CEFR چیست؟

 CEFR یا چارچوب اروپایی معمول رفرنس ها چیست؟

CEFRCommon European Framework of Reference for Languages درباره سطح توانایی زبان آموزان، توصیفی استاندارد با جزئیات ارائه می دهد.این یک سند مرجع مفید، برای تمام استفاده کنندگان از قبیل، معلمان و مربیان و زبان آموزان است.
برخی تصور می کنند که CEFR یک مدرک زبان است ، نکته مهم این است که CEFR یک مدرک زبان نیست بلکه یک ساختار ارزشیابی است که شاید برخی به اشتباه آن را مدرک بدانند. در نوامبر سال ۲۰۰۱ شورای اتحادیه اروپا تصمیم گرفت سیستم جدیدی را برای یکپارچه سازی مدارک زبان در اروپا و جهان ایجاد کند.
CEFR با عناوین Basic ، independent و proficient نامگذاری شده است که شما آن را با عناوین مبتدی، متوسطه و پیشرفته می شناسید. CEFR دارای ۳ سطح اصلی است. سطح A، B ، C که هر یک به دو بخش و در نهایت ۶ سطح اصلی تقسیم می شوند.

توضیحات

سطح

دراین سطح از مهارت بسیار بالایی برخوردارید. می توانید از زبان انگلیسی با دقت و تبحر خاص و به صورت خیلی روان در بسیاری از زمینه ها استفاده کنید.

Mastery

C2

Proficient

به صورت روان می توانید به زبان انگلیسی صحبت کنید و این مهارت در طیف گسترده ای ازمینه ها به صورت انعطاف پذیر قابل استفاده است

Effective Operational Proficiency

C1

می توانید به صورت تاثیر گذاری از زبان انگلیسی استفاده کنید.این توانایی با تسلط در طیف وسیعی از زمینه ها همراه است

Vantage

B2

Independent

می توانید در زمینه های ضروری ارتباط برقرار کنید.توانایی در این سطح با ابراز عقاید و نظرات در مورد مطالب تقریبا آشنا (بیشتر درمورد خودتان) همراه است

Threshold

B1

می توانید بخش محدودی از متون انگلیسی را بخوانید و متوجه شوید و در همان قالب مکالمه کنید.

Waystage

A2

Basic

توانایی شما در این سطح در پایه ای ترین زمینه در زبان انگلیسی است.شما در این سطح با کمک شنونده ها می توانید در سطوح ابتدایی ارتباط برقرار کنید

Breakthrough

A1

 چرا به CEFR نیاز داریم؟

CEFR در آموزش و یادگیری زبان بسیار مهم و بااهمیت است، چراکه تاثیر آن فراتر از این است که سطح زبان یادگیرنده ها را توصیف کند. این یک رویکرد خاص در یادگیری زبان است که بر پایه میزان توانایی فرد در برقراری ارتباطی موثر است و توصیه می شود، در آموزش زبان، این رویکرد مورد استفاده و پشتیبانی قرار گیرد.
در CEFR توصیف سطح های زبان یک توانایی مبتنی بر اصطلاح CAN DO است. این اصطلاح به این موضوع اشاره دارد که اصل توانایی در یادگیری زبان بر پایه توانایی برقراری ارتباط است (یعنی CAN DO به این اشاره دارد که شما هنگامی در زبان انگلیسی توانا هستید که بتوانید ارتباط برقرار کنید) .
مثال هایی از سطوح کاربردی CEFR بر اساس CAN DO
مقیاس جهانی و مشترک سطح A2: فرد در این سطح می تواند با عبارتهای ساده، در باره موضوعات فردی محیط اطراف خود و مسائلی خاص، در جاهایی که به آن نیاز باشد صحبت کند.
مهارت شنیداری سطح C1: در این سطح توانایی فرد در حدی است که می تواند سخنرانی های طولانی با موضوعات انتزاعی و پیچیده را فراتر از حوزه فردی خود، دنبال کند.
مهارت خوانداری در سطح C2: فرد می تواند طیف گسترده ای از متون طولانی و پیچیده را درک کند و از طرفی تفاوت های ظریف، سبک ها را به همان نسبت معنای صریح آنها، متوجه می شود.
تعامل نوشتاری در سطح B1: در این سطح فرد می تواند نامه های شخصی و یاد داشت های درخواست خود را برای انتقال اطلاعات ساده، در ارتباط های فوری و سطحی بنویسد.
صحبت های نوبتی درسطح B1: فرد برای برقراری ارتباط در این سطح می تواند از یک سری اصطلاحات موجود استفاده کند به عنوان مثال این اصطلاح: ” That’s a difficult question to answer ” یا اصطلاحاتی شبیه به این، به فرد کمک می کند، زمان بدست بیاورد و بتواند، نوبتش را نگه دارد تا جمع بندی کند که چه چیزی را می خواهد بیان کند.

