CEFR چیست؟

 CEFR یا چارچوب اروپایی معمول رفرنس ها چیست؟

CEFR – Common European Framework of Reference for Languages درباره سطح توانایی زبان آموزان، توصیفی استاندارد با جزئیات ارائه می دهد.این یک سند مرجع مفید، برای تمام استفاده کننده گان از قبیل، معلمان و مربیان و زبان آموزان است.
CEFR دارای ۳ سطح اصلی است. سطح A، B ، C که این سطوح بسیار شبیه به سطوحی است که شما در یک طیف با عناوین مبتدی، اینترمدیت و پیشرفته می شناسید. البته لازم به ذکر است که سطوح CEFR بسیار دقیق تر از این نامگذاری است و آنها با عناوین Basic و independent و proficien نامگذاری شده اند. هر یک از این سطح ها و گروه ها به دو بخش تقسیم می شوند که در نهایت به ما ۶ سطح اصلی می دهند.

سطح

توضیحات عمومی

آزمون زبان انگلیسی

Proficient

Mastery

تسلط

دراین سطح از مهارت بسیار بالایی برخوردارید. می توانید از زبان انگلیسی با دقت و تبحر خاص و به صورت خیلی روان در بسیاری از زمینه ها استفاده کنید.

سطح تخصصی

Effective Operational Proficiency

مهارتهای عملیاتی تاثیر گذار

به صورت روان می توانید به زبان انگلیسی صحبت کنید و این مهارت در طیف گسترده ای ازمینه ها به صورت انعطاف پذیر قابل استفاده است.

سطح پیشرفته

Independent

Vantage

مرحله بهبود

می توانید به صورت تاثیر گذاری از زبان انگلیسی استفاده کنید.این توانایی با تسلط در طیف وسیعی از زمینه ها همراه است.

اولین سطح  مدارس

Threshold

مرحله آستانه

می توانید در زمینه های ضروری ارتباط برقرار کنید.توانایی در این سطح با ابراز عقاید و نظرات در مورد مطالب تقریبا آشنا (بیشتر درمورد خودتان) همراه است

مقدماتی

Breakthrough

عبور از مانع

توانایی شما در این سطح در پایه ای ترین زمینه در زبان انگلیسی است.شما در این سطح با کمک شنونده ها می توانید در سطوح ابتدایی ارتباط برقرار کنید.

سطح شروع کننده

 چرا به CEFR نیاز داریم؟

حتی در میان مدرسان یک زبان مشابه با زمینه مشابه، در مورد مفاهیم هر ترم اختلاف نظر زیادی وجود دارد. یعنی اینکه دقیقا چه سطحی را می توان Basic یا Intermediate یا Advanced نامید و تفکیک آنها چطور است؟
این تنوع به طور قابل ملاحظه ای در بین زبان های مختلف، در کشورهای مختلف، و در میان افراد تحت آموزش در گروه های سنی مختلف قابل مشاهده است. CEFR صحبت درباره سطح زبان، با یک مرجع قابل اعتماد را بر اساس درک مشترک، فراهم کرده است.
آیا CEFR فقط در مورد سطح زبان مورد استفاده قرار می گیرد؟
CEFR در آموزش و یادگیری زبان بسیار مهم و بااهمیت است، چراکه تاثیر آن فراتر از این است که سطح زبان یادگیرنده ها را توصیف کند. این یک رویکرد خاص در یادگیری زبان است که بر پایه میزان توانایی فرد در برقراری ارتباطی موثر است و توصیه می شود، در آموزش زبان، این رویکرد مورد استفاده و پشتیبانی قرار گیرد.
در CEFR توصیف سطح های زبان یک توانایی مبتنی بر اصطلاح CAN DO است. این اصطلاح به این موضوع اشاره دارد که اصل توانایی در یادگیری زبان بر پایه توانایی برقراری ارتباط است (یعنی CAN DO به این اشاره دارد که شما هنگامی در زبان انگلیسی توانا هستید که بتوانید ارتباط برقرار کنید) .
مثال هایی از سطوح کاربردی CEFR بر اساس CAN DO
مقیاس جهانی و مشترک سطح A2: فرد در این سطح می تواند با عبارتهای ساده، در باره موضوعات فردی محیط اطراف خود و مسائلی خاص، در جاهایی که به آن نیاز باشد صحبت کند.
مهارت شنیداری سطح C1: در این سطح توانایی فرد در حدی است که می تواند سخنرانی های طولانی با موضوعات انتزاعی و پیچیده را فراتر از حوزه فردی خود، دنبال کند.
مهارت خوانداری در سطح C2: فرد می تواند طیف گسترده ای از متون طولانی و پیچیده را درک کند و از طرفی تفاوت های ظریف، سبک ها را به همان نسبت معنای صریح آنها، متوجه می شود.
تعامل نوشتاری در سطح B1: در این سطح فرد می تواند نامه های شخصی و یاد داشت های درخواست خود را برای انتقال اطلاعات ساده، در ارتباط های فوری و سطحی بنویسد.
صحبت های نوبتی درسطح B1: فرد برای برقراری ارتباط در این سطح می تواند از یک سری اصطلاحات موجود استفاده کند به عنوان مثال این اصطلاح: ” That’s a difficult question to answer ” یا اصطلاحاتی شبیه به این، به فرد کمک می کند، زمان بدست بیاورد و بتواند، نوبتش را نگه دارد تا جمع بندی کند که چه چیزی را می خواهد بیان کند.

