آخرین خبرها
خانه » جی 5 چیست؟

جی 5 چیست؟

 

مطمئنا تا به حال حتی برای یک بار هم که شده مطلبی را به یاد نیاورده اید حتما اینطور بوده است حتما شده به زحمت مطالبی را که می دانسته اید و به قول معروف نوک زبانتان بوده است را به خاطر آورده اید. این به این دلیل است که مطالبی را که آموخته اید به طور کامل وارد حافظه دراز مدت شما نشده اند و شما سعی بر حفظ آنها برای تمامی عمر نکرده اید.

حال چگونه می توان مطلب ، نکته ، کلمه و یا حتی شماره تلفنی را به حافظه بلند مدت سپرد و هرگز آن را فراموش نکرد. جی ۵ در واقع یک روش یادگیری و به خاطر سپاری مطالب توسط وسیله ای است که بسیار ساده و قدرتمند عمل می کند. این وسیله با تکیه و با استفاده از قاعده منحنی فراموشی ابینگ هاووس، پاداش های فوری اسکینر، قانون همه چیز یا هیچ چیز گاترین و تداعی تکرار، مطالب را وارد حافظه بلند مدت شما می کند.

طبق منحنی فراموشی ابینگ هاووس امکان فراموشی آنچه یاد گرفته اید در روز اول یعنی ۲۴ ساعت پس از یادگیری ۲۰ تا ۲۵ درصد است و به مرور از آن کاسته می شود،  بنابراین اگر مطلب فراگیری شده در فاصله یک روز مرور شود عملا ۲۰ درصد از احتمال فراموشی آن کم خواهد شد و به طور کل به نحوی مطالب را برایتان با مرور به درصد بالاتری از به خاطر سپاری نزدیک خواهد کرد و آموخته هایتان در مرحله ای از خطر فراموشی قرار نگیرند.

289px-ForgettingCurve.Fa.svg

بر اساس تحقیقات انجام شده در بنیاد B.F.Skinner توسط بوریس فردریک اسکینرهرگاه به یک رفتار بلافاصله و به صورت آنی پاداشی داده شود آن رفتار تکرار خواهد شد. پس با هر بار جواب مثبت گرفتن و احساس رضایت کردن از پاسخ به یک سوال ، برای شما شوق مرور سؤال بعدی به خاطر پاداش بلد بودن آن افزایش خواهد یافت این همان پاداش های فوری اسکینر است.

این دانشمند برای بررسی نقش آزمون و خطا در یادگیری ، آزمایش هایی را طراحی و اجرا کرد. او برای انجام مطالعات خود جعبه ای به نام جعبه اسکینر طراحی کرد که در این جعبه اهرمی وجود داشت که با فشار دادن آن مقداری غذا به درون جعبه می ریخت. اسکینر موشی را درون جعبه قرار داد. موش درون جعبه به جستجو می پرداخت و هر از چند گاهی به صورت تصادفی به اهرم فشار می آورد و با وارد آمدن فشار مقداری غذا به درون جعبه می ریخت. ابتدا موش بدون توجه به اثر اهرم این کار را انجام می داد اما بعدا دریافت اگر اهرم را فشار دهد غذا به دست می آورد. در این رفتار که نوعی یادگیری است موش یاد گرفت که انجام یک عمل خاص موجب پاداش و یا تنبیه خواهد شد. اگر انجام آن رفتار به دریافت پاداش منتهی شود احتمال تکرار آن افزایش می یابد.

800px-Skinner_teaching_machine_01

آقای آر- اِدوین- گاترین، دانشمند آمریکایی در مورد حافظه کوتاه مدت و دراز مدت می گوید نمی توانیم بگوییم مطلب کمی وارد حافظه دراز مدت شده است. اگر چیزی را فراموش می کنیم حتما‌ در حافظه کوتاه مدت قرار داشته است، باید آنقدر آن مطلب تکرار شود تا به حافظه دراز مدت ما منتقل شود. از این رفتار در جی۵ استفاده شده است و همین امر باعث می شود تا یادگیری مطالب اطمینان بخش و قابل اعتماد باشد و همین امر باعث بالا رفتن ضریب اعتماد به نفس و در نتیجه بالا رفتن راندمان یادگیری می شود.