مقیاس های جهانی CEFR

با CEFR شما به یک مقیاس جهانی دست پیدا می کنید که نقطه آغازین استاندارد و بین المللی ست.

C2

می توانید تقریبا با سهولت همه چیز را بشنوید، بخوانید و درک کنید.

شما می توانید اطلاعات را از منابع مختلف شنیداری و گفتاری؛ خلاصه ، بازسازی و تجزیه و تحلیل کنید.

در یک ارائه منسجم می توانید به صورت خودانگیخته، بسیار روان و دقیق حتی در شرایط پیچیده نیز به مکالمه بپردازید و اظهار نظر کنید.

C1

می توانید طیف گسترده ای از تقاضا های خود و متون طولانی و معنای ضمنی آنها را درک کنید.

می توانید درباره خود به صورت روان و خودانگیخته، به صحبت بپردازید.

می توانید از زبان انگلیسی  بسیار انعطاف پذیر و موثر در راستای مقاصد اجتماعی، علمی و حرفه ای استفاده کنید.

می توانید حول موضوعات پیچیده، متن های بسیار شفاف، سازمان یافته و با جزئیات ارائه کنید و در همین راستا توانایی خود را در استفاده از الگوهای منظم و پیوند دهنده جملات نشان دهید.

B2

می توانید منظور اصلی متن های پیچیده، با عنوان های انتزاعی و واقعی را که شامل بحث های تکنیکی و فنی درباره رشته تخصصی خودتان می باشد، متوجه شوید.

می توانید با درجه ای از تسلط و خود انگیختگی، بدون هیچ گونه فشار و تداخلی، یک ارتباط معمولی با افرادی که به زبان مادریشان صحبت می کنند، برقرار کنید.

می توانید متنی کاملا شفاف و با جزئیات در طیف گسترده ای از موضوعات مختلف بنویسید و در آن به توضیح دیدگاه خود و بیان نقاط مثبت و منفی  در مورد مسائل بپردازید.

B1

می توانید در مورد سرفصل های اصلی در مورد مسائل روزمره مانند ارتباط و آشنایی در محیط کار، مدرسه یا اوقات فراغت و … که با آن مواجه می شوید صحبت کنید.

می توانید در اکثر شرایط و موقعیت هایی که در هنگام سفر با آن برخورد می کنید، در حد رفع نیاز خود مکالمه کنید.

می توانید یک متن ساده، در مورد موضوعات شخصی و یا روزمره خود بنویسید.

می توانید تجربیات، حوادث، رویاها و خواسته های احتمالی خود را توضیح دهید و به طور خلاصه دلایل و توضیحاتی برای نظرات و برنامه های خود ارائه کنید.

A2

می توانید جملات و عبارات استفاده شده تکراری که در ارتباط فوری و سطحی مورد استفاده قرار می گیرد، را استفاده کنید.

به عنوان مثال (اطلاعات شخصی، خانوادگی، خرید کردن، جغرافیای محلی و اشتغال)

می توانید در کارهای بسیار ساده و واضح که به اطلاعات کاملا معمولی و سطحی نیاز است نیز فائق آیید.

A1

می توانید از عبارات روزمره و آشنا و بسیار اساسی با هدف برآورده کردن بسیاری از نیازهای خود استفاده کنید.

