آتوسا علمشاهی

سرکار خانم آتوسا علمشاهی، رتبه ۱۰۰ کارشناسی ارشد حقوق بین الملل

غولی به اسم نتوانستن در ذهنم شکسته شد!

سرکار خانم آتوسا علمشاهی امسال با کسب رتبه  ۱۰۰  رشته حقوق بین الملل در مقطع کارشناسی ارشد، موفقیت بزرگی را از آن خود کردند و این درحالی بود که هنوز دانشجوی ترم ۸ کارشناسی بودند. خودشان می گویند: « دوران کنکور گاهی آنقدر به بعضی ها فشار می آید که دلشان می خواهد چشم باز کنند و ببینند این دوران تمام شده، من باور دارم اگر چیزی را از صمیم قلبت بخواهی و برای رسیدن به آن خالصانه تلاش کنی بهترین ها برایت پیش می آید.»

فراز و نشیب های مسیر و کوله بار شما ؟

درس حقوق بین الملل عمومی با ضریب ۲ در کنکور منابع متعددی داشت و خیلی هم تاثیر گذار بود، من علاوه بر لغت های تخصصی زبان برای این درس هم به سراغ جی برگ های آماده رفتم و خودم را خیلی درگیر کتاب های قطور نکردم.

یک جاهایی که دیگر کلافه شده بودید؟

وقتی جی برگی را بلد نبودم و مجبور می شدم دوباره آن را به خانه های اول جعبه برگردانم اولش حرصم در می آمد، مگر چه دارد که من نتوانسته ام آن را یاد بگیرم؟! اما همین باعث می شد با چندبار تکرار منظم، دفعات بعدی آن مطلب خیلی خوب در یادم بماند.

درس خواندن همراه با لذت؟

شب ها وقتی از کتابخانه به خانه می رسیدم  خیلی خسته بودم و باید زودتر می خوابیدم تا صبح روز بعد خواب نمانم. با خودم می گفتم قبلش ۵ تا جی برگ بخوانم و بعد بخوابم اما یک دفعه می دیدم یک ساعت گذشته، من هنوز بیدارم و کلی مطلب خوانده ام.

جی۵ چه دارد که کتاب ندارد؟

معمولا وقتی یک مبحث از کتاب را دو سه بار می خوانیم فکر می کنیم یاد گرفته ایم اما در دراز مدت در به خاطر سپاری اش ناموفق هستیم، مرور دوباره هم کلافه کننده است و هم وقت گیر، با جی۵ دقیقا می دانی کجا ضعف داری، کجا را سرسری خوانده ای و ….آن هم در کوتاه ترین زمان ممکن.

روزهای باقی به کنکور؟

از طرفی ته دلم روشن بود من تمام تلاش خودم را کرده بودم، یک جورهایی اطمینان داشتم که رتبه قابل قبولی می آورم.

از جلسه کنکور تا بالاترین درصدها؟

بهترین اتفاقی که  برای من افتاد این بود که دیدم خیلی از جی برگهایی که خوانده بودم دقیقا سوال کنکور بودند، برای خودم حس خیلی جالبی بود.بالاترین درصدهایم مربوط به دروس زبان و حقوق بین الملل عمومی با بیش از % ۵۰ بود.

عملکرد دوستانتان چطور بود؟

یکسری از دوستان بودند که کلی کلاس ثبت نام کرده بودند اما من از کمتر کسی شنیدم که بگوید کلاس ها مفید بوده، خیلی هم خسته می شدند ساعت های طولانی از صبح تا شب مشغول بودند.

روزی که تمام تلاش ها به ثمر نشست؟

یادم هست آن روز برای انجام کاری تحقیقاتی همراه دوستان به دانشگاه رفته بودیم،من هرچقدر سعی می کردم نمی توانستم وارد سایت شوم .بالاخره موفق شدم با گوشی ام وارد سایت شوم اولش که رتبه ام را دیدم خیلی ذوق نکردم انگار انتظار بهتر از این را داشتم اما خوب رتبه ۱۰۰ حقوق بین الملل آن هم در دانشگاه معتبری همچون دانشگاه شهید بهشتی واقعا چیز کمی نبود، مهمتر از همه من هنوز دانشجوی ترم ۸ بودم حتی به همه گفته بودم امسال فقط می خواهم آزمایشی در کنکور شرکت کنم…..خلاصه خانواده ام هم با شنیدن این خبر خیلی خوشحال شدند خیلی از دوستانم می گفتند آتوسا ما که اصلا درس خواندن تو را نمی دیدیم،خودت بگو چطور شد؟!!!

