، غافل از اینکه هنوز همه مطالب را کامل یاد نگرفته ای. خوبی جی۵ این است که همه مباحث را از هم تفکیک می کند، می دانی کدام بخش را بلد هستی و کدام نیاز به تکرار بیشتر دارد. جی۵ یک سیستم مرور منسجم دارد من خیلی از مطالبی را که بلد نبودم دوباره وارد جعبه می کردم وقتی آنها از خانه پنجم بیرون می آمدند و می دیدم همه را یاد گرفته ام حس خیلی شیرینی پیدا می کردم،چیزی نبود که قبلا تجربه اش کرده باشم.
تا به حال به خیلی ها جی۵ را معرفی کرده ام مخصوصا کنکوریها،شکی ندارم که نتیجه می گیرند همیشه هم می گویم این زمانی که برای جی۵ می گذارید به هیچ وجه زمان تلف شده نیست بلکه یک سرمایه گذاری دراز مدت است.

جی برگ های آماده چقدر می توانند مثمر ثمر باشند؟

برای دوستانی که فقط یکی دوماه تا کنکور فرصت دارند جی برگ های آماده بهترین گزینه هستند چون کمبود زمان را جبران می کنند اما به کسانی که تصمیم دارند یکسال بنشینند و برای کنکور درس بخوانند توصیه می کنم خودشان جی برگ نویسی از کتابها را انجام دهند، با اینکار مطالب خیلی خوب به ذهنتان سپرده می شود.

جی۵ و تداعی جلسه کنکور؟

سرجلسه کنکور مجبورهستیم مدام تغییر فاز بدهیم از درس ریاضی به زبان از زبان به … و.. چقدر خوب می شود اگر از قبل این آمادگی را در خودمان ایجاد کنیم. ترکیب جی برگهای دروس مختلف و گذاشتن آنها در جعبه جی۵ می تواند تمرین خوبی باشد یک جی برگ زبان می خوانی بعد از آن یک جی برگ ریاضی و ..محیطی را برای خودت مهیا می کنی که انگار سر جلسه کنکور نشسته ای.

جی۵ و حس اعتماد به نفس؟

من از بچگی پیش پدرم کار می کردم، از همان موقع یاد گرفتم چطور مستقل باشم و با قاطعیت تصمیم بگیرم. خیلی ها مشکل کمبود اعتماد به نفس دارند به خاطر برنامه ریزی های اشتباه، عدم شناخت خود و … گاهی تصمیماتی می گیرند که به شکست می انجامد و با تکرار این رویه، احساس سرخوردگی بیشتری پیدا می کنند. من همیشه در چنین مواقعی محیطم را کمی تغییر می دهم، توانایی هایم را شناسایی و بر اساس آنها برنامه ریزی می کنم. جی۵ این خاصیت را داشت که حس اعتماد به نفس، تعهد و نظم فوق العاده ای را در زندگی ام حاکم کرد از همان هفته های اول کار با جعبه، حس کردم جی۵ جزئی از زندگی ام شده آنقدر که نمی توانم از خودم جدایش کنم. اینکه مطمئن باشی ۹۰% چیزهایی را که خوانده ای یادت هست خیلی می تواند اعتماد به نفست را بالا ببرد من هفته های آخر مانده به کنکور اصلا نیازی نمی دیدم بنشینم لغت زبان یا فرمول حفظ کنم.

آنچه جی۵ ایهای تازه کار باید بدانند؟

اینکه ابتدای کار با چه تعداد جی برگ شروع کنید خیلی اهمیت دارد، بعضی ها بی وقفه خانه های جعبه را پر می کنند و این باعث می شود پیشرفت کارشان را شاهد نباشند چون مدام در حال سرو کله زدن با تعداد زیادی جی برگ هستند که اکثرشان هنوز به خانه سوم جعبه نرسیده باید دوباره به خانه یک برگردند تا تکرار و خوب یاد گرفته شوند.

کلام پایانی؟

خیلی وقت ها بیشترین استرس به این خاطر به آدم وارد می شود که نمی دانیم آخرش قرار است چه اتفاقی بیفتد اما من می دانستم اتفاق خوبی در راه است. شاید اگر جی۵ نبود به موقعیتی که الان دارم نمی رسیدم، همین درس زبان را که با کمک جی۵ حدود ۵۰ %زدم اگر می خواستم مثل سال گذشته که ۸% زدم بدون جی۵ بخوانم شاید رتبه ام از ۶۹ به ۴۰۰ می رسید.

(5 votes, average: 480 out of 5)
Loading...

Comments 3

  1. سلام خسته نباشید ببخشید خاهشا اگر ایمیلی از این بزرگوار دارید با راه ارتباطی با ایشان دارید بفرمایید ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.