جی۵ اصلی از ۵ خانه تشکیل شده است که اندازه ی این خانه ها بر اساس منحنی فراموشی دارای تناسب صعودی است ، به صورتی که خانه شماره ی یک، ۱ واحد ، خانه ی شماره ی دو، ۲ واحد، خانه شماره ی سه، ۵ واحد ، خانه شماره ی چهار، ۸ واحد و خانه ی شماره ی پنج، ۱۴ واحد است.

g5 (2)

شیوه و روش استفاده از این وسیله به این صورت است که سؤالات خود را به صورت دسته بندی شده و خلاصه روی برگه هایی به نام جی برگ می نویسید و در پشت آن ها به صورت سکه ای و نه اسکناسی جواب های آن ها را به طور مثال روی برگه ای به ابعاد ۵/۷ × ۵ سانتی متر که در محتوای بسته جی۵ با عنوان جی برگ خام موجود است سؤال “چه چیزی باعث سبز شدن برگ درختان می شود” را می نویسم و در پشت آن جواب “کلروفیل” را می نویسم. به این صورت مجموعه ای از سوالات و جواب ها را به صورت دسته بندی آماده می کنیم؛ در این روش باید سعی شود حدالمقدور جواب ها کوتاه و در حد یک کلمه باشند. همه جی برگ ها را درون خانه شماره یک تا حدی که کاملا پر شود قرار می دهیم، تا حدی که جا برای برداشتن یکی یکی جی برگ ها وجود داشته باشد و هنگام برداشتن یک جی برگ بقیه جی برگ ها همراه آن در نیاید.

سؤال را مرور می کنیم، اگر جواب آن را بلد بودیم در خانه شماره ی ۲ که ۲ واحد است قرار می دهیم، باز از خانه شماره ی ۱، یک جی برگ بر می داریم و باز سؤال را می خوانیم، اگر بلد بودیم به خانه ی شماره ی ۲ و پشت جی برگ اول قرار می دهیم و اگر بلد نبودیم به پشت جی برگ های درون خانه شماره ی ۱ و در آخر همه قرار می دهیم. پس از تکرار این کار و خالی شدن خانه شماره ی ۱ می بایست خانه ی شماره ی ۲ را کاملا و به اندازه ی ۲ واحد پر کنیم، پس به اندازه ی ۱ واحد یعنی خانه شماره ی ۱ جی برگ درون آن قرار می دهیم. باز هم سؤالات را مرور و در صورت بلد بودن جی برگ را به خانه ۲ منتقل می کنیم، حالا خانه ۲ کاملا پر شده است ولی، فقط به اندازه ی خانه ی شماره ی ۱ حق برداشتن و مرور جی برگ و انتقال آن ها به خانه شماره ی ۳ را داریم.

همانطور که در مورد جی تا که ورژن جدید جعبه جی۵ است، خانه شماره ی ۱ ما به اندازه ی ۳ واحد و یا بیشتر باشد و ما به همان اندازه حق برداشت از خانه ها را داریم. مراحل قبل را تکرار می کنیم تا جی برگ های ما به خانه شماره ی ۵ برسند و با مرور آن ها خانه شماره ی ۵ نیز خالی شود. حالا دیگر مراحل تکرار تکمیل شده است و شما تمامی مطالب را به حافظه بلند مدت خود سپرده اید و به یادآوری آن ها برای تمامی طول عمر تضمین شده است.