پیشرفت از طریق سطوح CEFR

CEFR به ما کمک می کنه تفاوت سطوح مهارت زبانی را بازشناسیم. از طرفی نیز به ما کمک می کند بفهمیم که چطور زبان آموزان با رفتن از یک سطح به سطح بعدی پیشرفت می کنند؟
ALTE (انجمن آزمایندگان زبان در اروپا) که CELA (ارزیابان زبان انگلیسی کمبریج) یکی از اعضای موسس آن است، ساعت هایی که یادگیرندگان به طور معمول صرف می کنند تا از یک سطح به سطح بعد بروند را تخمین زده است.زمان هایی یادگیری هدایت شده (یعنی زمانیکه شما صرف می کنید برای به اتمام رساندن یک سطح).
شما حتما متوجه هستید که پیشرفت در یک سطح به نسبتی که یادگیرنده بتواند با توجه به معیارها، سطح زبانی خویش را بالا ببرد زمان بر است. البته باید اضافه کرد، این یک بازه زمانی متوسط و حدودی است و برای هر زبان آموز، به عوامل مختلفی بستگی دارد.

سطح CEFR

زمان تخمینی مورد نیاز هر سطح

C2

تقریبا ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰  ساعت

C1

تقریبا ۷۰۰ تا ۸۰۰  ساعت

B2

تقریبا ۵۰۰  تا ۶۰۰ ساعت

B1

تقریبا ۳۵۰ تا ۴۰۰ ساعت

A2

تقریبا ۱۸۰ تا ۲۰۰ ساعت

A1

تقریبا ۹۰ تا ۱۰۰ ساعت

 مقیاس های جهانی CEFR

با CEFR شما به یک مقیاس جهانی دست پیدا می کنید که نقطه شروعی استاندارد و بین المللی ست.

C2

می توانید تقریبا با سهولت همه چیز را بشنوید، بخوانید و درک کنید.

شما می توانید اطلاعات را از منابع مختلف شنیداری و گفتاری؛ خلاصه ، بازسازی و تجزیه و تحلیل کنید.

در یک ارائه منسجم می توانید به صورت خودانگیخته، بسیار روان و دقیق حتی در شرایط پیچیده نیز به سخن بپردازید و اظهار نظر کنید.

C1

می توانید طیف گسترده ای از تقاضا های خود و متون طولانی و معنای ضمنی آنها را درک کنید.

می توانید درباره خود به صورت روان و خودانگیخته، به صحبت بپردازید.

می توانید از زبان انگلیسی  بسیار انعطاف پذیر و موثر در راستای مقاصد اجتماعی، علمی و حرفه ای استفاده کنید.

می توانید حول موضوعات پیچیده، متن های بسیار شفاف، سازمان یافته و با جزئیات ارائه کنید و در همین راستا توانایی خود را در استفاده از الگوهای سازمان یافته و پیوند دهنده جملات نشان دهید.