می توانید به معرفی خود و دیگران بپردازید و سوالاتی در مورد اطلاعات و جزئیات شخصی دیگران بپرسید. مانند اینکه کجا زندگی می کنند؟ آیا مردم او را می شناسند؟

می توانید برای برقراری ارتباط با دیگران، بسیار ساده و شفاف صحبت کنید.

 ارتباط DOIT با CEFR

با توجه به تاکید CEFR بر مهارتهای ارتباطی در یادگیری زبان، رویکرد آموزشی DOIT بر اساس افزایش توانایی های زبان آموز در برقراری ارتباطی موثر و عمیق است.
در دوره DOIT دستیابی به این توانایی ها بر اساس منابع روز دنیا، اصول علمی و تمرینهای کاربردی است و زبان آموز را گام به گام به جلو سوق می دهد، تا از سطح مبتدی به سطح پیشرفته برسد و برای آزمون های بین المللی آماده شود.
علاوه بر این، با روش جی۵، تمامی مطالبی که زبان آموز در این دوره در حال یادگیری است، در حافطه بلند مدت او تثبیت و ماندگار می شود و این، نقطه قوت اصلی و اطمینان بخش این دوره آموزشی زبان است، که تاثیر بسزایی در افزایش مهارت های ارتباطی و تسلط زبانی فرد دارد.
همچنین، به صورت ذاتی، طی کردن این سطوح و رسیدن به سطح پیشرفته، زمان بر و نیازمند پشتکار، صرف وقت و داشتن انگیزه ای بی وقفه است. به طوری که نیاز است زبان آموز به صورت مستمر و بی وقفه، مطالعه و یادگیری را ادامه دهد.
برای حفظ این استمرار در یادگیری، راهکارهای انگیزشی و ابزارهای تقویت اراده، در این دوره وجود دارد تا زبان آموز، بی وقفه و با حفظ روحیه و انگیزه، از سطحی به سطح بعدی برود و پیشرفتی مشهود و بر اساس استانداردهای بین المللی داشته باشد.

پیشرفت با DOIT بر اساس سطوح CEFR

CEFR به ما کمک می کند تفاوت سطوح مهارت های چهارگانه (Reading,Writing,Listening,Speaking) زبانی را بشناسیم. از طرفی نیز به ما کمک می کند بفهمیم که چقدر زبان آموزان با رفتن از یک سطح به سطح بعدی پیشرفت می کنند.
همانطور که قبلا هم گفته شد CEFR با عناوین Independent , Basic و Proficient نامگذاری شده و دارای ۳ سطح اصلی است که هر کدام از این سطوح به دو بخش و در نهایت ۶ سطح اصلی تقسیم می شوند.
لازم به توضیح است که گذراندن این ۶ سطح برابر با رسیدن به سطح پایانی Advanced 2 و کسب بالاترین نمرات همچون نمره ی ۹ در آزمون IELTS و … می باشد.
بر اساس جدول زیر می توانید مطالعه نمایید که با توجه به مهارت و نمره ای که نیاز است در آزمون آیلتس کسب کنید، می بایست تا چه سطحی پیش روید.
CEFR
(22 votes, average: 395 out of 5)
Loading...

Comments 8

 1. میخوام در آزمون کمبریج شرکت کنم و نمره C1بدست بیارم پیشینه زبان خوبی هم دارم هفته ای میتوانم ۳۰ساعت وقت بذارم با do itبه آن سطح و نمره ۷ آیلتس میرسم

  1. سلام آقای خسروی عزیز وقتتون بخیر
   با صرف روزی ۲۰ دقیقه وقت هر بسته خودآموز زبان انگلیسی doit در یک ماه به اتمام می رسد و اگر شما روزی ۲۰ دقیقه مطالعه داشته باشید در مدت زمان ۲۰ ماه می توانید سطح Advanced را به پایان برسانید و نمره ۷ و حتی بالاتر را کسب کنید. و با توجه به زمان خوبی که شما دارید و می توانید صرف مطالعاتتان کنید قطعا خیلی خیلی زودتر به نتیجه دلخواه خود می رسید. برای دریافت مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۹۷۹۵۰۰ تماس حاصل نمایید.