به یاد داشته باشید که روش بالا برای زمانی است که شما حدودا سه هزار عدد جی برگ را مرور می کنید و تمامی خانه ها پر می شوند ولی ممکن است که شما بخواهید۲۰ یا ۵۰ عدد جی برگ را مرور کنید. در این حالت دیگر نیازی به پر شدن و برداشت به اندازه ی خانه شماره ی ۱ نیست و شما در صورت بلد بودن جواب جی برگ ها، می توانید آن ها را به خانه بعدی منتقل کنید ولی اگر حتی یکی از آن ها را بلد نبودید باید آن را اگر در خانه ۵ هم هستید به خانه شماره ی۱ منتقل کنید و این مراحل را دوباره طی کنید تا آن دسته از جی برگ هایی را که بلد نبودید به جی برگ های خانه های جلوتر برسند. پس از مرور، همه جی برگ ها آن ها از خانه ۵ خارج خواهند شد و به خانه ششم که ممکن است با مقسم ها ایجاد شده باشند و خانه بایگانی نیز نام دارد، منتقل می شوند. اینجاست که شما تمامی مطالب نوشته شده بر روی جی برگ ها را فرا گرفته و به حافظه دراز مدت خود منتقل کرده اید.

 روشی که در بالا و در شرح “جی۵ چیست؟” توضیح داده شد، برای جی۵ اصلی و حالت استاندارد آن بود، البته روش انجام و مرور جی برگ ها برای همه یکسان است. حال به توضیح جی۵ ورژن جدید یا جی تا می پردازیم. جی تا یا “جعبه یادگیری تنظیم شونده ی آموزشی” یک روش هوشمند با جعبه ای کاملاً متفاوت و یک نوآوری مستقل است. شاید مشابه جعبه جی۵، با عناوین و نام های مختلف از جمله جعبه لایتنر، موجود باشد، ولی شایان ذکر است که جی تا یک اختراع کاملا علمی تر از جعبه لایتنر و هوشمندتر از آن است که می تواند هماهنگ با نوع یادگیری، مقطع زمانی و تحصیلی فرد یادگیرنده و تعداد جی برگ های نوشته شده در روز، تنظیم شود. نوع چیدمان این جعبه برای۱۰ الی ۱۵ عدد جی برگ نویسی در روز و ۵۰ الی ۱۰۰ عدد جی برگ نویسی در روز متفاوت است. پس این را به خاطر داشته باشید که جی۵ نوع جدید یا جی تا هماهنگ با فراگیری ذهن شما، استعداد و توانایی شما در جی برگ نویسی، نوع و حجم مطالبی را که فرا می گیرید و مقطعی که در حال فراگیری مطالب هستید، قابل تغییر و هماهنگ سازی است. پس جی تا یک جعبه هوشمند و با آن روش انحصاری ای همراه است که به ذهن سپاری مطالب را توسط شما تا ۱۰۰ درصد تضمین می کند.

 

مشاهده تائیدیه جی ۵ توسط آموزش و پرورش

 

 مشاهده گواهی ثبت اختراع جی 5

 

 مشاهده شماره های ثبت اختراع و علائم تجاری محصولات جی ۵

 

32 نظر

 1. سلام، من اگر بخوام تو یک روز 100 جی برگ مرور کنم خونه اول یک سانت باید باشه یا دو سانت چون من جی تا دارم، اگر میشه، 100 برگ تو یک روز مشکلی توی مرور ایجاد نمی کنه ممنون میشم جواب بدین

  • طاهر عزیز
   برای مطالعه روزانه 100 جی برگ، اگر جی برگهای شما از نوع معمولی (70 گرم) هستند، 1cm کافی است.
   در مسیر موفقیت با جی5، پیروز و یربلند باشید.

 2. سلام
  من پشت کنکوری هستم و روزانه حدود 130 جی برگ می نویسم
  برگه های من از نوع 70 گرمی هستند
  خانه شماره یک برای این حجم جی برگ کوچیکه
  چطور باید اندازه ها رو به شکلی تغییر بدم که مناسب حجم جی برگهای من باشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سارا ی عزیز
   سلام
   چون شما با روند اشنا هستید، به شما پیشنهاد می کنیم جعبه خالی تهیه کنید. یعنی جعبه ی جی 5 بدون ملحقات.
   با این وجود، به هر میزانی که منطقه ی خطر رو جابجا می کنین، سایر خونه ها رو هم تغییر سایز میدید.
   موفق و پیروز باشید.