B2

می توانید منظور اصلی متن های پیچیده، با عنوان های انتزاعی و واقعی را که شامل بحث های تکنیکی، فنی درباره رشته تخصصی خودتان می باشد، متوجه شوید.

می توانید با درجه ای از تسلط و خود انگیختگی، بدون هیچ گونه فشار و تداخلی، یک ارتباط معمولی با افرادی که به زبان مادریشان صحبت می کنند، برقرار کنید.

می توانید متنی کاملا شفاف و با جزئیات در طیف گسترده ای از موضوعات مختلف بنویسید و در آن به توضیح دیدگاه خود و بیان نقاط مثبت و منفی  در مورد مسائل بپردازید.

B1

می توانید در مورد سرفصل های اصلی در مورد مسائل روزمره مانند ارتباط و آشنایی در محیط کار، مدرسه یا اوقات فراغت و … که با آن مواجه می شوید به صحبت بپردازید.

می توانید در اکثر شرایط و موقعیت های احتمالی زیادی، که در هنگام سفر با آن برخورد می کنید،از پس خود برآیید.

می توانید یک متن متصل ساده در مورد موضوعات آشنا یا شخصی بنویسید.

می توانید تجربیات، حوادث، رویاها و خواسته های احتمالی خود را توضیح دهید و به طور خلاصه دلایل و توضیحاتی برای نظرات و برنامه های خود ارائه کنید.

A2

می توانید جملات و عبارات استفاده شده تکراری که در ارتباط فوری و سطحی مورد استفاده قرار می گیرد، را استفاده کنید.

به عنوان مثال (اطلاعات شخصی، خانوادگی، خرید کردن، جغرافیای محلی و اشتغال)

می توانید در کارهای بسیار ساده و واضح که به اطلاعات کاملا معمولی و سطحی نیاز است نیز فائق آیید.

A1

می توانید از عبارات روزمره و آشنا و بسیار اساسی با هدف برآورده کردن بسیاری از نیازهای خود استفاده کنید.

فرد می تواند به معرفی خود و دیگران بپردازد و سوالاتی در مورد اطلاعات و جزئیات شخصی دیگران بپرسد. مانند اینکه کجا زندگی می کنند؟ آیا مردم اورا اورا می شناسند؟ و اینکه چه چیزی دارد؟

می تواند یک روش ساده استفاده کند برای برقراری ارتباط با دیگران و بسیار شفاف .و ساده برای کمک به آنها با دیگران صحبت کند .

 ارتباط DOIT با CEFR

با توجه به تاکید CEFR بر مهارتهای ارتباطی در یادگیری زبان، رویکرد آموزشی DOIT بر اساس افزایش توانایی های زبان آموز در برقراری ارتباطی موثر و عمیق است.
در دوره DOIT دستیابی به این توانایی ها بر اساس منابع روز دنیا، اصول علمی و تمرینهای کاربردی ست و زبان آموز را گام به گام به جلو سوق می دهد، تا از سطح مبتدی به سطح پروفشنال برسد و برای آزمونهای بین المللی آماده و موفق باشد.
افزون بر این، با روش جی۵، تمامی مطالبی که زبان آموز در این دوره در حال یادگیری ست، در حافطه بلند مدت او تثبیت و ماندگار می شود و این، نقطه قوت اصلی و اطمینان بخش این دوره آموزشی زبان است، که تاثیر بسزایی در افزایش مهارت های ارتباطی و تسلط زبانی فرد دارد.
همچنین، به صورت ذاتی، طی کردن این سطوح و رسیدن به سطح پیشرفته، زمان بر و نیازمند پشتکار و صرف وقت و داشتن انگیزه ای بی وقفه است، به طوری که نیاز است زبان آموز به صورت مستمر و بی وقفه، مطالعه و یادگیری را ادامه دهد.
برای حفظ این استمرار در یادگیری، راهکارهای انگیزشی و ابزارهای تقویت اراده، در این دوره وجود دارد تا زبان آموز، بی وقفه و با حفظ روحیه و انگیزه، از سطحی به سطح بعدی برود و پیشرفتی مشهود و بر اساس استانداردهای بین المللی داشته باشد.
(16 votes, average: 425 out of 5)
Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.