بهترین خاصیت جی۵؟

وقتی جی برگ ها از خانه پنجم جعبه خارج می شدند خیالم راحت می شد که تا سالهای سال در ذهنم می مانند و این بهترین خاصیت جی۵ است.

حرفی با دوستان کنکوری؟

می خواهم همه بچه ها بدانند بدون کلاس هم می شود نتیجه گرفت به شرطی که با روش درستی شروع کنی و در رعایت برنامه ات مصمم و با ثبات باشی، من اگر باز هم به گذشته برگردم نه کلاسی می روم و نه در آزمونی شرکت می کنم. خوبی جی۵ این بود که با آن تایم من کاملا در اختیار خودم بود، حتما لازم نبود بخواهم آماده شوم و به بیرون از خانه بروم تا بتوانم درس بخوانم.

کلام پایانی؟

این روش، غولی به اسم نتوانستن را در ذهنم شکست، یک خاطر جمعی پیدا کردم که  می توانم خواسته ام را ممکن کنم.

feleshfeleshمتن کامل مصاحبه


من تلاش خودم را کرده بودم و دلم روشن بود!
دیگر کلافه شده بودم، به سمت خانه راه افتادم
می گفتند ما که اصلا درس خواندن تو را ندیدیم!
غولی به اسم نتوانستن در ذهنم شکسته شد!

 

«این نیز بگذرد»، چقدر خوب است انسان هرازگاهی به یاد این جمله بیفتد و بداند همانطور که شرایط خوب گاهی ماندگار نیستند، شرایط سخت هم بالاخره می گذرند. سرکار خانم آتوسا علمشاهی نیز این چنین باور دارند، ایشان امسال با کسب رتبه    ۱۰۰  رشته حقوق بین الملل در مقطع کارشناسی ارشد، موفقیت بزرگی را از آن خود کردند و این درحالی بود که هنوز دانشجوی ترم ۸ کارشناسی بودند. خودشان می گویند: « دوران کنکور گاهی آنقدر به بعضی ها فشار می آید که دلشان می خواهد چشم باز کنند و ببینند این دوران تمام شده، من باور دارم اگر چیزی را از صمیم قلبت بخواهی و برای رسیدن به آن خالصانه تلاش کنی بهترین ها برایت پیش می آید.»

 تنظیم از: فیروزه جمشیدی

این سفر از کی آغاز شد؟

ترم ۸ کارشناسی پیوسته به دنبال روشی بودم که حافظه ام را تقویت کنم و بتوانم بهتر درس بخوانم تا اینکه خیلی اتفاقی در اینترنت وارد سایت جی۵ شدم،قبلا کم و بیش درباره این روش شنیده بودم ولی اینبار بیشتر جذبش شدم. سی دی که همراه با جعبه جی۵ برای من ارسال شده بود و آقای مالکی در آن به خوبی نحوه استفاده از این روش را توضیح داده بودند تمام ابهامات من را رفع کرد.

فراز و نشیب های مسیر و کوله بار شما ؟

رشته حقوق مخصوصا گرایش بین الملل، مباحث تئوری گسترده ای دارد که هرکدامشان نیازمند تحلیل اصولی هستند، من در وضعیتی بودم که باید از به خاطر سپردن این مطالب در ذهنم خاطرجمع می شدم.درس حقوق بین الملل عمومی با ضریب ۲ در کنکور منابع متعددی داشت و خیلی هم تاثیر گذار بود، من علاوه بر لغت های تخصصی زبان برای این درس هم به سراغ جی برگ های آماده رفتم و خودم را خیلی درگیر کتاب های قطور نکردم.