 3. با سلام ، من جعبه جی 5 رو دارم ولی نمیدونم طرز قرار گیری خونه هاش چطوریه و فاصله هاش از هم چقدر باید باشه ، ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • امین عزیز
   سلام
   داخل جعبه ی جی 5، سی دی و راهنمای استفاده از جعبه موجود هست.
   با این حال اگه به اطلاعات بیشتری نیاز داشتین، می تونین با شماره ی 02196861111 تماس بگیرید، تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم.
   پیروز باشید.

 4. سلام من cd قسمت اول راهنمای استفاده از جی 5 گم کردم
  لینکی نیست بتونم دانلود کنم :(

  • سلام عطی جان
   نگران نباشید عزیزم. در حال حاضر جعبه ی جی 5 یه cd داره که شما می تونین اون رو تهیه کنین. مبلغش 5 هزار تومن هست.
   در صورت تمایل با شماره ی 02196861111 تماس بگیرید تا نحوه ی تهیه به شما توضیح داده شود.
   پیروز باشید.

 5. نگار نگاراان

  سلام منم امروز با شما اشنا شدم می تونم خودم یک جعبه جی5 به روش شما درست کنم یا باید تهیه کنم

  • سلام نگار نگاراان عزیز
   از اینکه تمایل دارین به خانواده ی بزرگ جی 5 بپیوندید، خرسندیم.
   دوست عزیز صرفا داشتن جعبه نمی تونه بهتون کمک کنه، داخل جعبه cd و راهنمای استفاده داره که نحوه ی استفاده را به شما اموزش میده.
   وضمنا به شما توصیه می کنیم که از محصولات ما تهیه کنین تا نحوه ی جی برگ نویسی رو هم اموزش ببینید.
   ما از سوم دبستان جی برگ های اماده داریم تا مقطع کارشناسی ارشد و البته بسته های خوداموز زبان.
   لطفا برای راهنمایی بیشتر با شماره ی 02196861111 تماس بگیرید.
   موفق و سربلند باشید.

 6. سلام
  من خیلی دوست دارم مکالمه زبانم (انگلیسی)در سطح عالی باشه.ایا جی 5 ،میتونه کمکم کنه؟اگه بله چقدر زمان لازم داره؟
  ایا جی 5 زبان عربی هم دارین؟

  • زهرای عزیز
   سلام
   قطعا جی 5 می تونه به شما کمک کنه، نه تنها برای مکالمه بلکه می تونید در ازمون تافل و ایلس شرکت کنید و مدرک بگیرید.
   ما برای زبان 5 سطح رو در نظر گرفتیم از مقدماتی تا پیشرفته.
   شما صرفا می تونین با بسته ی مقدماتی ما، به هدفتون که مکالمه ی زبان هست برسید.
   بسته های زبان موسسه ی جی 5، خوداموزه. بدون نیاز به استاد و کلاس می تونید زبان رو اموزش ببینید. البته ما برای شما پشتیبان در نظر گرفتیم که هم روند مطالعه تونو پیگیری می کنند و هر زمان شما تمایل داشتید می تونید با پشتیبان ها در تماس باشید.
   پک های زبان شامل جی برگ ها، کتاب های ترمیک ، کتاب داستان و سی دی و دی وی دی اموزشی هست. یعنی پک های زبان، چهار مهارت اصلی زبان رو در راستای هم براتون تقویت می کنه.
   اگه شما این تعهد رو به ما بدین که روزانه نیم ساعت زمان برای مطالعه ی زبانتون قرار بدین، ما هم این تعهد رو به شما می دیم که به کمک بسته های ما، شما طی 4 تا 6 ماه اینده می تونید مکالمات روزمره ی زبان رو انجام بدید.
   لطفا برای راهنمایی بیشتر با شماره ی 02196861111 تماس بگیرید.
   پیروز باشید.