 2. درود
  با فرض انگیزه و توانایی کافی و تمام کردن هر بیست ترم-منظورم اینه در بهترین حالت، زبان انگلیسی یادگیرنده تا چه حد قراره خوب بشه،حدودا چه نمره ای از تافل میتونه بگیره؟

  1. سلام و روز بخیر
   دوست عزیز شما بعد از اتمام همه ی دوره های خودآموز زبان انگلیسی doit حتما به تسلط ۱۰۰درصدی خواهید رسید و آمادگی لازم برای شرکت در هر آزمونی را پیدا خواهید کرد و می توانید بالاترین نمرات را کسب کنید. زیرا شما با مطالعه ی این بسته ها هر ۴ مهارت انگلیسی را به موازات هم یاد می گیرید و چون تمامی این مطالب را با جعبه جی۵ مطالعه می کنید، مطالب وارد حافظه ی بلندمدت شما می شود و در هر زمانی به راحتی می توانید از این مطالب استفاده کنید.
   پیروز باشید.

  1. سلام وقتتون بخیر
   نه دوست عزیز، اصلا انقدر زمان نیاز نیست و با صرف کمترین زمان در روز (۲۰ دقیقه) کمتر از ۲سال شما می توانید تمام دوره ها را پشت سر بگذارید. بسته های خود آموز زبان انگلیسی doitدر ۶ سطح از Elementary تا Advanced و بر پایه رفرنس های روز دنیا منطبق با استاندارد بین المللی CEFR طراحی شده است و هر سطح ۳ تا ۴ ترم دارد. به عبارتی تا رسیدن به آخرین ترم حدود ۲۰ ترم باید مطالعه کنید. هر کدام از این بسته ها یک ترم است که با صرف روزی ۲۰ دقیقه زمان تقریبا ۱ماهه هر بسته (ترم) به پایان می رسد و در نهایت حدود ۲۰ماه زمان می برد تا تمام ترم ها مطالعه شود. البته این مدت زمان با صرف فقط ۲۰ دقیقه و در شرایط معمولی می باشد، قطعا اگر شما وقت بیشتری در روز بگذارید و پیشینه زبانی قوی تری داشته باشید هر ترم زودتر تمام می کنید و در نهایت زودتر می توانید تمام بسته ها را مطالعه کنید و آمادگی کامل برای شرکت در آزمون های تافل و آیلتس را به دست آورید و بتوانید بالاترین نمره را کسب کنید.

   1. سلام
    در دوره های حضوری فشرده (که هرروز روزی ۴ تا ۵ ساعت کلاس برگزار میشه) هم هر ترم به طور میانگین یک ماه طول میشکه و برای تموم کردن کل دوره از صفر تا صد حدود یکسال و نیم طول زمان نیازه.
    حالا می خوام بدونم با چه سیستمی امکان داره باروزی ۲۰ دقیقه در ظرف ۲۰ماه به دانش زبانی هم تراز با فرد بالایی که بیش از ده برابر زمان و انرژی گذاشته دست پیدا کرد؟

    ممنون

    1. سلام دوست عزیز. بسته های خودآموز زبان انگلیسی Doit در ۲۰ ترم طراحی شده است و با توجه به برنامه ریزی که توسط تیم پشتیبانی جی۵ داده می شود هر ترم را می توانید ۳۰ تا ۴۰ روزه تمام کنید.
     نکته ی بسیار مهم جی برگ ها هستش که کلیه مطالب کتاب های ترمیک، کتاب داستان، فایل صوتی و DVD های فیلم را پوشش می دهد و چون مطالب کوتاه شده است یادگیری بسیار راحت تر انجام می شود و مطالعه به کمک جعبه ی جی۵ باعث می شود که همه ی مطالب وارد حافظه ی بلند مدت شما شود. ضمنا همین برنامه ریزی صحیح برای تکرار مطالب باعث می شود که شما از همه ی وقت های خود استفاده کنید و بتوانید در کوتاه ترین زمان به زبان انگلیسی مسلط شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.