یک جاهایی که دیگر کلافه شده بودید؟

من از صبح تا شب در کتابخانه بودم و وقتی به خانه برمی گشتم باز هم مرور شبانه جی برگ ها را ادامه می دادم حتی اگر این برنامه مدون نبود سعی می کردم رعایتش کنم. جالب بود وقتی جی برگی را بلد نبودم و مجبور می شدم دوباره آن را به خانه های اول جعبه برگردانم اولش حرصم در می آمد، مگر چه دارد که من نتوانسته ام آن را یاد بگیرم؟! اما همین باعث می شد با چندبار تکرار منظم، دفعات بعدی آن مطلب خیلی خوب در یادم بماند.

درس خواندن همراه با لذت؟

شب ها وقتی از کتابخانه به خانه می رسیدم  خیلی خسته بودم و باید زودتر می خوابیدم تا صبح روز بعد خواب نمانم. با خودم می گفتم قبلش ۵ تا جی برگ بخوانم و بعد بخوابم اما یک دفعه می دیدم یک ساعت گذشته، من هنوز بیدارم و کلی مطلب خوانده ام. وقتی می دیدم می شود کلمات زبان  را در قالب مثال و به صورت کاربردی به ذهن سپرد خیلی لذت می بردم.

جی۵ چه دارد که کتاب ندارد؟

معمولا وقتی یک مبحث از کتاب را دو سه بار می خوانیم فکر می کنیم یاد گرفته ایم اما اگر چندروز دیگر به همان مطلب برگردیم می بینیم درست است که همان لحظه  مطلب را فهمیده ایم اما در دراز مدت در به خاطر سپاری اش ناموفق بوده ایم، مرور دوباره هم کلافه کننده است و هم وقت گیر، با جی۵ دقیقا می دانی کجا ضعف داری، کجا را سرسری خوانده ای و ….آن هم در کوتاه ترین زمان ممکن.

روزهای باقی به کنکور؟

طبیعتا روزهای پایانی خیلی استرس زا هستند دروغ است اگر بگویم نزدیک کنکور استرس نداشتم، همه اش می گفتم کاش باز هم فرصت برای دوره بود، از طرفی ته دلم روشن بود من تمام تلاش خودم را کرده بودم، یک جورهایی اطمینان داشتم که رتبه قابل قبولی می آورم.

از جلسه کنکور تا بالاترین درصدها؟

کلا آدم استرسی نیستم اما سرجلسه اولش خیلی هول شده بودم همه اش فکر می کردم  چقدر خوب می شد اگر برای بقیه درس ها مخصوصا درس مدنی هم جی برگ آماده گرفته بودم.  به مراتب استرسم کمتر شد و در آن فضا احساس راحتی بیشتری کردم. بهترین اتفاقی که  برای من افتاد این بود که دیدم خیلی از جی برگهایی که خوانده بودم دقیقا سوال کنکور بودند، برای خودم حس خیلی جالبی بود.بالاترین درصدهایم مربوط به دروس زبان و حقوق بین الملل عمومی با بیش از % ۵۰ بود.

جی برگ های الهام بخش و یک دنیا انرژی مثبت؟

مسلما در روزهای پایانی مانده به کنکور، هر حرف خوبی که می شنویم کلی انرژی مثبت به آدم می دهد جا دارد همینجا به جی برگ های الهام بخش که مابین جی برگهای درسی قرار داده شده بودند اشاره کنم واقعا خستگی آدم با آنها در می رفت.

عملکرد دوستانتان چطور بود؟

یکسری از دوستان بودند که کلی کلاس ثبت نام کرده بودند اما من از کمتر کسی شنیدم که بگوید کلاس ها مفید بوده، خیلی هم خسته می شدند ساعت های طولانی از صبح تا شب مشغول بودند. در کنارش دوستانی هم بودند که با یک برنامه ریزی جامع از مدت ها قبل گرایش دلخواهشان را انتخاب کرده بودند و مطالعه صحیحی داشتند خیلی هایشان در کنکور موفق شدند.