 7. با سلام ایا در رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع دکترا افراد موفقی هستند که از این محصولات شما استفاده کردند و موفق شدند.ایا مصاحبه هایی با ایشان دارین .لطفا اسمشان را قید کنین و یا شماره ای که بتونیم در تماس باشیم رو لطفا بگین

  • نگار عزیز
   سلام
   برای زبان انگلیسی مقطع دکتری، می تونین از جی برگ های اماده ی 1100 ورد استفاده کنین.
   اما برای سایر دروس مد نظرتون، متاسفانه ما جی برگ های اماده نداریم. نگران نباشید، شما می تونین خودتون جی برگ نویسی کنین.
   در مورد جی پنجی های موفق، لطفا به سایت مراجعه کنین.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ی 02196861111 تماس بگیرید.
   پیروز باشید.

  • سلام نگار عزیز
   برای مقطع دکتری به شما پیشنهاد می کنیم که در مورد زبان از جی برگ های اماده ی 1100 ورد استفاده کنین.
   متاسفانه برای سایر دروستون جی برگ های اماده نداریم، اما نگران نباشید شما می تونین خودتون جی برگ نویسی کنین.
   لطفا در مورد جی پنجی های موفق به سایت مراجعه کنید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ی 02196861111 تماس بگیرید.
   پیروز باشید.

 8. با سلام

  این که همون لایتنر باکس هست. که بر پایه تکرار در روزهای خاص هستش. به نظر نمیاد چیز جدیدی باشه. و شما فقط اسمش رو جی 5 گذاشتید. غیر از اینه . لطفا صادقانه جواب بدید. ممنونم

  • سلام بهروز
   اگه شما دفترچه راهنما و سی دی داخل جعبه رو مطالعه و مشاهده کنین، کاملا متوجه تفاوت ها خواهید شد.
   جعبه ی جی 5 صرفا منطقه ی خطرش برای شما محدودیت زمانی ایجاد می کنه اما جعبه ی لایتنر اینگونه نیست و جعبه ی جی 5 شماره ثبت داره که توسط اقای مالکی نژاد 19 سال پیش ابداع شده.

 9. من خارج از ایران زندگی میکنم. آیا راهی برای تهیه این جی 5 شما هست؟؟

 10. سلام من یک فکر افزار g5خریدم ولی دفترچه ندار باید چکار کم؟

  • سلام امیرعلی
   سی دی داخل جعبه، روش کار رو کاملا به شما اموزش میده.
   اگه ابهامی برای شما وجود داشت با شماره ی 02196861111 تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنیم.

 11. سلام.ایا برای شرکت در ازمون تخصص دندانپزشکی می شه از این محصول استفاده کرد؟ منظورم اینه که ایا باکسه اماده ای وجود داره که در این مدت کمی که تا ازمون مونده(3ماه) قابل استفاده باشه؟یا باید خودم شرهع به نوشتن کنم؟

  • سلام پدرام
   بله. جی برگ های اماده برای شما در نظر گرفته شده. لطفا با شماره ی 02196861111 تماس بگیرید تا شما رو تخصصی تر راهنمایی کنیم.

 12. سلام اگه منطقه خطرما هنوزازجی برگ پرشده باشه حق جی برگ نویسی داریم؟
  گاهی منطقه خطرازدیروزخالی نشده ومن موندم چکارکنم

  • سلام
   شما باید جی برگ ها رو با تمرکز بالایی مطالعه بفرمایید سپس وارد منطقه ی خطر بکنین تا جی برگ های مرجوعی شما به حداقل برسه.

   • سلام یعنی تازمانیکه منطقه خطرروخالی نکردم حق جی برگ نویسی روندارم ؟ممنون میشم بیشترتوضیح بدید

    • سلام
     شما حتما باید 12 یا 24 ساعت بعد از اینکه جی برگ ها رو وارد منطقه ی خطر کردین، دوباره مطالعه کنید. اگه جی برگی باشه که کمتر از این بازه ی زمانی مطالعه شده باشه، مانعی برای جی برگ نویسی وجود نداره.

 13. سلام،چرا باید خونه ها چند واحدی باشند؟ نقش این واحدها رو نمی فهمم.

  • سلام مهرنوش
   چون در بازه های زمانی مناسب که امکان فراموش شدن مطالب از ذهن وجود داره شما تکرار رو انجام بدین، تا کاملا اطلاعات وارد حافظه ی بلندمدت شما بشه.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>