روزی که تمام تلاش ها به ثمر نشست؟

یادم هست آن روز برای انجام کاری تحقیقاتی همراه دوستان به دانشگاه رفته بودیم همانجا مطلع شدیم نتایج اعلام شده اند، من هرچقدر سعی می کردم نمی توانستم وارد سایت شوم بعضی ها گریه می کردند و بعضی ها هم از خوشحالی به این طرف و آن طرف می پریدند، من دیگر کلافه شده بودم به سمت خانه راه افتادم و بین راه بودم که بالاخره موفق شدم با گوشی ام وارد سایت شوم اولش که رتبه ام را دیدم خیلی ذوق نکردم انگار انتظار بهتر از این را داشتم اما خوب رتبه ۱۰۰ حقوق بین الملل آن هم در دانشگاه معتبری همچون دانشگاه شهید بهشتی واقعا چیز کمی نبود، مهمتر از همه من هنوز دانشجوی ترم ۸ بودم حتی به همه گفته بودم امسال فقط می خواهم آزمایشی در کنکور شرکت کنم…..خلاصه خانواده ام هم با شنیدن این خبر خیلی خوشحال شدند خیلی از دوستانم می گفتند آتوسا ما که اصلا درس خواندن تو را نمی دیدیم،خودت بگو چطور شد؟!!!

سخنی با نوسفران عزیز؟

جی۵ روش خیلی خوبی و در عین حال کاملا انعطاف پذیر است. به کسانی که تازه می خواهند قدم در این راه بگذارند پیشنهاد می کنم در استفاده از جی۵ وقفه نیندازند تا دلسرد نشوند. در کنارش باید این را هم در نظر داشت که روحیه هر آدمی با آدم دیگر فرق می کند. در مراحل اولیه کار اگر احساس کردی نیاز است می توانی مطالب دیگری را هم به جی برگ ها اضافه کنی و یا وقت کمتری روی مباحث کم اهمیت بگذاری، اما در هر حال نباید اصول اصلی این روش را زیر پا بگذاری. حس تعهد و انضباطی که جی۵ به مطالعه و زندگی آدم می دهد فوق العاده است.

و اما قدم های بعدی شما؟

بازخورد مثبتی که از دوستان و اساتیدم می گرفتم باعث می شد بیش از پیش احساس مسئولیت کنم،  حس خیلی خوبی است که آدم به چیزی که همیشه آرزویش را داشته برسد. فکر می کنم هنوز راه درازی در پیش دارم نه فقط در حوزه حقوق، خیلی مهارت های دیگر هست که انگیزه پیدا کرده ام تقویت شان کنم.

بهترین خاصیت جی۵؟

من به جای اینکه مطالب شبیه به هم را از هم جدا کنم جی برگ هایشان را کنار هم می گذاشتم و مقایسه می کردم تفاوت هایشان را برای خودم در قالب یک جمله و یا کلمه به شکل رمز در می آوردم، وقتی جی برگ ها از خانه پنجم جعبه خارج می شدند خیالم راحت می شد که تا سالهای سال در ذهنم می مانند و این بهترین خاصیت جی۵ است.

حرفی با دوستان کنکوری؟

می خواهم همه بچه ها بدانند بدون کلاس هم می شود نتیجه گرفت به شرطی که با روش درستی شروع کنی و در رعایت برنامه ات مصمم و با ثبات باشی، من اگر باز هم به گذشته برگردم نه کلاسی می روم و نه در آزمونی شرکت می کنم حداقل برای من جز وقت تلف کردن فایده ای ندارند. خوبی جی۵ این بود که با آن تایم من کاملا در اختیار خودم بود، حتما لازم نبود بخواهم آماده شوم و به بیرون از خانه بروم تا بتوانم درس بخوانم. گذشته از این، همه جا از تاکسی و مسیرهای رفت و آمد و …می شد با آن درس خواند.

کلام پایانی؟

این روش، غولی به اسم نتوانستن را در ذهنم شکست، یک خاطر جمعی پیدا کردم که  می توانم خواسته ام را ممکن کنم. بهتر است هرکس حتی برای یک درس هم که شده خودش جی۵ را امتحان کند و بعد با اعتماد کامل قدم در این مسیر بگذارد.

 

(6 votes, average: 433 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.